×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Az országos mezőgazdasági stratégia véglegesítését sürgeti Dacian Cioloş

2022.01.11 - 10:07
Megosztás:
Az országos mezőgazdasági stratégia véglegesítését sürgeti Dacian Cioloş
Az országos mezőgazdasági stratégia (PNS) véglegesítésére szólította hétfői sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă kormányfőt.

Dacian Cioloş emlékeztetett arra, hogy az EU közös agárpolitikája (KAP) révén a következő években Románia 22 milliárd eurót hívhat le uniós alapokból a mezőgazdasági termelés támogatására. Ehhez azonban be kell terjesztenie az Európai Bizottsághoz az uniós pénzek felhasználási módjáról szóló országos mezőgazdasági stratégiát.

A politikus elmondta, ezt a stratégiát szerinte nem az illetékes minisztérium, hanem a kormány szintjén kell megvitatni, ezért felszólította a miniszterelnököt, hogy tekintse prioritásnak a dokumentum véglegesítését. Hozzátette: az előző mezőgazdasági miniszter elkészítette a stratégia tervezetét, amit tudomása szerint Adrian Chesnoiu jelenlegi tárcavezető 'a szemétkosárba akar hajítani'.

Cioloş közlése szerint a tagállamoknak a múlt év végéig kellett beterjeszteniük az Európai Bizottsághoz az agrárstratégiájukat. Megjegyezte: bár a határidő túllépéséért nem jár szankció, a késedelem károkat okozhat a mezőgazdasági támogatások kedvezményezetteinek, azaz a termelőknek.

Adrian Chesnoiu miniszter hétfőn konzultációt indított Románia 2023-2027-re vonatkozó országos mezőgazdasági stratégiájáról. AGERPRES

Kártevőktől és fagyoktól tartanak a gazdák
Nem csak a városi zöldövezeteken hagyta ott a nyomát az enyhe tél és az ezelőtti nyárias április, a termőföldeken is „időutazás” történt: májusi állagot mutatnak a haszonnövények.
APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Sikerült gátat szabni a káros ukrán importnak
A gabonáról, a baromfiról, a tojásról, a cukorról és a mézről van szó — az Európai Bizottságnak be kell avatkoznia és le kell állítania az ukrajnai termékek behozatalát, amennyiben azok torzulást okoznak a hazai piacon.