×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Az olvasási készségek javítására összpontosítanak

2021.12.17 - 11:17
Megosztás:
Az olvasási készségek javítására összpontosítanak
A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség részt vesz az Erasmus+ támogatásában megvalósuló nemzetközi „Ready to read” projektben, mely egy kétéves kollaboráció, s célja olyan jó gyakorlatok cseréje, melyekkel hatékonyan segíthetik a nagycsoportos gyermekek metanyelvi képességeit, megkönnyítve ezzel az iskolába lépést.

A jó gyakorlatok gyűjtésében részt vesz Olaszország, Portugália, Belgium, Románia, Bulgária, Bosznia-Hercegovina és Magyarország az ARCA Cooperativa Sociale (ITA), a Centro Social de Soutelo (POR), az Erasmushogeschool Brussel (BEL), a Galileo Progetti Nonprofit Kft. (HUN), a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség (RO), a Kindergarten 37 Valshebstvo (BUL), a Mesezene Egyesület (HU), a Privatna Predskolska Ustanova „Montessori IQ Kutak” (BiH) partnerintézmények révén. A projekt keretében több találkozót is szerveznek a partnerintézmények tapasztalatcsere céljából. Az elmúlt napokban a projektpartnerek Bosznia-Hercegonivába látogattak, mely bár nem európai uniós tagállam, kellemes meglepetéseket tartogatott az oda látogató szakembereknek. Szatmár megyéből a tanfelügyelőség képviseletében Szejke Ottilia és Leiti Mónika vett részt, és hasznos tapasztalatokkal tértek haza.
„Egy Montessori-óvodában voltunk, ami egy lakótelepen újonnan épült ingatlanban kapott helyett, egy kisvárosban, Tuzlán. Két bölcsődei és három óvodai csoporttal működik, ebből az egyik előkészítő csoport. Másként van szervezve az egész, mint a mi rendszerünk, s mivel magánrendszerben működik, nem annyira kötöttek a dolgok. Délután, délelőtt foglalkoznak a gyerekekkel. Itt egy csoporthoz két óvónéni van hozzárendelve, kis csoportokban dolgoznak, többségében szabad tevékenységekben, nem úgy, mint nálunk, hogy azért vannak a tevékenységi területek, amelyek frontálisan zajlanak valamennyi gyerekkel. Itt kiscsoportos tevékenységek zajlanak, felajánlják a gyerekeknek a heti téma alapján a választható tevékenységeket, és mindegyik gyerek eldönti, hogy mit szeretne csinálni, de ami nagyon fontos: meglepő volt, hogy nagyon fegyelmezettek a gyerekek, és gazdag tudásbázisuk van, ugyanakkor nagyon nyitottak is. Mi nem beszéljük a bosnyák nyelvet, de nagyon sok gyerek kommunikált velünk, főleg a középső és nagycsoportosok közül, odajöttek hozzánk, és elmondták, mit csinálnak, hogy hívják őket” — mesélt a boszniai élményekről Szejke Ottilia. Elmondta, hogy a Montessori-óvodában, mely egy alternatív pedagógiai módszeren alapszik, nemcsak a pedagógusok személye fontos, hanem az eszközök is, amiket használnak. A módszer a gyerek önállóságának a fejlesztésében, az eszközhasználatban is rejlik, olyan eszközöket használnak, melyek több érzékszervre hatnak. Bosznia-Hercegovinában például bemutatták azokat a betűket, amik csiszolópapírból vannak elkészítve, s amikor a gyerek a betűvel találkozik, megtapintja, utána pedig különböző anyagban utánozza le, pl. kukoricaliszt, homok, tehát a cél, hogy minél több érzékszervével megtapasztalja azt a betűt. Nagy hangsúlyt fektetnek a konkrét cselekedtetésre, ez az, ami a mi hagyományos oktatásunkban is fellelhető.
A projektet a Galileo Progetti Nonprofit Kft. írta, ez a projekt vezetője is, és úgy van megszabva, hogy minden találkozón két-két fő vesz részt országonként. A boszniai találkozón nem tudott minden fél fizikailag részt venni, ezért hibrid rendszerben zajlott. „A magyarországi fél az egész projekt eszmei szerzője, mivel a Mesezene Egyesületnek van egy sajátos olvasástanítási módszere, a mesezene módszer, és arra kíváncsi, hogy más országokban hogyan zajlanak az olvasást és írást előkészítő kompetenciafejlesztések. Ezért főleg óvodai vagy elemi szinten működő partnerei vannak, vagy pedig olyan központok, melyek különböző sajátos képességű gyerekekkel foglalkoznak. Tehát azt szeretné felmérni, hogyan lehet javítani az olvasási készségeket, vagy hogyan lehet elősegíteni az olvasás elkezdését. Ez azért is fontos, mert mind beszélünk az alfabetizálásról és a funkcionális analfabetizmusról, meg hogy egyáltalán hány gyerek küszködik ilyennel. Ez a projekt az elképzelés első része, de továbbvinnék egy következő projektbe az itt tapasztaltakat, s ezek alapján kidolgoznának egy olyan módszert, ami kötődik a mesezene módszerhez, viszont a többi ország sajátosságaihoz is alkalmazkodik. A mesezene módszer egyelőre magyar nyelvre íródott, sajátos hangjaik vannak, sajátos betűik, és a projekt keretében arra próbálnak választ keresni, hogy más országokban ezeket a kompetenciákat hogyan fejlesztik, és mi az, amit át lehet ebből venni” — fogalmazott Szejke Ottilia, aki azt is elmondta, hogy a projekt keretében legközelebb Olaszországba, majd Portugáliába mennek el a projektpartnerek, majd áprilisban Szatmár megyébe érkeznek a szakemberek, majd Bulgáriában találkoznak, a zárótalálkozója a kétéves projektnek pedig Brüsszelben lesz.

Sógor Beáta

 

Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek
Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.
Felmondana a polgármesteri hivatal a megyei tanácsnak
„Válni akar” a Pataki Csaba vezette megyei tanácstól a Kereskényi Gábor vezette polgármesteri hivatal. A városvezetés megelégelte, hogy bérleti díjat fizet a megyének az épületért amelyben működik, és elköltözne.
Újabb variáció a régi főtéri közlekedésre
Lehet még tovább cizellálni a szatmárnémeti régi főtér lezárása miatt megviselt belvárosi közlekedés szabályait. Lehet, hogy a Horea utca lesz a megoldás a buszmentes főtér nélküli jó tömegközlekedésre?