×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Pataki Csaba: „Csapatunknak a következő 4 évben is nagyon sok dolga lesz Bukarestben”

2020.11.05 - 11:38
Megosztás:
Pataki Csaba: „Csapatunknak a következő 4 évben is nagyon sok dolga lesz Bukarestben”
A Szatmár megyei közösségeknek összefogásra és erős bukaresti képviseletre van szükségük, hiszen csak így érvényesülhetnek jogaink, elképzeléseink, csakis így valósulhatnak meg terveink — vallja Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács és az RMDSZ megyei szervezetének elnöke.

Elmondása szerint most olyan csapatot indít az RMDSZ Szatmár megyei szervezete a parlamenti választásokon, amelynek tagjai bár különböző személyiségek, de együtt egy dinamikus, fiatal és egységes csapatot, a mi csapatunkat alkotják.

      — „Nehéz időkben összefogunk” — ezzel a szlogennel indítja parlamenti kampányát november 6-án a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az RMDSZ Szatmár megyei elnökeként ön hogy látja, megvan a megye magyarsága között az összefogás?


      — Én úgy érzem, hogy itt, Szatmár megyében ez az összefogás megvalósult már a helyhatósági választásokon is, és nem csak akkor, hanem az elmúlt 4 évben egyaránt. Én személy szerint az elmúlt években úgy kezeltem akár az MPP, a Német Demokrata Fórum vagy más párt polgármestereit is, mint olyan partnereket, akiket segíteni, támogatni kell, ők pedig ugyancsak partnerként tekintettek rám munkájukban. Ezért sikerült jó eredményeket elérnünk, hiszen ezáltal a megye 64 közigazgatási egységéből 33-ban sikerült megnyernem a választást. Munkámban mindig törekedtem arra, hogy egyfajta összefogó erőt képviseljek.
Országos szinten már megszületett a hivatalos megállapodás az Erdélyi Magyar Szövetséggel, viszont nálunk, Szatmár megyében nem szabad megfeledkeznünk és nem szabad kihagynunk a Német Demokrata Fórumot sem. Nekik ugyan van külön jelöltjük a kisebbségi listán, aki biztosan bejut majd a parlamentbe, de mi úgy gondoljuk, egy helyi RMDSZ-es jelölt sokkal inkább tudja képviselni a szatmári svábok érdekeit is Bukarestben, mint az egyetlen kisebbségi képviselő, aki az egész országra kell majd figyeljen, nem csak egy megyére. Ezt a helyzetet nálunk mindig megértették az emberek, és támogattak minket. Mi olyan csapattal indulunk idén a parlamenti választáson, amelynek tagjai eddig is ebben a szellemiségben, az összefogás szellemiségében tevékenykedtek.


      — Az elmúlt hónapok történései közepette nem volt egyszerű vezetni a megyét és megőrizni az emberek támogatását. Hogyan lehet elérni, hogy ez a támogatás megmaradjon?


      — Tovább akarjuk vinni a helyhatósági választások kampánystílusát, mert mi a pozitív üzenetek erejében hiszünk.
      Az elmúlt 4 évben igyekeztünk mindenkor helytállni és segíteni közösségünket, Szatmár megye minden lakosát. Emlékezzünk csak vissza a kora tavaszi eseményekre, amikor az egész megye összefogott az egészségügy mellett és a járványhelyzet megfékezése érdekében. Ez tavasszal sikerült, most sajnos egy olyan erős hullám ért el minket és egész Európát, mely ismét összefogásra szólít nemcsak az egészségügy terén, de az érdekképviseletben is. Én bízom a Szatmár megyei emberek felelősségtudatában és támogatásában.


      — Ha már a pozitív kampánynál tartunk: mennyire vált be ez a kampánystílus, ugyanakkor hogyan viszonyulnak az emberek ahhoz a generációs váltáshoz, mely az elmúlt időszakban volt jellemző az RMDSZ Szatmár megyei szervezetére?


      — Én úgy gondolom, kampányolni csakis pozitívan lehet, a támadás, a sárdobálás sosem volt a mi módszerünk, és világosan látható, hogy ez a járható út, hiszen a számok és a tények minket igazolnak. Tavaly sikerült erdélyi magyar embereket juttatnunk Brüsszelbe, az Európai Parlamentbe, az elnökválasztáson is hallható volt az üzenetünk, fokozottan erősítettünk az önkormányzati választásokra, ahol ugyancsak elsöprő sikert arattunk. De mindez nem lesz működőképes erős bukaresti képviselet nélkül.
Az RMDSZ Szatmár megyei szervezeténél az elmúlt években jól látható nemzedékváltás történt, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a képviselői és szenátori helyekre pályázó jelöltjeink 35 és 45 év közöttiek, fiatalok, de ugyanakkor tapasztaltak, tenni akarók. Olyan emberek, akiknek akár több évtizedes közigazgatási tapasztalatuk is van: voltak városi vagy megyei tanácsosok, dolgoztak a helyi közigazgatásban, ismerik annak minden szegletét, rálátásuk van a helyi emberek mindennapi problémáira. Csapatunkban Magyar Lóránd képviselőjelölt személyében például olyan mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakemberünk van, aki elismert tagja a parlament mezőgazdasági bizottságának, és ismeri a szatmári vidék minden szegletét. Turos Lóránd szenátorjelölt az elmúlt 4 évben nem csak a parlament kulturális bizottságának alelnökeként tevékenykedett, de akárcsak Nagy Szabolcs képviselőjelölt, ő is újságírói múlttal is rendelkezik, és ismeri a szatmári embereket, a megye minden gondját-baját. Ugyanez érvényes Nagy Szabolcsra is, aki megyemenedzserként és az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének ügyvezető elnökeként napi szinten állt kapcsolatban a helyi önkormányzatokkal, ismeri a helyi vezetőket és a közösségeket.
Ezek az emberek közvetlen kapcsolatban élnek és éltek az elmúlt 4 évben is a Szatmár megyei lakosokkal, napi szinten tartották velük a kapcsolatot, nem csak afféle külső szemlélőként — mint egyes pártok jelöltjei — próbáltak beleszólni a megye életébe.


