×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
21 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Távmunka: az előnyök mellett vannak hátrányai is

2021.11.09 - 18:06
Megosztás:
Távmunka: az előnyök mellett vannak hátrányai is
Fotó: freepik.com
A koronavírus-járvány miatt egyre többen álltak át a távmunkára, pedig az előnyei mellett hátránya is van bőven, főleg az egészségünk szempontjából, figyelmeztetnek a szakemberek. Mivel a pandémia után is népszerű munkamód marad, a szabályozását javasolják.

Egyre többen dolgoznak otthon, távmunkában, főleg, amióta tavaly betört az életünkbe a koronavírus, és a legtöbb kormány a járvány kezelésére rendezkedett be. Tavaly a válsághelyzet kihirdetése volt az elsődleges kiváltó oka annak, hogy sok munkaadó átgondolta tevékenységét, és otthoni munkavégzésre állt át, természetesen csak ott, ahol ez lehetséges. Az azóta eltelt időszakban bebizonyosodott, hogy a távmunkának előnyei és hátrányai egyaránt vannak, a jelenséget az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség is kutatta. Abban jelentős az egyetértés, hogy a távmunka segített a Covid-19-világjárvány alatt a vállalkozásoknak a fejlődésben és a túlélésben, de a dolgozókat váz- és izomrendszeri megbetegedések és mentális egészségügyi problémák komolyabb kockázatának teszi ki. A jelentés a távmunkához kapcsolódó munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi problémákat tekinti át, és összefoglalja az ezek megelőzését és kezelését célzó meglévő intézkedéseket és előírásokat. Mivel a távmunka a világjárvány után valószínűleg még elterjedtebb lesz, a jelentés az új munkavégzési mód sikeres alkalmazása, egyúttal a dolgozók biztonságának és egészségének védelme érdekében végkövetkeztetésként ajánlásokat tartalmaz. Míg kezdetben a legtöbben pozitívumként emlegették a távmunkát, addig mára kiderült, hogy igencsak káros hatása is van, elsősorban a pszichére, hiszen sok alkalmazott már nem tud különbséget tenni a munka- és a szabadidő között, összemosódnak az órák, a feladatok. Egyes vállalkozások igyekeznek különböző programok által segíteni munkatársaikat, hogy meg tudják tartani a megfelelő egyensúlyt a munka és a magánélet között, még akkor is, ha otthoni munkavégzésről beszélünk. Sok esetben a távmunka azt jelenti, hogy munkaidő után is dolgoznak az alkalmazottak, s a túlórát ez esetben senki nem fizeti ki, ez a jelenség pedig igencsak egészségkárosító hatású. A fentebb említett EU-s felmérés és ajánlás külön kitér a távmunka szabályozására, mely úgy tűnik, a pandémia után is a legelterjedtebb munkaforma marad. A javaslatok között szerepel az is, hogy a munkaadók segítsék alkalmazottaikat az időmenedzsment terén, és fogalmazzanak meg pontos munkaidőt.
Aki dolgozott távmunkában, avagy home office-ban, elmondhatja, hogy előny a rugalmas időbeosztás, hiszen amíg egy munkahelyen meghatározott munkaprogram szerint kell dolgozni, addig a távmunka lehetőséget ad arra, hogy elintézzük a napi feladatokat, hosszabb szünetet tartsunk, vagy az esti nyugalmat használjuk ki hatékony munkavégzésre. Nincs munkába járás, ami a buszbérlet vagy az üzemanyag költségének megtakarítása mellett időspórolás is, hiszen nem kell utazással tölteni az időt. Ha vannak gyerekeink, akkor őket is könnyebb felügyelni, főleg, ha ők is online oktatásban vesznek részt vagy megbetegszenek. Az otthon csendje is a munka előnyére válhat, hiszen a kollégáktól függetlenül mindenki a saját stílusában, tempójában dolgozhat, s ez gyakran minőségileg is jobb végterméket eredményez. A pozitívumokon kívül ugyanakkor hátrányai is vannak a távmunkának, hiszen a csend és nyugalom, a szociális kapcsolatok hiánya hozzájárul az alkalmazottak elmagányosodásához, ezzel párhuzamosan gyengülnek a munkahelyi kapcsolatok: az új munkatársak megismerése szinte lehetetlen. A közös ebéd, kávézás és beszélgetés kifejezetten fontos, hogy az alkalmazottak ne egyénként, hanem csapatként gondoljanak magukra, ám ez home office-ban kissé nehezebben kivitelezhető. Az otthon kényelme időnként nehezebben vesz rá a munkavégzésre, a munka elkezdésére, ugyanakkor sok tényező van, ami elvonja a figyelmet, pl. televízió, gyerekek, háztartási munka, egyéb otthoni teendők. Ezenkívül nem elhanyagolható az sem, hogy jelentősen csökken az előrelépés lehetősége, hiszen nehezebb elismerést szerezni, ez pedig ronthatja a munkamorált. És nem utolsósorban a mozgáshiány jelentős negatív hatással van az egészségre. Mivel otthon dolgozunk, kevesebb időt fordítunk a mozgásra, a sétára, melyet máskor akár a munkába menet, hazamenet megoldottunk. Az EU-s felmérés is arra hívja fel a figyelmet, hogy a home office rossz hatással van az egészségre, a hátgerincre, ezért ajánlják a szakemberek, hogy sokat járjanak sétálni, sportolni.

Sógor Beáta

 

Törvénytervezet: havonta 4 nap távmunkára lenne lehetőségük egyes munkavállalóknak
Havi négy napot otthonról dolgozhatnának azok a munkavállalók, akiknek 8 évesnél fiatalabb gyerekük van – a törvényjavaslatot április 12-én bocsátotta vitára a szenátus.
Lassan természetessé válik a második munkahely
Egyre határozottabban igyekeznek kiegészíteni jövedelmüket a romániaiak — a hétvégi állások keresése 200%-kal, a részmunkaidős állásoké pedig több mint 50%-kal nőtt az év eleje óta.
A távmunka okozta nehézségek
Janka megdöbbenve olvasta az egyik hírfolyamon, hogy újra elkezdett nőni a koronavírussal megfertőzöttek száma, ami újabb korlátozásokhoz vezethet. Miután bevezették az első korlátozásokat — ami számára végtelenül régen történtnek tűnik —, otthon maradt, ugyanis lehetősége van a távmunkára.