×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
23 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Online zajlanak a pedagógiai körök

2021.11.11 - 11:39
Megosztás:
Online zajlanak a pedagógiai körök
Az ovisok online oktatása komoly kihívás pedagógusnak és szülőnek is, a pedagógiai kör témájául is ezt választották - Fotó: freepik.com
Minden szak igyekezett a legjobb témát megtalálni és kidolgozni a héten zajló szakkörök alkalmával. A tanítónénik a román nyelv tanításáról, az óvónők az online oktatásról értekeztek, tájékoztatta szerkesztőségünket Szejke Ottilia és Leiti Mónika.

A hét folyamán tartják a pedagógiai köröket, online rendszerben és délutánonként, hogy ne zavarják meg az oktatás menetét, nincs emiatt felfüggesztve az oktatás — tudtuk meg Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelőtől, aki arra is rávilágított, hogy minden szak maga döntötte el, hány órától tartja a munkatanácskozásokat. Az elméleti rész kidolgozását szakonként oldották meg, a gyakorlati rész megszervezését pedig valamelyik tanintézmény csoportja vállalta el. Hétfőn a magyar tannyelven oktató tanítóknak tartottak pedagógiai kört, melynek központi témája a román nyelvi kompetenciák fejlesztési lehetősége volt. „A román nyelv tanítása az elemi osztályokban mindig egy örökzöld téma a pedagógusok számára. A pedagógiai kör első felében volt két meghívottunk, ők az elemi osztályosok számára készített alternatív román tantervek kidolgozói. Karp Ágnes, illetve Makai Emese tanítónők tartottak előadást a román nyelv tanításáról elemi osztályosok számára, mindketten elismert szakemberek ezen a területen, s a téma szakértőiként voltak meghívva a pedagógiai körre. A kollégák sok kérdésre választ kaptak az előadások során, az a lényeg és a cél gyakorlatilag, hogy a gyerekeket beszélni tanítsuk meg románul, hogy kommunikatív nyelvi kompetenciákat alakítsunk ki, hogy a mindennapi életben, a mindennapi kommunikációs élethelyzetekben jól tudják alkalmazni azt, amit megtanultak az órán” — mondta el Leiti Mónika, a nemzeti kisebbségek és romák óvodai és elemi oktatásáért felelős tanfelügyelő.

Szejke Ottilia rámutatott: mindegyik szak úgy szervezte, szervezi meg a pedagógiai kört, ahogyan elképzelte és jónak látja. Vannak, akik a mentálhigiénés részt helyezték előtérbe, de olyanok is, akik a területüket érintő újításokat járták körbe. Például a román nyelv oktatása a kisebbségi osztályokban, itt minden szinten külön kitértek a részletekre, újdonságokra, megoldásokra.

Tegnap az óvónők számára is megtartották a pedagógiai kört, jó gyakorlatok az online oktatásban témában, mivel az online oktatás körüli kérdések, helyzetek az óvodában cseppet sem mondhatók egyszerűnek, magyarázza Leiti Mónika.

„Gyermeknek, óvónőnek, szülőnek lenni ebben az időszakban még annyira sem könnyű feladat, nagyon sok türelemmel, erőfeszítéssel meg lemondással jár a mindennapok megélése. Sőt, a technikai eszközökkel való küszködés miatt sok gyerek kudarcként is megélheti ezt az időszakot. Én úgy gondolom, hogy annak, aki óvónői pályát választ, tudatában kell lennie annak, hogy mekkora felelőssége van a felnövekvő generáció fejlődésében, hiszen ez a kor a gyermeki fejlődés legtelítettebb időszaka, de egy jó óvónő minden gyermekhez megtalálja az utat” — fogalmazott Leiti Mónika.

Azt követően, hogy minden szak megtartja a pedagógiai kört, pénteken az iskolaigazgatókkal tanácskoznak majd a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség vezetői, ahol sorra veszik az aktuális problémákat, és igyekeznek megoldást találni a felmerülő gondokra.

Sógor Beáta

 

Ördögi kör az oktatók beoltottsága
Nem csillapodnak a kedélyek a tanügyben, hiszen két olyan aktuális téma is van, mely megosztó az érintettek körében: a tanügyi alkalmazottak 60 százalékos oltottsága és a nyáltesztek gyakorlati alkalmazása körül még mindig sok a vita, a pontatlanság.
Támogatják a magyar nyelvű oktatást
„Jó volt megtapasztalni, hogy mások is foglalkoznak azzal, hogy a gyerekek magyar nyelvű oktatásban vegyenek részt (…) és ezt támogatják is” — mondta Szejke Ottilia, aki az elmúlt héten két szakmai konferencián is részt vett Magyarországon.
Felháborodtak a szülők az online oktatás miatt
Szatmár megye élen jár azon oktatási intézmények tekintetében, ahol jelenléti oktatás zajlik. Az online rendszerben működő napközikbe járó gyerekek szülei nagyon megharagudtak az oktatási intézményekre, nehéz összehangolni a munkát a gyermek felügyeletével.