×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

„Új valóság, ugyanaz a rák” — tudatosító kampány

2021.09.23 - 16:00
Megosztás:
„Új valóság, ugyanaz a rák” — tudatosító kampány
Fotó: Storiblocks
A járványhelyzet elhúzódása miatt nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy világszerte és Romániában is kevesebb figyelmet kap a daganatos betegségek szűrése, kezelése. A pandémia miatt a még nem diagnosztizált, de daganatgyanús személyek nem fordulnak orvoshoz.

A koronavírus okozta világjárvány és a fertőzések negyedik hullámának fenyegetése a rákos betegek aluldiagnosztizálásához vezet Romániában és a világon. A legújabb egészségügyi statisztikák szerint 2020-ban a járvány miatt a rákszűrési arány mintegy 40 százalékkal csökkent. Ez a rideg valóság azonnali beavatkozást igényel, és ez az alapja az Új valóság. Ugyanaz a rák elnevezésű tudatosító kampánynak, melyben több szakmai szervezet fogott össze: a Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja (FABC), a Romániai Országos Orvosi Onkológiai Társaság (SNOMR), a Román Radioterápiás és Orvosi Onkológiai Társaság, a Román Radiológiai Társaság (SRR), a Román Tüdőgyógyász Társaság (SRP) és a Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF).

Bár jelenleg a legtöbb figyelem a koronavírus-járványra irányul, a rosszindulatú daganatos megbetegedések sem tűntek el. A tavalyi esztendő adatai alapján az látható, hogy az újonnan felfedezett daganatos esetek száma csökkent a járvány hatására, amelynek oka, hogy a járványhelyzet miatt a még nem diagnosztizált, de daganatgyanús személyek tartózkodnak attól, hogy felkeressék az egészségügyi intézményeket. A Romániában is a leggyakrabban előforduló tüdőrák esetében kiemelten fontos a korai diagnózis, a háziorvosok támogatása pedig létfontosságú, ugyanis ők irányítják tovább betegeiket a tüdőgondozók irányába.

„Azért indítottuk ezt a kampányt, mert a valóságban a rák nem tűnt el, a tüdőrák pedig a COVID-19 betegség tünetei mögött is megbújhat. A tüdőrák az esetek zömében jó ideig csendes ellenségként dolgozik, éppen ezért olyan fontos a korai felismerés, az esetleges betegség kezelése, nyomon követése” — nyilatkozta Cezar Irimia, a Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja elnöke.

Dr. Dana Lucia Stănculeanu, a Romániai Országos Orvosi Onkológiai Társaság elnöke kihangsúlyozta, hogy a kampánnyal azt kívánják tudatosítani a lakosságban, mennyire fontos a rendszeres szűrés, valamint az, hogy időben orvoshoz forduljanak a polgárok, ha gyanús tüneteket észlelnek.

Az összes, Romániában előforduló rákos megbetegedés 20 százalékát a tüdőrákos esetek teszik ki — emelte ki dr. Roxana Nemes, a Román Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

2020-ban 12 122 új tüdőrákos esetet diagnosztizáltak Romániában, kilencezret ezek közül a férfiak körében. Szintén ebben az évben 10 779 romániai lakos halálát okozta tüdőrák. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság éves összefoglalója szerint megyénkben 93 új tüdőrákos beteget vettek nyilvántartásba, akik között 24 nő van. Ezzel a tavalyi esztendő végére 271-re nőtt a tüdődaganattal küzdő szatmáriak száma.

A tüdőrák az egyik legagresszívebb daganattípus. Általánosságban a betegség korai stádiumában nincsenek súlyos tünetek, így egyedül a szűrővizsgálatok jelenthetik a korai diagnózis lehetőségét. A már előrehaladott tüdőrák tünetei között a leggyakoribbak a rendszeres, esetleg véres köhögés, mellkasi fájdalom, rekedtség, étvágytalanság és az általános fáradtságérzet. A pandémiás helyzetben különösen fontos, hogy a rizikócsoportba tartozók — főként az idősebb korosztály, aki dohányzik vagy korábban tartósan dohányozott — forduljanak orvoshoz, és ne halogassák a kivizsgáláson való részvételt. Ebben a háziorvosok támogatása is létfontosságú, ugyanis ők irányítják tovább betegeiket a tüdőgyógyászok, tüdőgondozók irányába.

„Polgártársainknak meg kell érteniük, hogy a COVID-19-járvány nem jelenti más betegségek eltűnését. Ezért a rutinellenőrzéseket, a háziorvosokkal való kapcsolattartást nem szabad halogatni világjárvány esetén. A SARS-CoV-2-től való félelem természetes, de ha hagyjuk, hogy uralkodjon rajtunk, akkor súlyos betegségek alakulhatnak ki, amelyek későn diagnosztizálva és kezelve jelentősen befolyásolhatják a várható élettartamot” — összegezte dr. Dina Mergeani, a Háziorvosok Országos Szövetségének elnöke. Ugyan a koronavírus-járvány újabb hullámai miatt az ellátási kapacitásokat a rendkívüli helyzethez kell igazítani a legtöbb egészségügyi intézményben, de a szakemberek igyekeznek a nehéz körülmények között, a járványügyi szabályok betartása mellett is ellátni a pácienseket.

A kampányról és a tüdőrákról a cancerulnuasteapta.ro oldalon olvashatnak további információkat a lakosok.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ismét ajándékokat vitt Kolozsvárra a Hans Lindner Alapítvány csapata
Ezúttal harminchat ajándékcsomagot juttatott el a Reménysugár csapata kolozsvári a 2-es Számú Gyermekgyógyászati Kórház Onkológiai részlegére – az ajándékokat a szatmárnémeti iskolák diájkai gyűjtötték össze a gyermekrák elleni küzdelem világnapja alkalmából.
Javítani kell a rákellátás esélyegyenlőtlenségein
Február 4-én, a rákellenes világnapon sok szó esik a rosszindulatú daganatos betegségekről, de a figyelemfelhívásnak nem szabad csak erre az egy napra korlátozódnia. A Nemzetközi Rákellenes Unió egy hároméves kampányt indít az esélyegyenlőség érdekében.
Románia „bemutatkozott”, ismét
A Covid-igazolvány munkahelyi bevezetése ellen tiltakozó „aranyoskák” belső segítséggel megrohamozták a parlament udvarát, ahol diplomáciai képviseletek járműveit is megrongálták úgy mellékesen.