2024. 04 16.
Csongor

Nem hozott szerencsét a hazai környezet

2022.01.19 - 14:46
A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.

A tét nagyságát átérezve mindkét csapat jól kezdte a meccset, ezúttal a magyarok sem rontották el az elejét és a hetedik percben vezetést szereztek (4–3). Védekezésben mindent megtettek a hazaiak, ám a türelmesen támadó ellenfél végül szinte mindig helyzetbe tudott kerülni, amit ki is használt. A magyar támadások során ezúttal sem kaptak labdát a szélsők, ami megnehezítette a belső posztokon szereplők dolgát, az izlandi védők feladatát viszont némileg megkönnyítette.
Az északi szigetország csapata visszavette a vezetést, de Bánhidi Bence góljaival tartották magukat az előző Európa-bajnokságon kilencedik, a tavalyi világbajnokságon ötödik, az Eurokupában pedig aranyérmes magyarok. Az első negyedórát követően érkeztek a cserejátékosok, Székely Márton ismét egy bravúros védéssel mutatkozott be. A magyar válogatott az átlövésekben és a beálló megjátszásában, az ellenfél gyorslábú játékosaiban bízva leginkább betörésekre építette támadásait.
A szünetben döntetlen volt az állás (17–17), majd a 35. percben Lékai Máté visszaszerezte a vezetést csapatának. A folytatásban az izlandiak emberelőnyben ismét fordítottak, majd egy 3–0-s sorozat végén újra a házigazdáknál vezettek (26–25). Egyre jobban védekeztek a magyarok, Mikler Roland egy hétméteres erejéig visszaállt és védeni tudott, ám mindezt támadásban nem sikerült kihasználni.
Az utolsó tíz percen belül Izland megint fordított, és már látszott, hogy a kétgólos magyar siker nem fog összejönni. Az 54. percben harmadik kiállítása miatt Sipos Adrián piros lapot kapott, két perccel a vége előtt Máthé Dominik büntetőt rontott, Bóka Bendegúz gólját nem adták meg, mert a vonalra lépett, Lékai Máté kísérletét pedig a kapus hárította. Eközben Mikler két lövést kivédett, de ez nem volt elég a vereség elkerüléséhez.
A lefújás után Gulyás István szövetségi kapitány elmondta: a második félidőben nagyon rossz pillanatokban hibáztak, pedig megvoltak a lehetőségeik, de nagyon sok gólt kaptak, köztük könnyű találatokat. A szakvezető a játékosairól elmondta, mindannyian küzdöttek, többen sérüléssel vállalták a játékot, és ezúttal élvezték is a meccset. „Izland nagyon jó csapat, a hiba pedig benne van a játékban, ma azonban több volt a kelleténél. Védekezésben sokat rontottunk, nem zártunk össze időben, nem azt csináltuk, amit megbeszéltünk, ez pedig elbizonytalanította a srácokat” – magyarázta Gulyás.
Hangsúlyozta, nagyon sajnálják, hogy kiestek a hazai rendezésű tornán, és nagyon remélik, hogy a csapat még sok szép élményt szerez a szurkolóknak. „Nincs szégyenkezni valónk. Tudtuk, hogy nagyon kiegyenlített a csoportunk, apróságokon múlt a jobb szereplésünk, egyik játékosunkra sem haragudhatunk. Együtt értük el a jó eredményeket és együtt vagyunk most keserűbbek” – vélekedett.
Hozzáfűzte: azt a célkitűzésüket teljesítették, hogy átalakították és megfiatalították a keretet, vagyis elégedettek lehetnek az elmúlt két és fél évvel.
A magyarok csütörtökön 31-28-as vereséget szenvedtek Hollandiától, vasárnap 31-30-ra legyőzték Portugáliát, ezúttal pedig legalább kétgólos sikerre lett volna szükségük a biztos továbbjutáshoz, de matematikai esélyük egygólos győzelem, illetve döntetlen esetén is lett volna.
A csoport másik mérkőzésén Hollandia végig nagy előnnyel vezetett Portugália ellen, végül az utolsó pillanatban szerzett góllal 32–31-re győzte le ibériai ellenfelét, és ezzel Izland mögött továbbjutott a középdöntőbe.
A hat csoport első két-két helyezettje a 12-es középdöntőbe jutott, a harmadikok közül pedig Szerbia és Csehország is a magyarok előtt végzett a végső sorrendben. Ezzel a magyar együttes története legrosszabb pozíciójában zárt. Az eddigi legrosszabb szereplés a 2010-es és a 2018-as 14. helyezés volt. A kontinenstorna mezőnye 1994 és 2000 között 12, 2002 és 2018 között 16 csapatból állt, 2020 óta pedig 24 válogatott alkotja.
A 15. hely azt jelenti: a magyarok éppen megúszták, hogy a 2023-as vb első selejtezőkörében már pályára kelljen lépjenek, a második kör sorsolásán azonban nem lesznek kiemeltek.

4. Portugália    3    0    0    3    85–91    0

D-csoport (Pozsony, Ondrej Nepela Aréna)
Fehéroroszország – Ausztria 29–26 (16–16)
Lengyelország – Németország 23–30 (12–15)

FÉRFI KÉZILABDA EB, VÉGEREDMÉNY
13. Csehország, 14. Szerbia, 15. MAGYARORSZÁG, 16. Szlovénia, 17. Fehéroroszország, 18. Szlovákia, 19. Portugália, 20. Ausztria, 21. Litvánia, 22. Észak-Macedónia, 23. Bosznia-Hercegovina, 24. Ukrajna.

A mérkőzéseket az M4 Sport, a Digi Sport, a Telekom Sport és a Look Sport közvetítik.

20 év után bajnok a rekordgyőztes
Svédország nyerte a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután 27–26-ra nyert az előző két kontinenstornán győztes Spanyolország ellen a vasárnapi budapesti döntőben.
Legyőzték a portugálokat, élet-halál harc lesz az izlandiak ellen
A magyar férfi kézilabda-válogatott 31–30-ra legyőzte Portugáliát a magyar-szlovák rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában, vasárnap a budapesti MVM Dome-ban.
Vereséggel kezdték a magyarok a hazai Eb-t
Nem kezdődött jól a magyar férfi kézilabda-válogatottnak a részben hazai szervezésű Európa-bajnokság: az új budapesti arénában, telt ház előtt nem boldogultak a hollandokkal, így nagyon nehéz sors vár a Gulyás csapatra a továbbiakban.