×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
24 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Szelíd gondoskodással a legapróbbakért

2020.11.06 - 12:11
Megosztás:
Szelíd gondoskodással a legapróbbakért
A legapróbb „emberfiókáknak”, a koraszülötteknek mindenkinél több szelídségre és figyelemre van szükségük. A szatmári újszülöttosztályon megújuló szellemben, családközpontú fejlődéstámogató ellátásban részesülnek a korababák; ehhez támogatást is kaptak.

A legapróbb, koraszülött és kezelés alatt álló szatmáriak, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttosztályán lévő csecsemők segítségére sietett nemrég az Unu şi Unu Egyesület a Terápia alatt álló emberfióka nevű projektje keretében. Elmondásuk szerint nagy örömmel tölti el őket, hogy tehettek valamit a szatmári „emberfiókákért”, annak ellenére, hogy igencsak zavaros időket élünk a koronavírus-világjárvány miatt.
Adománycsomagjukban többek között húsz darab muszlinpelenka szerepelt, 30 darab pamuttakaró, melyekkel az inkubátorban babafészket tudnak kialakítani, egy új mosógép, melyben a legapróbbak textiljeit tudják mosni, amelyek könnyen elveszhetnének, elkeveredhetnének a kórházi, ipari mosásban, egy doboz, 100 darabos tubus és kanültartó, melyek megvédik az újszülöttek finom, sérülékeny bőrét, öt darab lábtartó, párna és párnahuzat, melyek könnyen fertőtleníthetők — ezeket a kisbabák cumisüveggel való etetésekor használják, kényelmesebbé téve a táplálást, öt darab rugalmas, puha blúz, melyek megkönnyítik a kengurumódszer alkalmazását, valamint tíz darab inkubátortakaró huzat, ezek is 100 százalék pamutból, melyek megvédik az inkubátorban a babákat a fénytől, és csökkentik az őket érő zajok — például a különböző monitorok, gépek által kiadott hangok — erősségét.
A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttosztálya, munkaközössége — amely jelentős változásokon ment át az idei esztendőben — nagy örömmel fogadta az adományt. A nyár folyamán például az osztály vezető főorvosa, dr. Fodor Maria átadta a stafétát fiatal és elismert kollégájának, dr. Roxana Vargának. A frissen kinevezett neonatológus 2019 óta vesz részt aktívan az egyesület tevékenységeiben, azóta, hogy elvégezte az általuk szervezett FINE-program alapozó képzését Bukarestben, a Marie Skłodowska Curie Kórház újszülött intenzív terápiás osztályán (PIC). A FINE, azaz Family and Infant Neurodevelopmental Education program minden olyan koraszülött intenzív osztályon dolgozó szakembernek (neonatológusnak, szakápolónak, segédápolónak, gyermeksebésznek, szemésznek, szülész-nőgyógyásznak) szól, aki megfordul a PIC-en, és javítani szeretné a családközpontú fejlődéstámogató ellátást az újszülöttosztályokon. Ez a módszer olyan környezetet teremt, amely minimalizálja a stresszt a gyermekek, a szülők és a személyzet számára, és a baba agyi fejlődésének megfelelő szenzoros élményeket nyújt. Az első tanfolyam óta Varga doktornő már a második szintű képzésen is túl van. A tanfolyam során a szakemberek lépésről lépésre haladva ismerkednek meg jó neonatológiai ápolási gyakorlatokkal, amelyek alapján mindenki maga tudja meghatározni saját teljesítményének szintjét, és eldöntheti, mely gyakorlatokat építi be fokozatosan a mindennapi munkájába akár egyéni, akár az osztályos ellátás szintjén — közölte az egyesület, hozzátéve, hogy nagy öröm, hogy vannak olyan elkötelezett orvosok, akiket őszintén foglalkoztat a pácienseik jóléte, és akik követői a családközpontú ellátás elveinek.

