×
2024. 05 04.
Szombat
Mónika, Flórián
10 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Bemutatkoznak Erdély híres fotográfusai

2021.02.05 - 07:15
Megosztás:
Bemutatkoznak Erdély híres fotográfusai
Erdély híres fotográfusai címmel tegnap nyílt meg a 19–20. századi erdélyi fényképezés történetét bemutató tárlat. Szatmári, nagybányai, nagyváradi, kolozsvári, nagyszebeni, brassói, segesvári és gyulafehérvári felvételeket is láthatunk a tárlaton.

Egy nagy horderejű országos projekt keretében dr. Marius Câmpeanu (Máramaros Megyei Történelmi és Régészeti Múzeum) által kezdeményezett és koordinált, nyolc erdélyi múzeumi szakember közreműködésével elkészített, az erdélyi interkulturális hagyatékot bemutató, fényképörökséget népszerűsítő kiállítás eleveníti fel a 19. és 20. századi erdélyi fényképezés történetét. A projekt megvalósulását a következő partnerintézmények segítették elő: a Máramaros Megyei Történelmi és Régészeti Múzeum, a nagyszebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum, a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum, a gyulafehérvári Nemzeti Egyesülés Múzeum, a brassói Mureşianu család házának múzeuma, a Nagyváradi Városi Múzeum, valamint a Segesvári Történelmi Múzeum és a Szatmár Megyei Múzeum.
A kiállításon a következő fotósok képei láthatók: Glatz Tódor, Asbóth Kamilla és Fischer Emil (Nagyszeben), Dunky Kálmán és Dunky Ferenc (Kolozsvár), Cserni Béla (Gyulafehérvár), Adler Lipót (Brassó), Mezey Lajos (Nagyvárad), Schuller Ludwig Friedrich (Segesvár), Huszthy Mátyás (Nagybánya), Schneider József, Iuliu Pop és Ioniţă G. Andron (Szatmárnémeti). Az említett fotóművészek munkásságáról egy hét tanulmányt tartalmazó katalógus jelent meg a Máramaros Megyei Történelmi és Régészeti Múzeum Bibliotheca Marmatia sorozatának 8. köteteként, melynek szerkesztője dr. Viorel Rusu, koordinátora pedig dr. Marius Câmpeanu. Úgy a katalógus, mint a kiállítás a partnermúzeumok kutatóinak — Marius Câmpeanu, Ionela Simona Mircea (Gyulafehárvár), Melinda Mitu (Kolozsvár), Delia Voina (Nagyszeben), Ioan Ciorba (Nagyvárad), Adonis P. Mihai (Segesvár), Tóth István (Euro Foto Art Egyesület Nagyvárad), Diana Kincses és Daniela Bălu (Szatmár Megyei Múzeum) — munkáit tartalmazza.
Egy kép többet mond ezer szónál, tartja az ismert közmondás, a kiállítás pedig arra emlékeztet, hogy a fényképek vizuális történetünk által mondanivalót, üzenetet közvetíthetnek, de a fényképezés — a vizuális kommunikáció egyik eszközeként — esztétikai szempontból is jelentős alkotásokat teremthet.
Az országos projekt keretében a Szatmár Megyei Múzeum a Schneider József által a 20. század elején készített fényképeket állította ki, amelyeket Szatmárnémetiben az első nagy román néprajzi kiállítás keretében mutattak be. Az akkori kiállítás Ferencz Ágoston/Augustin Ferenţiu polgármester felkérésére készült, Popp Aurel koordinálásával, Litteczky András festőművész és más jeles szatmári művészek támogatásával. Schneider Józsefnek, a Mihai Eminescu Főgimnázium tanárának az avasi, nagybányai, nagysomkúti és szinérváraljai barangolásai során készített dokumentumképei képezték az 1925-ös kiállítás alapját, majd ezeket állították ki az első szatmári néprajzi múzeumban is, mely a híres tudós, Dariu Pop kezdeményezésére jött létre.
A Szatmár Megyei Múzeum tulajdonában van két másik, a kulturális örökség szempontjából kiemelt jelentőségű fényképgyűjtemény is, amelyeket Iuliu Pop és Ioniţă G. Andron a 20. század harmincas éveitől kedve Szatmár és Máramaros megye területén készített, és a közelmúlt hiteles tanúi és lenyomatai. A jó megfigyelőkészséggel felruházott fényképészek megörökítették az erdélyi falu mára már kulturálisan kihalt elemeit, a mindennapi élet különböző aspektusait, a tradíciókat, az ünnepeket, a népviseletet, az épületek hagyományos elemeit, de különösen azokat az átalakulásokat, amelyeket a család és a hagyományos faluközösség a múlt század második felében átélt.
Iuliu Pop (1915–1996) és Ioniţă G. Andron (1917–1989), az Avas legnagyobb fotóművészei között szoros barátság alakult ki, melynek alapja a fényképezés közös szenvedélye volt. A hazai és külföldi fotóművészeti kiállításokon bemutatott alkotásaik, a néprajzi albumokban, művészeti katalógusokban és útikönyvekben megjelent képeik széles körben megismertették a hagyományos román falusi élet szellemi gazdagságát és szépségét.
A századforduló évtizedeiben készült szatmári fotográfiák mellett hasonló korból származó nagybányai, nagyváradi, kolozsvári, nagyszebeni, brassói, segesvári és gyulafehérvári felvételeket is láthatunk a tárlaton.
A Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlegén (Szatmárnémeti, Libertăţii tér 21. szám) megnyílt tárlat március 5-ig látogatható.

Hol vagy nyár, a sok terasz téged vár!
Bizakodóan tekintenek a nyári terasz-szezon elé a szatmárnémeti, régi központi vendéglátóipari egységek, a felújított főtér azt ígéri, hogy megnövekszik a forgalmuk az elmúlt éviekhez képest.
Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.