×
2024. 04 26.

Simán győztek a magyarok az utolsó hazai vb-selejtezőn

2021.11.14 - 10:37
A magyar labdarúgó-válogatott a Puskás Arénában 4–0-s győzelmet aratott a pont nélkül sereghajtó San Marinó-i csapat felett a világbajnoki selejtezősorozat pénteki játéknapján.

A magyarok az első perctől magukhoz ragadták a kezdeményezést, majd első helyzetükből Szoboszlai Dominik révén a vezetést is megszerezték: Szalai Ádám pontos passza után a Leipzig támadója kiosztott egy kötényt, majd 14 méterről a bal alsó sarokba lőtt (1–0).
Előnyben is kezdeményezőek maradtak a magyarok, csak idő kérdése volt a különbség növelése, ami végül a játékrész derekán jött össze: Loic Nego jobb oldali beadására jó ütemben érkezett Gazdag Dániel az ötös jobb sarkához, közeli lövése nyomán pedig a labda a vendégkapus lábai között talált utat a hálóba (2–0).
A második félidő a leszálló ködben ott folytatódott, ahol az első abbamaradt: a magyar csapat támadott, a San Marinó-i védekezett. Az utolsó 20-25 percre ismét fokozódott a nyomás a vendégegyüttes kapuja előtt, Szoboszlai és Vécsei Bálint pontos, gólt eredményező lövésével (4–0) a két csapat hatodik összecsapásán is sikerült legalább háromgólos különbséggel nyernie a magyar gárdának San Marino ellen.
Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a siker ellenére már biztosan nem lesz ott a 2022-es, katari eseményen, mivel a lengyelek győztek Andorrában, így előnyük behozhatatlanná vált a pótselejtezőt érő második helyen.
„Mai céljainkat teljesítettük. Szép futballt mutattunk be, taktikailag is megfelelően futballoztunk és sok gólt is sikerült szerezni" - értékelt Marco Rossi szövetségi kapitány, aki megjegyezte, néhány játékost pihentetett a hétfői, varsói összecsapásra, név szerint Fiola Attilát, Nagy Zsoltot és Schäfer Andrást említette. "Szeretnék szép játékot látni a lengyelek ellen is”.
Rossi évértékelésében összességében pozitívnak ítélte a játékot és az elért eredményeket, amelyeket szerinte az Albániától elszenvedett két vereség rontott le. Elárulta, Csányi Sándor teljes és feltétlen bizalmát élvezi, ezért örömmel folytatja a munkát a válogatott élén.
A legutóbb 1986-ban vb-résztvevő magyarok hétfőn a lengyelek vendégeként Varsóban zárják a sorozatot.

Hatan már ott vannak
Hat hely egyébként már elkelt a katari világtornára – a világrangsor első három helyzettje a hét végén biztosította helyét a világbajnokságon.
A házigazdákon kívül Németország és Dánia már korábban kivívta csoportjából a vb-részvételt. A hét végi európai selejtezőkben viszont a világrangsor harmadikja, a címvédő Franciaország is biztosította helyét a csoportja élén, és ezt a jeles pillanatot egy kiütéses, 8–0-s Kazahsztán elleni győzelemmel ünnepelte. A találkozón egyébként Kylian Mbappé négy találatig jutott. Legutóbb 1958-ban Just Fontaine szerzett négy gólt tétmeccsen a francia válogatottban, akkor a világbajnokságon a nyugat-németek elleni bronzmérkőzésen vitte véghez ezt a bravúrt.
A világelső Belgium is ott lesz egész biztosan a világbajnokságon, a hét végi forduló után ugyanis megőrizte a csoportban az 5 pontos előnyét Wales-szel szemben.

Dél-Amerika
A világranglista második helyezettje, Brazília is kijutott a jövő évi tornára, miután Lucas Paquetá góljával 1–0-ra legyőzte Kolumbiát a dél-amerikai selejtezősorozatban.
Dél-Amerikában egyébként még öt fordulót rendeznek a selejtezőben, és a 18 etap utáni záró tabella első négy helyezettje kijut a világbajnokságra, az ötödik helyezett interkontinentális pótselejtezőn vesz részt. Brazília előnye már 18 pont a negyedik Chilével, illetve az ötödik Kolumbiával szemben.

