×
2024. 05 04.
Szombat
Mónika, Flórián
10 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Képeslap-kiállítás a múzeumban

2020.11.14 - 10:29
Megosztás:
Képeslap-kiállítás a múzeumban
A Szatmár Megyei Múzeum központi részlegén nyílt meg a város múltját bemutató képeslap-kiállítás; az anyagot Puscas Ioan, az intézmény egykori munkatársa adományozta a történelmi részlegnek.

A járványvédelmi előírásoknak megfelelően tartották meg tegnap a tárlatnyitót a szervezők és a sajtó képviselőinek jelenlétében. Dr. Szőcs Péter Levente, a múzeum aligazgatója elmondta, hogy az intézmény életében egy fontos esemény, hogy bemutathatja azokat a képeslapokat és a képeslapokról készült nagyításokat, amelyeket a múzeum egykori külső munkatársa, Puscas Ioan adományozott az intézménynek. A képeslapgyűjtemény sokat segít a város múltjának a megismertetésében.
A 19. század végén és a 20. század elején képeslapok formájában örökítették meg a Szatmárnémeti központjában található épületeket. A legfontosabb műhelyek, amelyek erre a tevékenységekre vállalkoztak, Weisz Zoltán Nyomdája és a Hollósi Fotóstúdió volt. A Szatmár Megyei Múzeum gyűjteményében viszonylag kevés olyan képeslap található, amelyek Szatmár 20. század eleji képét örökítik meg. Fontosságuk abban rejlik, hogy olyan dokumentációs források, amelyek felhasználhatók a város építészeti fejlődésének tanulmányozásában, valamint az épületek helyreállítási és állagmegőrzési munkálatai során is.
A 19. század végén a kőépítmények száma nagyon alacsony volt: az épületek háromnegyede fából, paticsból vagy vályogból épült, tetőzetük zsindelyből vagy szalmából készült. 1805 után a helyi hatóságok elkezdték a város utcáinak burkolását, és kezdetben tölgyből készült deszkákat használtak erre a célra. A szatmári modernizáció és városiasodás elindulásában jelentős szerepe volt a Szatmári Római Katolikus Püspökség megalakításának. Hám János püspök ideje alatt fejlődött a legnagyobb mértékben a város. A két világháború közötti időszakban Szatmárnémeti lett a vármegye központja, így ezzel a település a városiasodás újabb szakaszába lépett. 1944 őszén Szatmár a szovjet légitámadások áldozata lett. A 20. század második felében a Szamos bal partján lévő városrész fejlődött a leglátványosabban. Ezeket a fejlődési szakaszokat lehet nyomon követni a kiállított képeslapokból, hangzott el a megnyitón.
Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum főigazgatója emlékplakettet adott át Puscas Ioannak, aki elmondta, hogy mindig fontosnak tartotta a város fejlődését, és igyekezett összegyűjteni azokat a képeslapokat, amelyek segítségével megismerhetik a várost a ma élők és az utánunk következő generációk is.
A kiállításmegnyitón részt vett a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia kvartettje, akik néhány komolyzenei darabot adtak elő.


Elek György

 

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.