×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Lassan természetessé válik a második munkahely

2023.04.11 - 13:15
Megosztás:
Lassan természetessé válik a második munkahely
Sokan távmunkát keresnek részmunkaidős állásként, hogy ne kelljen egyszerre két irodában dolgozniuk. (Fotó: getty images)
Egyre határozottabban igyekeznek kiegészíteni jövedelmüket a romániaiak — a hétvégi állások keresése 200%-kal, a részmunkaidős állásoké pedig több mint 50%-kal nőtt az év eleje óta.

Miután a tavalyi év második felében a részmunkaidős állások iránti kérelmek száma csökkent a minimálbér szintjén történő megadóztatásukról szóló döntés miatt, 2023-ban úgy tűnik, hogy a romániaiak ismét elkezdték keresni ezt a lehetőséget jövedelmük kiegészítésére: az év eleje óta több mint 450 000 jelentkezést regisztráltak az ilyen típusú állásokra. Ehhez jött még hozzá a projektalapú munkákra vonatkozó közel 37 000 kérelem – mindkettő a 2023. január-április közötti időszakra vonatkozó összes jelentkezés mintegy 15%-át teszi ki.

Főleg a fiatalok jelentkeznek

Az idén regisztrált több mint 450 000, részmunkaidős állásra beérkezett jelentkezés fele 18 és 24 év közöttiektől származik, akik vagy még nem keresik meg a kívánt fizetést a főállásukban, vagy pályát szeretnének módosítani, és egy ideig valami mást szeretnének kipróbálni. A jelentkezések száma drasztikusan csökken a 36 év feletti jelöltek esetében, akik inkább megvárják, amíg találnak egy jobban fizető állást, minthogy egyszerre két különböző helyen dolgozzanak.

Az életkori kritériumhoz kapcsolódóan egy másik kiemelkedő szempont a második állásra jelentkezők karrierfokozatával kapcsolatos: a jelentkezések több mint 80%-a korábbi munkatapasztalattal nem rendelkező, pályakezdő (legfeljebb kétéves tapasztalattal rendelkező) jelöltektől származik. Az öt évnél hosszabb szolgálati idővel rendelkezők aránya ezzel szemben elenyésző. "Azt is észrevettük, hogy a részmunkaidős állásokra beadott pályázatok negyede távmunkára vonatkozik, hogy a jelöltek biztosítsák a saját idejükkel kapcsolatos rugalmasságot, és ne kelljen egyik irodából a másikba ingázniuk" - mondja Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési vezetője.

Míg a jelentkezők száma nő, az állásoké csökken

Bár a jelentkezők érdeklődése a részmunkaidős vagy projektalapú munka iránt nőtt a tavalyi első negyedévhez képest, a munkáltatók által meghirdetett állások száma 10%-kal csökkent ugyanezen időszakhoz képest. Azok számára, akik jövedelmüket második, részmunkaidős munkával szeretnék kiegészíteni, a legtöbb lehetőség a művészeti/szórakoztatási ágazatban kínálkozik. Ezt követi a kiskereskedelem, a szolgáltatások, a szállítás/logisztika, az élelmiszeripar és az idegenforgalom. "Az egyik magyarázat természetesen abban rejlik, hogy a tavalyi év második felében született döntés a részmunkaidős állások minimálbér szintű megadóztatásáról, így amit most látunk, az a tendencia folytatódása, hogy a munkaadók továbbra is mérsékeltek maradnak ebben a kérdésben" - mutat rá Roxana Drăghici.

Az eJobs.ro oldalon jelenleg mintegy 30 000 álláslehetőség áll rendelkezésre. Ebből 5200 részmunkaidős állás.

Szabó Beatrix
 

Sokaknak pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz
Romániában tíz munkavállalóból hétnek pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz, egyharmaduk kiégésre panaszkodik – derül ki a legnagyobb munkaközvetítő portál, az eJobs Románia felméréséből.
Fénykorukat élik a béren kívüli juttatások
Tízből hét munkavállaló béren kívüli juttatásban részesül. A legnépszerűbbek az étkezési utalványok, az egészségbiztosítás, a teljesítménybónuszok és az üdülési csekkek. A munkáltatók fele havonta 400 és 800 lej közötti összeget fordít munkavállalónként béren kívüli juttatásokra.
Törvénytervezet: havonta 4 nap távmunkára lenne lehetőségük egyes munkavállalóknak
Havi négy napot otthonról dolgozhatnának azok a munkavállalók, akiknek 8 évesnél fiatalabb gyerekük van – a törvényjavaslatot április 12-én bocsátotta vitára a szenátus.