Észak- és Közép-Amerika
Az Észak- és Közép-Amerika, valamint a karibi térség válogatottjait tömörítő CONCACAF-zónában három körben zajlott a selejtező. Most már csak Egyesült Államok, Mexikó, Kanada, Panama, Costa Rica, Jamaica, Salvador és Honduras van versenyben, egy nyolccsapatos csoportban oda-vissza körmérkőzést vívnak. Hét fordulóval a zárás előtt a fentebbi sorrend található meg a táblázatban. A zárótabella első három helyezettje kijut a vb-re, a negyedikre pótselejtező vár.

Afrika
Afrikában még 40 csapat van versenyben a selejtező második körében, tíz csoportban körmérkőzeket rendeznek, és az első helyezettek jutnak be a harmadik körbe. Ennek a második körnek az utolsó fordulóját ezen a héten rendezik, de még csak négy továbbjutó neve ismert: Mali, Egyiptom, Szenegál és Marokkó.
A 10 csoportelső oda-vissza páros mérkőzést vív jövő év márciusában az öt vb-kvótáért.

Ázsia
Ázsiában a négy körös selejtező harmadik körénél vannak. 12 válogatott van még versenyben, ők két hatos csoportban oda-vissza körmérkőzést vívnak – a héten kezdődnek a visszavágók. A csoportok első két helyezettje kijut a vb-re, a harmadik helyezettek javítási lehetőséghez jutnak a negyedik körben. A győztes interkontinentális pótselejtezőt játszhat egy-egy dél-amerikai, közép-amerikai és óceániai válogatott társaságában.
A házigazdán kívül további öt válogatott képviselheti Ázsiát a katari vb-n.

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK, 9. FORDULÓ

C-csoport

Olaszország – Svájc 1–1
Észak-Írország – Litvánia 1–0
A csoport állása: 1. Olaszország 15 pont/7 mérkőzés (13–2), 2. Svájc 15/7 (11–2), 3. Észak-Írország 8/7 (6–7), 4. Bulgária 8/7, 5. Litvánia 3/8.

D-csoport
Bosznia-Hercegovina – Finnország 1–3
Franciaország – Kazahsztán 8–0
A csoport állása: 1. Franciaország 15 pont/7 mérkőzés, 2. Finnország 11/7, 3. Ukrajna 9/7, 4. Bosznia-Hercegovina 7/7, 5. Kazahsztán 3/8.

E-csoport
Belgium – Észtország 3–1
Wales – Fehéroroszország 5–1
A csoport állása: 1. Belgium 19 pont/7 mérkőzés, 2. Wales     14/7, 3. Csehország 11/7, 4. Észtország 4/7, 5. Fehéroroszország 3/8.

F-csoport
Moldova – Skócia 0–2
Ausztria – Izrael 4–2
Dánia – Feröer-szigetek 3–1
A csoport állása: 1. Dánia 27 pont, 2. Skócia 20, 3. Izrael 13 (20–19), 4. Ausztria 13 (15–16), 5. Feröer-szigetek 4, 6. Moldova 1.

G-csoport
Törökország – Gibraltár 6–0
Norvégia – Lettország 0–0
Montenegró – Hollandia 2–2
A csoport állása: 1. Hollandia 20 pont, 2. Törökország 18 (25–15), 3. Norvégia 18 (15–6), 4. Montenegró 12, 5. Lettország 6, 6. Gibraltár 0.

I-csoport
Magyarország – San Marino 4–0 (2–0)

G.: Szoboszlai 6., 83., Gazdag 22., Vécsei 88.

Andorra – Lengyelország 1–4 (1–3)
G.: Marc Vales 45., illetve Robert Lewandowski 5., 73.,  Kamil Jozwiak 11., Milik Arkadiusz, 45+2.

Anglia – Albánia 5–0 (5–0)
G.: Harry Maguire, 9., Harry Kane 18., 33., 45+2., Jordan Henderson 28.

Most sem lesz ott a vb-n Olaszország válogatottja
Óriási meglepetés született az európai vb-pótselejtező elődöntőjében: Olaszország hazai pályán fogadta Észak-Macedóniát, mégsem jutott tovább.
Csütörtökön rendezik a vb-pótselejtező elődöntőit Európában
Az ukrajnai háború miatt hat helyett csak négy mérkőzést rendeznek meg a katari labdarúgó-világbajnokság európai pótselejtezőinek elődöntőiben csütörtökön.
Nem hozott szerencsét a hazai környezet
A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.