      — Ahogyan ön is említette az imént, a helyi, de akár a megyei önkormányzataink sem működőképesek bukaresti támogatottság nélkül. Kiemelne pár olyan projektet, melyek sikerében az RMDSZ parlamentereinek fontos szerepük volt?


      — A most záruló parlamenti mandátumban képviselőink és szenátoraink mindig azért lobbiztak Bukarestben, hogy a Szatmár megye számára fontos beruházások támogatást kapjanak. Gondok itt akár a nagykárolyi elkerülő út végső finanszírozására vagy a szatmári körgyűrű munkálatainak elkezdésére. Ezekkel a projektekkel sokan dicsekedtek az elmúlt években, viszont kizárólag az RMDSZ frakciója volt az, amely mindig következetesen napirenden tartotta a szatmárnémeti körgyűrű finanszírozásának kérdését. Ugyanígy szükség van a társfinanszírozásra az új szatmárnémeti híd építéséhez, de szükség lesz a támogatásukra az új megyei kórház építéséhez szükséges önrész előteremtésében is. Reményeink szerint ebben a ciklusban már meglesz a magyar határtól Szatmárnémetin át Nagybányáig haladó gyorsforgalmi út finanszírozása is, melyben ugyancsak szükség lesz a hathatós közbenjárásukra.
Emellett az önkormányzatoknak szánt támogatások megszerzésében is számítunk parlamentereinkre, továbbá a szociális intézmények fenntartásának kérdését is meg kell oldani. Ez csak pár példa arra vonatkozóan, hogy mely területeken számítunk a Szövetség képviselőinek támogatására.


      — Melyek azok a projektek, programok, amelyekben ugyancsak elengedhetetlen az RMDSZ parlamenti frakciójának a közbenjárása?


      — Nekik nemcsak a megyei szintű kérdésekre, de a nagyobb léptékű dolgokra is rálátásuk kell hogy legyen: gondolok itt a Regionális Operatív Program keretén belül leosztásra kerülő forrásokra, hogy azok is minél nagyobb összegűek legyenek. Tudjuk azt, hogy mióta európai uniós alapok léteznek, azóta a helyi önkormányzatok sokkal hatékonyabban tudták felhasználni ezeket, mint a szakminisztériumok. Ezeket viszont megint csak bukaresti szintű támogatással tudjuk megszerezni.
Egy másik fontos téma a decentralizálás. Kormányzati ügynökségeket kellene összevonni, regionális közszolgálati intézményeknek kell megadni a valós regionalitást. Ezeket meglépni ugyan mindenkinek érdeke lenne, viszont még mindig túl kevesen támogatják ezt a többségi nemzet képviselői közül. Ebben a kérdésben is az RMDSZ frakciójának kell hangosan hallatnia a hangját.
Régóta tervezzük, a jelenlegi járványhelyzet pedig még szükségesebbé tette annak a megyei szintű digitalizációs folyamatnak az elindítását, amely leegyszerűsíti a mindennapi ügyintézést, és amely már létszükséglet a 21. században. Viszont ezt is csak egy országos program keretein belül tudjuk megyei szinten megvalósítani.
De említhetném még a kisebbségi jogok és a Minority SafePack kérdéskörét is, melynek elfogadása és érvényesítése még csak ezután következik, és ezek elképzelhetetlenek az RMDSZ parlamenti képviselete nélkül, hiszen tudjuk, hogy a többségi pártoknak nem érdekük ezen jogok érvénybe léptetése sem. Pedig az elmúlt évtizedekben rájöhettek volna már arra, hogy egy országban csakis akkor beszélhetünk demokráciáról és toleranciáról, ha a kisebbségek jogai teljes mértékben érvényesítve vannak.
Számtalan példát sorolhatnék még fel, de röviden összefoglalva a lényeg az, hogy csapatunknak nagyon sok dolga lesz a következő 4 évben is Bukarestben. Viszont ahhoz, hogy dolgozhassanak tagjai, nekünk először bizalmat kell szavaznunk nekik december 6-án. Ne feledjék, ők a mi embereink! (X)

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.