×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Rendelet a kórházak tehermentesítéséről

2020.10.30 - 07:01
Megosztás:
Rendelet a kórházak tehermentesítéséről
Jóváhagyta az egészségügyi miniszter a kórházakat tehermentesítő rendeletet: ennek értelmében a tünetmentes vagy enyhe tüneteket mutató koronavírusos betegeket nem utalják többé kórházba, hanem a családorvosok felügyeletével gyógyulhatnak, házi elkülönítésben.

A romániai kórházakat tehermentesíteni kell, ezért Nelu Tătaru egészségügyi miniszter elfogadta azt a rendeletet, amelynek értelmében a COVID-19 betegségben szenvedő, ám tünetmentes vagy enyhébb tünetekkel rendelkező lakosoknak nem kell kötelezően kórházi kezelésben részesülniük. A dokumentum szerint a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött, ám meggyógyult páciensek esetében nem végeznek PCR-tesztet a gyógyulástól számított 90 napon belül, kivéve azokat a személyeket, akiknek súlyosan legyengült az immunrendszerük, vagy a COVID-19 betegség tüneteit mutatják. Ha mégis újratesztelik őket 90 napon belül, és az eredmény pozitív, akkor a pácienseket nem sorolják az új fertőzöttek közé, kivéve, ha az új típusú koronavírus-fertőzés tipikus tünetei állnak fenn.
A tüneteket mutató betegek esetében az ügyeleteken, sürgősségi osztályokon először egy, a PCR-tesztektől gyorsabb antigéntesztet végeznek, ha pedig pozitív az eredménye, akkor rögtön elkülönítik a pácienst. Természetesen mintát vesznek a PCR-teszthez is, ennek eredményét pedig elkülönítve várja meg a beteg. Azoktól is mintát vesznek PCR-teszthez, akiknek az esetében negatív az antigénteszt eredménye. Utóbbiak hazamehetnek otthoni elkülönítésbe, amíg a PCR-teszt eredménye is elkészül. Jelenleg csak azokat tesztelik le, akiknek valamilyen, koronavírus-fertőzésre utaló tünetük van.
A teszt eredményére várva tehát a páciens otthoni elkülönítésbe kerül, ilyenkor a betegnek értesítenie kell a családorvosát az állapotáról és arról is, hogy hol tartózkodik elkülönítésben — ez lehet az állandó lakcíme vagy egy választott, másik lakhely. A háziorvosnak kell ezután figyelemmel követnie a páciens tüneteinek alakulását, és az egészségügyi hatóságok felé le kell jelentenie ezt egy űrlapon keresztül. Ha pozitív lett a PCR-teszt, erről is azonnal értesíteni kell a családorvost.

Távkapcsolatban a családorvossal

A háziorvos a távkonzultációk során három különböző kategóriába sorolhatja pácienseit. Az első csoportba a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező betegek tartoznak, akik a saját otthonukban vagy egy választott lakhelyen különíthetik el magukat. A családorvossal napi rendszerességgel kell konzultálniuk, ő az, aki a pozitív teszttől számított 14 napig megfigyeli az állapotukat. Amennyiben tünetmentesek a két hét leteltével, elhagyhatják a házi elkülönítést, visszatérhetnek a munkahelyükre, iskolába is, azzal a feltétellel, hogy 10 napon keresztül kötelezően mindenütt maszkot viselnek, és betartják a fizikai távolságtartás szabályait.
A második csoportba azokat a pácienseket sorolja a családorvos, akik tüneteket mutatnak, és a veszélyeztetett csoportokba tartoznak: őket kórházi beutalás nélkül a családorvos a mentőszolgálat segítségével kórházba szállíttatja, ahol klinikai vizsgálatoknak, laboratóriumi teszteknek és tüdőröntgennek vetik alá őket, esetleg komputertomográfos vizsgálatot végeznek rajtuk. A harmadik csoportba a közepes vagy súlyos tünetekkel rendelkező betegek tartoznak, őket olyan egészségügyi intézményekbe utalják be, amelyek rendelkeznek intenzív terápiás részleggel, vagy COVID-19-kórházak.
A páciens, ha egyéb kockázati tényezők is fennállnak — például túlsúly, krónikus betegség, idős kor —, kérheti a kórházba való beutalását akkor is, ha tünetmentes, a családorvosa javallatával.
A rendelet azt is meghatározza, hogy mikor hagyhatják el a kórházat a koronavírusos páciensek: a pozitív teszttel rendelkezők tíz napnál hamarabb is elhagyhatják az intézményt, ennek feltétele viszont, hogy a hazamenetelt megelőző 72 órában ne legyenek tüneteik. Ebben az esetben otthoni elkülönítésbe kell vonulniuk, amíg le nem telik a pozitív teszttől számított 14 nap.
A koronavírusos páciens egészségi állapotának ellenőrzését az otthoni elszigetelődés alatt a háziorvos végzi naponta, telefonon, távkonzultáció során. Azon betegek esetében, akiknek nincs családorvosuk, a napi ellenőrzés feladata a megyei közegészségügyi igazgatóságra hárul.
Akiknél a COVID-19 betegség hosszú távú szövődményeket — például fáradtság, neurológiai rendellenességek — okozott, további ellenőrzésre lesz szükségük mind a családorvos, mind a szakorvosok részéről, rendszeres tüdőgyógyászati és kardiológiai vizsgálaton, CT-vizsgálaton fognak részt venni, valamint minden olyan vizsgálatot elvégeznek esetükben, melyet a kezelőorvosuk szükségesnek tart.
A családorvosok az otthoni megfigyelés alatt levő betegeket 14 nap után fogják gyógyultnak nyilvánítani — az első pozitív teszttől számítva. Második tesztet már nem is fognak végezni rajtuk, folytathatják az életüket, de még 10 napig kötelezően mindenhol maszkot kell viselniük. Ahhoz, hogy visszatérhessenek az iskolába, munkahelyre, nem szükséges a járványtani igazolás és a negatív COVID-19-teszt felmutatása sem.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Egészségügy: kevés a munkavállaló sok az ellátott
Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő állami hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa.
Egy egész család került mérgezés miatt kórházba
Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.
Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust
A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.