26 °C
1USD = 4.65 RON

Popovici a világ leggyorsabb uszója, túl a száz Eb-címen a magyarok

2022.08.15 - 14:39
Nem fér kétség hozzá, hogy a román David Popovici jelenleg a világ leggyorsabb úszója: a bukaresti születésű, még csak 17 éves szupertehetség a római Európa-bajnokságon 46.86 másodperces világcsúccsal nyerte meg a 100 méteres gyorsúszó versenyszámot.

Popovici csupán néhány héttel ezelőtt, Budapesten világbajnoki címet szerzett 100 és 200 méteren, és ez az első Európa-bajnoki aranyérme. Román úszó legutóbb tavaly, szintén Budapesten szerzett Eb-címet, akkor Robert Glinţă 100 méter hátúszásban lett első.
Popovici egyébként Európa-rekorddal került a 100 méter gyorsúszás fináléjába. Ezzel ebben a versenyszámban az ő nevéhez kötődik a junior és felnőtt korosztály Európa- és világcsúcsa, illetve a versenyrekord is.
Egészen a pénteki versenyig a brazil Cesar Cielo Filho volt a csúcstartó: 2009-ben ugyanebben az uszodában 46.91-es időt úszott.

Milák: Popovici egy géniusz
Popovici mögött második lett Milák Kristóf: a 200 méter pillangó 22 éves magyar olimpiai bajnoka 47.47 másodperccel csapott célba.
Milák elmondta, úgy tűnik, motiváló személyiség, hiszen a tokiói olimpián az amerikai Caeleb Dressel, most pedig Popovici úszott mellette világcsúcsot. Tinédzser riválisát olyan géniusznak tartja a gyorsúszásban, mint amilyen ő pillangón. „Amit én csináltam eddig pillén, azt ő fogja most gyorson, és valószínűleg ugyanakkora zseni lesz, mint amilyen én vagyok és én leszek. Mind a ketten a saját számunkban »out of league« (mindenki felett álló) vagyunk” – mondta Milák, és megjegyezte, ezen az Európa-bajnokságon sokkal nagyobb kihívást jelent számára Popovici ellen versenyezni gyorson, mint pillangón „behúzni” saját számait.

Megvan a 100. arany
Milák egyébként ezt követően megvédte Európa-bajnoki címét 100 méter pillangón. A szám olimpiai ezüstérmese és világbajnoka 50.33 másodperces idővel csapott célba a svájci Noe Ponti és a lengyel Jakub Majerski előtt –Kós Hubert a negyedik lett.
A Budapest Honvéd úszója egyébként ezelőtt még begyűjtött két aranyérmet Rómában. Előbb a Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs, Milák Kristóf összeállítású 4x200 méteres magyar férfi gyorsváltó lett Európa-bajnok, megszerezve a magyar úszósport történetének 100. aranyérmét a kontinensviadalokon.
A 2017-es indianapolisi junior világbajnokságon aranyérmes együttes júniusban a Duna Arénában rendezett világbajnokságra „állt újra össze”, akkor 7:06.27 perces idővel lett ötödik, most ebből közel egy másodpercet faragva, 7:05.38 perccel zárt az élen.

Hosszú közel a százhoz
A nőknél a Pádár Nikolett (16 éves), Hosszú Katinka, Késely Ajna, Ábrahám Lilla összeállítású staféta 7:55.73-mal a harmadik helyen ért célba. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszúnak ez volt a 97. érme világversenyeken (olimpia, vb, Eb).
Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Milák Kristóf felállásban a 4x100 méteres magyar férfi gyorsváltó is dobogóra állhatott Rómában, miután 3:12.43 perces idővel csapott célba, közel két másodperccel elmaradva a nagy fölénnyel győztes házigazda olaszok mögött (3:10.50 perc) a második helyen zárt.
A 24 éves Kovács Benedek, megszerezve pályafutása első nagy nemzetközi sikerét, ezüstérmet nyert 200 méter háton

Magyar arany és ezüst
Kettős magyar siker született a női 400 méteres vegyesen: Mihályvári-Farkas Viktória arany-, Jakabos Zsuzsanna pedig ezüstérmet szerzett.  400 méter vegyesen szombaton a római úszó Európa-bajnokságon. A 18 éves győztes magyar versenyző 4:37.56 perccel csapott a célba, míg 33 éves honfitársa 4:39.79-cel lett második.
A fiatal magyar úszók egyébként remekelnek Rómában. Pénteken a 16 esztendős Molnár Dóra 2:09.73 perccel csapott célba, és ezzel bronzérmet nyert 200 méter háton. A versenyszámot 2:07.13 perccel a hazai közönség kedvence, Margherita Panziera nyerte, aki ezzel megvédte címét. A tinédzser Molnár 200 méter háton, a múlt hónapban aranyat nyert a bukaresti junior Eb-n - szerezte meg a dobogós helyezést.

Eddig tíz érem
A római torna nyitónapján egyébként Verrasztó Dávid ezüstérmet nyert 400 méter vegyesen. A 33 éves magyar versenyző – aki 2014 és 2018 között sorozatban háromszor nyerte meg ezt a számot a kontinensviadalokon – idei legjobbjával, 4:12.58 perces idővel csapott célba az olasz Alberto Razzetti (4:10.60 perc) mögött. Verrasztó egyébként az egész Eb második legidősebb férfi úszója, aki augusztus 22-én ünnepli születésnapját. Nála csak a hazaiak egyik kedvence, Fabio Scozzoli korosabb, ő augusztus 3-án múlt 34 éves.
Az ő dobogós helye is kellett ahhoz, hogy vasárnap estig a magyar küldöttség 3 arany-, 5 ezüst- és két bronzérmet gyűjtsön össze.

Óriási siker: második az éremtáblázatban Magyarország
Miután több versenyszámban is döntős volt, de rendre lecsúszott a döbögöról, a római Európa-bajnokság úszó számainak zárónapján mégis összejött az aranyérem Kós Hubertnek (képünkön), aki megnyerte a 200 méter vegyest.
Újabb „Milákcsúcs” 200 méter pillangón
Milák Kristóf világcsúccsal lett világbajnok 200 méteres pillangóúszásban a budapesti vizes világbajnokságon.
Olimpiai csúcs és a második magyar arany
A világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf olimpiai csúccsal nyert aranyérmet 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján.