×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Ne menjen iskolába, ha beteg!

2021.09.22 - 17:00
Megosztás:
Ne menjen iskolába, ha beteg!
Ha a gyermeken felső légúti megbetegedés tünetei mutatkoznak, ne menjen iskolába! (Fotó: gyongypatikak.hu)
A SARS-CoV-2 vírus iskolaközösségekben való terjedésének fékezéséért tájékoztató kampányt indított a Háziorvosok Országos Szövetsége.

Mit kell tudnia egy tájékozott szülőnek? Ha felső légúti fertőzésre utaló tünete van gyermekének, ne engedje óvodába, iskolába! — hívja fel a figyelmet a Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF). „A gyermek NEM megy iskolába, hanem otthon marad, ha az előző 24 órában legalább egyet észlel a következő tünetek közül: láz, köhögés, torokfájás, légzési nehézségek, az ízlelés és szaglás elvesztése, izomfájdalmak, fejfájás, torokfájás, orrfolyás, emésztési problémák” — emelik ki a háziorvosok. Ebben a helyzetben a szülőknek fel kell venniük telefonon keresztül a kapcsolatot a családorvosaikkal, hogy közösen döntsenek arról, mi legyen a következő lépés. A gyermek egészségi állapota alakulásának függvényében az orvos dönt a kezelés menetéről, és ő dönti el azt is, ha szükséges a kivizsgálás — írják.
„Ne jelenjenek meg a családorvosnál előzetes időpont-egyeztetés nélkül! Mindig hivatalos, megbízható forrásokból szerezzék be az információkat!” — kérik a szakemberek.


Természetesen nem minden esetben a koronavírus okolható, ha a gyermek felső légúti fertőzés tüneteit mutatja, hiszen a hűvös idővel és a közösségbe való visszatéréssel egyre jobban terjednek a szezonális vírusos megbetegedések is, amelyek köznyelven náthát vagy megfázást jelentenek. A korántsem kellemes tüneteket okozó nátha szintén cseppfertőzéssel — főként köhögéssel vagy tüsszentéssel — terjed, és a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, különösen az októbertől márciusig tartó hónapokban. A betegség lezajlása pedig nem jelent védettséget az azt okozó vírusokkal szemben: évente átlagosan 3–4 alkalommal is áteshet valaki a náthán, de ettől nem válik védetté.
Az öndiagnózistól, annak eldöntésétől, hogy nátha vagy koronavírus-fertőzés okozza-e a tüneteket, a szakemberek mindenkit óva intenek, csakúgy, mint az öngyógyszerezéstől. Mindenkinek azt tanácsolják, hogy forduljon háziorvoshoz, ha az említett tüneteket észleli, de nem személyesen, hanem telefonon, nehogy az esetleg valóban fennálló fertőzés esetén az orvostól a többi várakozó páciensig mindenkinek továbbadja a vírust.


Bumbuluţ Krisztina

Romániai kórházakban fognak kezelni palesztin gyerekeket
Alexandru Rafilă kijelentette, hogy romániai egészségügyi intézményekben fognak kezelni palesztin gyerekeket, akik az izraeli hadsereg Gázai-övezetet érintő támadásaiban megsérültek.
Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott
Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.