×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
21 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Ördögi kör az oktatók beoltottsága

2021.11.18 - 07:46
Megosztás:
Ördögi kör az oktatók beoltottsága
Fotó: hepta.ro
Nem csillapodnak a kedélyek a tanügyben, hiszen két olyan aktuális téma is van, mely megosztó az érintettek körében: a tanügyi alkalmazottak 60 százalékos oltottsága és a nyáltesztek gyakorlati alkalmazása körül még mindig sok a vita, a pontatlanság.

Vannak olyan oktatási intézmények megyénkben is, ahol a pedagógusok beoltottsága nem érte el a 60 százalékot, így ezen tanintézmények diákjai már negyedik hete otthon vannak, amiből két hét vakáció volt, s ez már a második hét, amikor online oktatásba kényszerülnek. A lakosság egy része megérti és támogatja a pedagógusokat, s a közösségi fórumokon arra biztatják őket, tartsanak ki, ne oltassák be magukat, azonban az online oktatásban érintett szülők többsége már nem ennyire elnéző és megértő, hiszen nekik már negyedik hete kell megoldást találniuk gyermekeik felügyeletére napközben.

Mivel az oltás nem kötelező, így nem lehet erőltetni senkit, hogy beoltassa magát, ezért azt sem lehet tudni, mikor ér véget az érintett oktatási intézményekben az online tanítás. Értesüléseink szerint vannak olyan polgármesterek, akik kézbe vették a problémát, és különböző módszerekkel próbálnak nyomást gyakorolni az oktatási intézményekben alkalmazott személyekre, hogy oltakozzanak, legyen meg a szükséges 60 százalékos oltottsági arány, ami jelenleg feltétele annak, hogy fizikai jelenléttel zajló oktatás legyen.

Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő ezzel kapcsolatosan elmondta: ő is értesült arról, hogy pl. Szatmárudvariban a polgármester határozottan fel akar lépni, mert ott a napköziben elég hátrányos helyzetű gyerekek vannak. „Szatmárudvari esetében mi próbáljuk elérni és megtartani, hogy az udvari óvodás gyerekeket ne hozzák be Szatmárnémetibe, de az ott dolgozó pedagógusok nem igazán tesznek meg mindent azért, hogy elérjék a 60 százalékos oltottsági küszöböt. Vagy ugyanúgy említhetem Dobrát, ahol egy hét elteltével semmi változás nem történt, még mindig 25 százalékos a beoltottság. Az igazgató úr a kérdésemre azt mondta, hogy végeztettek antigéntesztet, és ezek alapján egy kolléganőjüknek nem ajánlott az oltás beadatása, de a többiek sem oltatták be magukat. Nagyon haragudtam rájuk. Persze mindenkinek egyéni joga eldönteni, hogy beoltatja-e magát, de meddig még? Ez egy ördögi kör, erőltetni nem lehet senkit, itt egyszerűen a jóérzésükre, a belátásukra hagyatkozunk, meg arra, hogy tényleg a gyerekek érdekeit tartják-e szem előtt. Nem is akarom hallani már a kifogásokat. Azt már a múlt héten is elmondtam, hogy rendben van, későn tudták meg a 60 százalékos küszöböt, ami a jelenléti oktatás feltétele, de azt már régóta tudjuk, hogy pandémia van, és a korlátozásokat úgy tudjuk elkerülni, ha be vagyunk oltva, és akkor most jönnek az elvek meg a dacolások. (…) A múlt héthez képest több helyen indult be iskolákban, óvodákban a jelenléti oktatás, de vidéken még mindig vannak gondok, pedig most az is besegít, hogy nem a jogi személyiség, hanem egy-egy struktúra oltottsági arányát veszik figyelembe. De még mindig nem elég, nem értem, mire várunk” — fogalmazott Szejke Ottilia.

A helyettes főtanfelügyelő elmondta azt is, hogy őt keresték felháborodott szülők, főleg az óvodások, napközisek esetén, s többen említették, hogy más oktatási intézménybe szeretnék átvinni gyermeküket. Az online óvoda ugye azt feltételezi, hogy a szülő is ott kell hogy legyen a gyerek mellett, hiszen még nem tudnak önállóan dolgozni. Esetükben csak kiscsoportos foglalkozásokat lehet tartani, hiszen életkori sajátosságaiknál fogva nem tudnak hosszabb időn át figyelni.

Ki és hol végezze a nyáltesztet?

A másik sarkalatos kérdés az oktatási intézményekbe remélhetőleg a napokban megérkező nyáltesztek körül alakult ki, mégpedig arról, hogy ki végezze el a teszteket a gyerekeknek. Hivatalosan még semmilyen konkrétum nem érkezett a tanfelügyelőségre ezzel kapcsolatban, csupán egy értesítés arról, hogy ezt az iskola/óvoda egészségügyi alkalmazottja vagy egy másik személy — akit ezzel megbíztak és felkészítettek rá — végzi majd el. Ez a bizonytalanság azonban számos ellenvetést szül, hiszen a tanügyi szakszervezetek egyhangúlag állítják, hogy ezen egyszerű tesztek elvégzése nem a pedagógusok feladata, ami egy nagyobb iskola esetén sok időt vesz el az első tanórából, s nem csak plusz feladatot róna az oktatókra, de ez nem is az ő hatáskörük.

A szakszervezetek azt mondják, a teszteket ki kellene osztani a szülőknek, akiknek otthon kellene elvégezniük azokat hétfőn és csütörtökön, ahogy az tervbe van véve, így már nem is menne iskolába, óvodába az a gyermek, akinek a tesztje pozitív. A szakemberek azonban ezt a megoldást nem támogatják, hiszen szerintük sok szülő nem végezné el a noninvazív nyáltesztet, így továbbra is bizonytalan lenne a történet eredményessége. Azt sem lehet tudni egyelőre, hogy csak az iskolásoknak, vagy az óvodásoknak is kötelező lesz-e a tesztelés. A tanügyminisztérium tervei szerint jövő héten már élesben zajlik a nyáltesztek elvégzése, ám annak mikéntjéről még nincsenek konkrét információk.

Sógor Beáta

 

Kitartanak a fizikai jelenléttel zajló oktatás mellett
Január 28-án országos viszonylatban 26 974 gyerek (0,93%) és 7307 tanügyi alkalmazott (2,7%) volt koronavírusosként nyilvántartva, Szatmár megyében pedig 89 diák és óvodás, illetve 94 tanügyi alkalmazott volt koronavírusos az elmúlt pénteken.
COVID-oltás: nem befolyásolja a termékenységet
Újabb kutatás és ajánlás erősíti meg a gyermekvállalás előtt állók beoltásának fontosságát. A COVID-19 elleni védőoltás nem befolyásolja a termékenységet, ellenben a koronavírus-fertőzés a férfiak esetében a termékenység rövid távú csökkenésével járhat.
Arafat: megvizsgáljuk a nyáltesztek iskolai alkalmazásának eredményességét
Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője hétfőn kijelentette, az oktatási és az egészségügyi tárca szakértői járványügyi szakemberekkel közösen megvizsgálják a Covid-nyáltesztek iskolai használatának eredményességét.