×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Mi újság?

További drágulások jönnek

2022.10.07 - 12:21
Megosztás:
További drágulások jönnek
Eddig a húsárúk vitték a prímet, ha drágulás történt, de mostanra zöldség-gyümölcsöt venni is luxus lesz lassan. (Fotó: g7.hu/afp)
Az energiaválságtól eltekintve is nehéz, inflációval terhelt tél elé néz egész Európa, de azon belül főleg a volt szocialista országok — köztük Románia. Egyre több élelmiszer kerül bele a megfizethetetlenek halmazába, akinek hitele van, a fejét fogja.

Kamatemelést kamatemelésre halmoz a Román NemzetiBbank, hogy visszavegye a fogyasztási kedvet és így letörje valamelyest az árakat, de hiába, azok egyre csak kúsznak felfelé. Az áprilisi 12 százalékos éves infláció után szeptemberben 15 százalékos volt az éves pénzromlás, azaz egy év alatt az embereknek több mint egyhavi fizetése válik semmivé a pénzromlás mértéke miatt. Húsz éve nem volt ilyen rossz állapotban a lej , és még nehezebb időszak elé néz a román valuta.
Az ilyen időszakok a banki részletet fizetők rémálma, éves szinten 500 – 1000 lejjel kerülnek többe a hitelek most, az év eleji árakhoz viszonyítva.

Ta-ka-ré-kos-ko-dás!

A zöldségek és gyümölcsök ára az aszály miatt emelkedik, az áram és a gáz ára a nemzetközi helyzet miatt nő és ezek miatt az összes élelmiszer és szolgáltatás ára nő. Egyedüli csökkenő tendenciát az üzemanyagárak mutatják, csökkent a nyersolaj ára, ami miatt csökkentek a kutaknál is az árak, hét lej alatt van a benzin a szatmári kutaknál. De mivel általánosságban nem látszik javulni a helyzet, a Román Nemzeti Bank kénytelen volt megint emelni a hitelek árában viszonyítási alapul szolgáló kamatot, mintegy ezzel a lépéssel is, de egyben szóban is figyelmeztetve a cégeket és lakosságot: ne költekezzenek feleslegesen, takarékoskodjanak.

15, vagy inkább 40?

A helyzet súlyosságát mutatja, hogy ez az iránymutató kamat év elején 2 százalék volt, a mostani emelést 6,5 százalék lett. Ez a hetedik ilyen lépése idén a BNR-nek és nem az utolsó. Mint ahogy a 15 százalékos inflációról szóló jelentés sem az utolsó és a következők a jelek szerint még ettől is magasabbak lesznek. A valós, a boltok polcain és a családok költségvetésében érzékelhető pénzromlás mértéke ennél sokkal nagyobb, valahol 40 százalék környékén járhat, hiszen a statisztikai intézet olyan árucikkek és szolgáltatások árát is számításba veszi amikor inflációs mér, amilyeneket nem mindenki vesz meg a boltban. Aki kenyeret, tejet, olajat, zöldséget, húst vásárol, villany- és gázszámlát fizet, az a 15 százalékosnál sokkal nagyobb mértékű drágulásra panaszkodik.

Princz Csaba

 

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás
Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.
Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is
A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.
Megint drágítani kezdtek a pékségek
A tavalyelőtti áremelési hullám után most egy újabb kezd fejlődni a pékiparban, vannak olyan pékségek, amelyek az alapanyag és energiaárak emelkedésére hivatkozva máris többet kérnek a mindennapiért. Utánajártunk, indokolt-e a drágítás.