×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
25 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Felére csökkent az államfő bizalmi indexe

2021.10.27 - 19:34
Megosztás:
Felére csökkent az államfő bizalmi indexe
Fotó: presidency.ro
A kormányválság kirobbanását követően egy hónap alatt felére csökkent, 14 százalékra esett vissza Klaus Iohannis államfő bizalmi indexe egy friss felmérés szerdán közzétett eredménye szerint.

Az Avangarde közvélemény-kutató intézet októberi adatsora szerint Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnökben, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökében a megkérdezettek alig 7 százaléka bízik, míg egy hónappal korábban még 14 százalékos, áprilisban pedig — az államfővel azonos szinten — 29 százalékos volt a bizalom iránta.

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) által rendelt közvélemény-kutatás szerint a politikusok népszerűségi rangsorát a baloldali párt tisztségviselői vezetik: a párt kormányfőjelöltje, a koronavírus-járvány idején szakértőként sokat szereplő Alexandru Rafila szenátor, mikrobiológus bizalmi indexe 30, Marcel Ciolacu PSD-elnöké pedig 25 százalékon áll.

A jobboldal leghitelesebbnek tartott politikusa jelenleg Emil Boc kolozsvári (PNL) polgármester 24 százalékkal. A rangsorban Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár a negyedik 23 százalékkal, őt követi 20 százalékkal George Simion, az oltásellenes, vírustagadó szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke.

A jobboldali vezetőkbe vetett bizalom visszaesése a pártok támogatottságában is megmutatkozik. A PNL-re — amely a tavaly decemberi parlamenti választásokon kudarcként élte meg 26 százalékos eredményét — most a megkérdezettek alig 17 százaléka adná a voksát. A kormányból kilépett volt koalíciós partnere, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tavaly december óta két százalékpontot rontott: most 13 százalékon áll.

A két éve ellenzékben lévő PSD-re immár a megkérdezettek 40 százaléka szavazna. A szociáldemokraták már a tavaly decemberi parlamenti választásokat is megnyerték 29 százalékkal, de — vállalható szövetségesek híján — akkor nem tudtak kormánytöbbséget gyűjteni maguk köré.
A koronavírus-járvány minden korábbinál súlyosabb negyedik hulláma és a politikai válság közepette a szélsőségesnek tartott AUR is erősödött: a tavalyi választásokon 9 százalékos támogatottsággal meglepetésszerűen parlamenti képviselethez jutott nacionalista pártra most a megkérdezettek 14 százaléka szavazna.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) öt százalékon mérte októberben az Avangarde.

MTI

 

Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről – Románia csatlakozik a légi és tengeri schengeni övezethez. Március 31-től már nem szükséges a határrendészeti ellenőrző pontokon az útiokmányokat felmutatni.
Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közöségünk ellenségeitől!
Június 9-én helyhatósági és európai parlamenti választásokat tartanak Romániában. Az RMDSZ szerint a magyarok összefogása jelentheti a siker kulcsát, hogy minden olyan önkormányzatban legyen képviselője a közösségnek, ahol magyarok élnek. Eközben javában tart a Szövetség jelöltjeinek választási indulásához szükség támogatói aláírások gyűjtése, és az emberek visszajelzése az, hogy bár az utóbbi években számos alkalommal csalódtak az Európai Unióban, nem gondolják úgy, hogy Romániának az Unión kívül lenne a helye.
Giurgiu-Kovács Mónika a nagykárolyi RMDSZ polgármesterjelöltje
Zsúfolásig megtelt a Nagykárolyi Városi Színház pénteken délután. Itt szervezték meg a helyi RMDSZ rangsoroló közgyűlését, melyen arról is döntés született, hogy ki lesz a Szövetség színeiben induló polgármesterjelölt.