×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

„Bővítik” a járványkórházat

2020.08.04 - 12:36
Megosztás:
„Bővítik” a járványkórházat
Moduláris egységgel fogják bővíteni a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségek osztályát — a köznyelvben csak járványkórházként emlegetett épületet.

Mint azt Adrian Marc kórházmenedzsertől megtudtuk, a 20 ágyas modulban kimondottan a koronavírusfertőzött-gyanús eseteket különítik majd el, ezzel is tehermentesítve a kórházat, hogy ott a már igazoltan fertőzötteket tudják ellátni. „A napokban készül el a tenderfüzet, azt követően pedig kiírhatjuk a közbeszerzési eljárást — az lesz a hosszabb, másfél-két hónapig tartó folyamat, ugyanis maga a modulépület felállítása és közművesítése, pontosabban a fertőző kórház rendszerére való rácsatlakoztatása legtöbb 45 napot vesz igénybe” — magyarázta Marc, hozzátéve azt is: a téli időszakra a megyebeli egészségügyi intézmények előtt lévő szűrősátrak helyett is valami „melegebbet”, konténermodult terveznek beszerezni és felállítani.

Támogatás a laborban dolgozóknak

A megyei és az avasfelsőfalui kórház saját bevételeiből fedezi a koronavírus-laborban dolgozók kockázati támogatását, mivel a kormány már nem biztosítja ezt a juttatást, miközben Szatmárban (is) egyre inkább leterheltek, és a napi 8 óránál lényegesen többet dolgoznak.

Már nem biztosítja a kormány az úgynevezett kockázati támogatást azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik a koronavírus elleni küzdelem frontvonalának egy speciális helyszínén, a laboratóriumokban dolgoznak, ezért a szatmári egészségügyi intézmények — pontosabban a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház és az Avasfelsőfalui Városi Kórház — azzal a kéréssel fordultak a megyei tanácshoz, hogy az intézmények saját bevételeikből támogathassák azon munkatársaikat, akik a koronavírus-tesztelő laboratóriumban dolgoznak. „Három hónapos időszakra kapták ezt a kockázati támogatást, de július 1-jétől eltűnt ez a 2500 lej/hó stimulens a törvényből, amit azok az egészségügyi alkalmazottak kaptak, akik a koronavírus-tesztelő laboratóriumokban dolgoznak. Méghozzá 100%-ban csak ott, nekik ugyanis tilos például gárdázni vagy bármilyen plusz tevékenységet végezni — ugyanakkor erejükön felül dolgoznak, hiszen egyre több ország kéri a koronavírusteszt bemutatását a határátkelőknél, ennek következtében drasztikusan megnőtt a magánszemélyek általi tesztigénylések száma, s a megyei kórházban kialakított laborban pénteken nem ér véget a munkahét, szombaton is dolgoznak, s messze nem csak napi 8 órát. Mindezek tükrében teljesen érthető és helyénvaló a megyei és az avasfelsőfalui kórház azon kérése, hogy ezek a dolgozók, valamint az intézmények gazdasági igazgatói is részesüljenek anyagi támogatásban. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház 176 177, míg az Avasfelsőfalui Városi Kórház 22 802 lejt fordít saját jövedelméből év végéig ezen pótlékok kifizetésére, s a finanszírozást a két kórház vezetőtanácsa által jóváhagyott rendelet alapján ítélik oda” — magyarázza Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. Hangsúlyozza azt is, hogy hamarosan a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársai is plusz anyagi támogatásban részesülnek, hiszen ők a szükségállapot idején a munkahelyükön, az idős- és nevelőotthonokban voltak karanténban — s bár a jogi keret adott ennek a plusz támogatásnak a gyakorlatba ültetéséhez, a megyei tanács még várja az ehhez szükséges anyagi fedezetet.

 

Gazdára találtak az utolsó lakások is

 

Szintén a szatmári egészségügyhöz kapcsolódik az is, hogy gazdára, pontosabban bérlőkre találtak az utolsó lakások a Szatmárnémeti központjában, a Tudor Vladimirescu utcában lévő ANL-tömbházban. Arról már beszámoltunk, hogy az épület 13 lakásának kulcsait és bérleti szerződéseit tavaly decemberben vették át azok a szakorvosok, akik kolozsvári, bukaresti és nagyváradi egészségügyi intézményekből jöttek a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházba dolgozni, a fennmaradt négy, egyszobás lakás pedig most „kelt el”. „Voltak bizonyos problémák az ANL és a kivitelező között, és amíg azokat a kivitelezési hibákat nem javították ki, nem lehetett folytatni az odaítélési eljárást. Az idén év elején meghirdetett lehetőségre öt egészségügyi szakember jelentkezett, egyikük dossziéja azonban hiányos volt, így a négy lakásra négy jelentkező maradt, a megyei tanácsosok pedig július 31-i ülésükön elfogadták az előzetesen a szakbizottságok által, pontozási rendszer alapján osztályozott jelentkezők listáját — a lakásokat hamarosan birtokba vevő orvosok közül kettő intenzív terápiás, egy infektológus, egy pedig tüdőgyógyász szakorvos” — ismertette a részleteket Pataki tanácselnök.

Szabó Kinga Mária

 

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.