A járvány és az újszülöttellátás

A COVID-19-világjárvány miatt a romániai kórházak újszülöttosztályain is különböző korlátozásokat vezettek be, amelyek a szülőkre is vonatkoznak. Egyes szülészetekről hazaengedték az anyukákat, miközben egészségügyi ellátásra szoruló babáik bent maradtak, mások beutalva maradhattak a csecsemőjük kórházi ápolása idejére, ahogyan a szatmárnémeti kórházban is. Mindenkit nehéz helyzetbe hozott a járvány, egészségügyi szakembereket és szülőket egyaránt, éppen ezért olyan megoldásokra van szükség, amelyek javíthatnak a szülő-gyermek-egészségügyi szakember kapcsolaton, emelve egyúttal az újszülöttosztályokon nyújtott szolgáltatások minőségét.
Dr. Roxana Varga és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttosztályának csapata a zavaros időszakhoz igazodva változásokat eszközölt az egyesület támogatásával: az ajándékba kapott eszközök segítségével a hosszú ideig kórházban fekvő, kezelés alatt álló apróságokat igyekeznek fejlődéstámogató ellátásban részesíteni. A szelíd és figyelmes ápolás  ugyanis növelheti a csecsemők egészségesebb életre való esélyét a kiutalást követően. Egy hosszú ideig kórházban kezelt apróság ugyanis sok hiányossággal küzdhet attól függően, milyen ápolásban részesült, nem mindegy ugyanis, hogyan altatják, helyezik el a babát, hogyan etették, hogy úgy kezelték-e, hogy a lehető legkevesebb fájdalom és stressz érje, tiszteletben tartották-e az alvási ritmusát, nem utolsósorban pedig szelíden bánt-e vele az orvosi személyzet a kezelése alatt, és jelen voltak-e a szerető szülők.
A babák elhelyezése, az alvásuk, az orvosi beavatkozások során érzett fájdalom és az alvás mind-mind hozzájárul a gyermek agyának fejlődéséhez. Ha összegömbölyödve, magzatpózban fekhet egy puha babafészekben, úgy, ahogyan az anyaméhben is tette, ha nem zavarják meg az alvási ritmusát, az agya jobban fejlődik, így csökken a neurológiai problémák kockázata. Ha finoman táplálják, és nem kényszerítik nyelésre, ha kezével megvizsgálhatja az arcát és a környezetét, ha gyengéden beszélnek vele, és már tudja, felkészült a soron következő orvosi beavatkozásokra, akkor nagyobb eséllyel alkalmazkodik majd felnőve is. „Ezt nem mi mondjuk, hanem az a tucatnyi tanulmány, amelyeken a FINE-program alapszik, melyet dr. Inga Warren dolgozott ki az Egyesült Királyságban” — hangsúlyozta az Unu şi Unu Egyesület, amelyik a módszer romániai gyakorlatba ültetője.
Dr. Roxana Varga, az újszülöttosztály vezetője elmondta, hogy a szakmai vágya mindig is az volt, hogy jó orvos legyen, hogy segíteni tudjon a betegeken, gyógyítani tudjon. „Abban a pillanatban, amikor édesanya lettem, rájöttem, hogy a gyógyítani tudás, a szakmai képzettség nem elegendő a kórházi kezelések során, a pácienseknek ennél sokkal többre van szükségük. Az egyesület képzései lehetőséget teremtettek arra, hogy jobban megértsem a koraszülötteket, hogy szelíden, finoman gondoskodhassak róluk, tiszteletben tartva a reakcióikat, jelzéseiket, igényeiket. A most nyújtott információk és az adományok lehetővé teszik számunkra, hogy magabiztosabban végezzük a munkánkat. Remélem, hogy minél több szülészetnek és újszülöttosztálynak lehetősége lesz arra, hogy bekapcsolódhasson ebbe a csodálatos programba” — összegezte a neonatológus.


Bumbuluţ Krisztina

 

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.