×
2024. 05 07.
Kedd
Gizella
17 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Nehézkes az online oktatás

2020.11.11 - 11:15
Megosztás:
Nehézkes az online oktatás
Szatmár megyei viszonylatban igyekeznek megoldást találni a távoktatás során felmerülő problémákra, de vannak esetek, amikor kizárólag csak a fizikai oktatás jelenthet járható utat.

Az online oktatás ellen emelte fel a hangját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, azt állítva, hogy a kormány döntése rossz, semmi sem indokolja azt, hogy minden iskolát és osztályt bezárjanak. „A kormány elhamarkodott döntésével úgy állítja be a tanulókat és a pedagógusokat, mint a koronavírus hordozóit. Eközben Európa országainak nagyon nagy része körültekintően jár el, és hagyja fejlődni a diákokat. Az online tanításnak beláthatatlan következményei lesznek hosszú távon, nem beszélve arról, hogy ennek a feltételei sem adottak: a kormány az elmúlt fél évben nem volt képes digitális eszközökkel ellátni az iskolákat. Ugyanakkor a pedagógusok és az oktatási szakemberek is állítják: az óvodások és az alsó tagozatos iskolások esetében a digitális oktatással nem fejleszthetők olyan képességek, mint a szövegértés, a helyes tájékozódás, az írásbeli és szóbeli kompetenciák elsajátítása. Ezért az RMDSZ azt kéri a kormánytól, hogy minden iskolában és óvodában, ahol a járványügyi helyzet ezt lehetővé teszi, kezdjék újra az oktatást 9. osztályig” — áll az RMDSZ közleményében.
Az online oktatással kapcsolatosan megkérdeztük a Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelőt is, és Kallós Zoltán úgy látja, a gyerekek többsége hátrányosan lesz megkülönböztetve a kialakult helyzet miatt. „Az online oktatás megosztja a társadalmat. Az Országos Szülői Bizottság által közzétett felmérés azt mutatja, hogy a szülők 47 százaléka ellenzi, míg 42 százaléka támogatja az iskolabezárást. Én nem tudom, mi lenne a jó megoldás, de tény, hogy vannak olyan közösségek, ahol az online oktatás nehezen vagy egyáltalán nem kivitelezhető, ezen esetekben csak a fizikai oktatás segíthet. Nem beszélve ugyanakkor az írás és olvasás elsajátításáról, melyhez szintén szükséges a fizikai jelenlét. Most legkevesebb egy hónapig online oktatás lesz, amit lehet, hogy meghosszabbítanak év végéig, de időközben el kellene gondolkodni azon, hogyan is mentsük meg a jelenlegi tanévet, akár a tanév átütemezésével, természetesen a járványügyi helyzet figyelembevételével” — fogalmazott Kallós.

Helyi akcióterv

Az online oktatási időszakra minisztériumi rendelet alapján közigazgatási egységekre lebontva minden oktatási intézménynek ki kellett dolgoznia egy beavatkozási tervet (plan de intervenţie), melyeket a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség munkatársai összesítenek, és elküldenek a tanügyminisztériumba, számolt be Kallós. A főtanfelügyelő-helyettestől megtudtuk, hogy vannak olyan települések, ahol mobiltelefonjel sincs, itt pedig nehezen elképzelhető, hogy internetjel lesz, így bármilyen korszerű technikai eszközzel is rendelkezzen a diák, nem fog tudni csatlakozni az online oktatási folyamathoz, ugyanakkor olyan közösségek is vannak a megyében, igaz, kevés, ahol az áramellátás is problémás.
A minisztérium azt a rendeletet adta ki, hogy minden diák online oktatásban vegyen részt, de ez nem minden esetben megoldható. Országos szinten működik a telesuli, mely segítséget nyújt a diákoknak, ugyanakkor az interneten elérhetők tanórák is, melyeket már korábban felvettek a pedagógusok, és most újranézhetők. Megtudtuk, hogy azon tanintézmények esetében, ahol túl nagy számban jelzik azt, hogy a diákok az internet-hozzáférés hiánya miatt nem tudnak részt venni az oktatási folyamatban, a tanfelügyelőségnek a helyszínen ellenőriznie kell azt. Keresik a megoldást azokra az esetekre is, hogy ha több gyerek van a családban, de nincs elegendő technikai felszerelés, ilyenkor a pedagógusok igyekezzenek más formában — Messenger, WhatsApp stb. — összeállítani a feladatokat, és eljuttatni azokhoz a diákokhoz, akik a napnak csak egy bizonyos szakában férnek hozzá a számítógéphez és internethez. Azokban az esetekben azonban, amikor a gyerekek semmilyen módon nem tudnak hozzáférni az online oktatási formákhoz, a szaktanár/tanító összeállítja a tananyagot, és nyomtatott formában hazaviszi azt nekik.

Sógor Beáta

 

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.