×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Támogatják a végzősök hatékony felkészülését

2021.01.10 - 08:07
Megosztás:
Támogatják a végzősök hatékony felkészülését
A végzős diákok számára márciusban és áprilisban próbavizsgát rendeznének, míg a képességvizsgára és az érettségire az előre meghatározott ütemterv szerint kerül sor, egyeztek meg az érintett felek a tanügyminiszterrel folytatott tárgyaláson.

Nap mint nap bebizonyosodik, hogy a tanügy az a téma, amiről sokat lehet beszélni, ráadásul Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter naponta tartogat valami új bejelentést az oktatással kapcsolatosan, a tanév menetéről. Legutóbbi bejelentése az, hogy a képességvizsga és az érettségi próbavizsgái nem maradnak el, azokra március-április folyamán kerül sor. A tárcavezető ugyanakkor igyekezett mindenkit megnyugtatni arról, hogy a végzősök vizsgáit nem halasztják el, azokat az előre beütemezett tervek szerint tartják meg mind a nyolcadikosok, mind a tizenkettedikesek esetén.

Ebben az évben megtartják a végzősöknek a próbavizsgákat a tavasz folyamán, miután az elmúlt évben ezeket a koronavírus-járvány miatt törölték.

A tanügyi szakszervezetekkel folytatott tárgyalást követően a szaktárca közleményben számolt be a fejleményekről, melyben kihangsúlyozza, hogy a fizikai oktatás elkezdése után a diákoknak felzárkóztató órákat kell tartani, ezek finanszírozására keresik a lehetőségeket. Abban minden érintett egyetértett, hogy a korrepetálásra feltétlenül szükség lesz, hiszen a diákok egy része nagyon elmaradt a tananyaggal az online oktatás során. A próbavizsgák megszervezése kapcsán a Tanulók Országos Tanácsának (CNE) elnöke, Rareş Voicu elmondta, hogy azt javasolták a tárcavezetőnek, hogy február 15-ig dolgozzák ki a szimulációs vizsgák konkrét menetét, hogy a diákok tudjanak időben felkészülni rájuk. A próbavizsgák megrendezése nagyon fontos, hiszen a végzősöknek nem volt lehetőségük a vizsgahelyzettel találkozni az elmúlt időszakban.

A szakszervezetek, a szülők és a gyerekek képviselőivel folytatott megbeszélést követően a tanügyminisztérium közleménye arról számol be, hogy megegyeztek abban, hogy a tizenkettedikes és nyolcadikos diákok számára megtartják a vizsgákat az előre meghatározott időben, és amennyiben lehet, fizikai térben zajlanak majd a tudásmérő záróvizsgák, nem pedig online. A szakszervezeti képviselők ugyanakkor azt kérték, hogy dolgozzanak ki vizsgatételmodelleket, ezzel is a végzősök felkészülését segítve elő, tájékoztat az edupedu.ro.

Marad az eredeti ütemterv

A végzősök vizsgája kapcsán megállapodtak abban is, hogy a tételek kidolgozása során figyelembe veszik a diákoknak leadott tananyagot is, és csak olyat kérdeznek majd, amit a diákok tanultak.

A képességvizsgák esetén a beiratkozási időszak június 7. és 11. között esedékes, a nyolcadikosok számára június 11-én ér véget a tanév, míg a záróvizsga esetükben június 22-én a román nyelv és irodalom próbával kezdődik, melyet 24-én a matematika-, 25-én pedig az anyanyelv és irodalom vizsga követ. Az eredményeket 29-én függesztik ki, a fellebbezéseket követő végső vizsgaeredményeket július 4-én közlik.

Az érettségizők számára június 4-én ér véget a tanév, ők május 31. és június 4. között iratkozhatnak be a vizsgára, ami június 14-én kezdődik. A hivatalos ütemterv szerint június 14. és 16. között a román, 16–17-én az anyanyelv, június 23–25. között az idegen nyelv szóbeli, míg június 18–23. között a digitális kompetenciavizsgák zajlanak, az írásbeli vizsgák sora pedig június 28-án a románnal kezdődik. Június 29-én a profilnak megfelelő kötelező tantárgyból, június 30-án a profilnak megfelelő választott tantárgyból, július elsején pedig anyanyelvből írásbeliznek a diákok. Az érettségi eredményeit július 5-én legkésőbb 12 óráig teszik közzé. Fellebbezni szintén július 5-én lehet, 12 és 18 óra között. A fellebbezések elbírálását követően július 9-én hozzák nyilvánosságra a végleges eredményeket.

Sógor Beáta

Fotó: SZFÚ archív

Egy tízes tanári jegy lett Szatmár megyében
Közzétette kedden a meghatározatlan időre szóló tanári állásokra pályázó pedagógusok elsődleges vizsgajegyeit az oktatási minisztérium, és mint kiderült, az óvások benyújtása és elbírálása előtt Szatmár megyében mindössze egy tanárnak sikerült színtiszta tízes jegyet szereznie. A fővárosban, ahol a legjobbak az arányok, 17 tízes jegy született.
Megvannak a nyolcadikosok eredményei
Június 14-én a román nyelv és irodalom vizsga megírásával kezdődött a nyolcadikosok tudásszintjének felmérése. A román nyelv és irodalom vizsgát a június 16-i matematikavizsga követte, majd június 17-én a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvből vizsgáztak. Az eredményeket június 23-án, csütörtökön tették közzé, az óvások benyújtásának időszaka pedig ma déli 12 óráig tart.
Kezdődik a nyolcadikosok felmérése
A nyolcadikosok egyharmada érzi felkészültnek magát a képességfelmérő vizsgára — Szatmár megyében idén 2630 diák iratkozott be erre a megmérettetésre, ők 20 vizsgaponton adnak számot tudásukról.