×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
12 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Műanyagmentes Szamos a cél 2023-ban

2023.02.02 - 19:00
Megosztás:
Műanyagmentes Szamos a cél 2023-ban
A projekt megvalósítói izgatottan számoltak be a 2023-ban várható akciókról, kampányokról. (Fotó: A szerző felvétele)
Nevelés, tudatosítás, szemléltetés és bevonzás – többek között ezekkel a módszerekkel szeretnék műanyagmentesíteni a Szamost és környezettudatosságra nevelni az embereket az egy éven keresztül futó projektet megvalósító szatmári egyesületek.

Dicséretre méltó projektbe vágtak bele a szatmári egyesületek: az Erdélyi Kárpát Egyesület szatmári szervezete, az Élet Fája Egyesület és a Multisalva Egyesület idén januárban indította el a Műanyagmentes Szamos (Un Someș fără plastic!) nevű környezetvédelmi kampányát, amelynek keretében a vizek tisztán tartása érdekében környezettudatosságra szeretnék nevelni az embereket — a projekt fő támogatója a Lidl Románia.

A projektnyitó február 2-án zajlott a Kossuth-kerti Zöld Házban, ahol az egyesületek elnökei bemutatták a projekt mozzanatait, külön-külön elmondva azokat a célokat és tevékenységeket, amelyeket az év során szeretnének megvalósítani.

Az EKE-vezető és projekt-koordinátor Márk-Nagy János elmondta, hogy a kezdeményezések a Szamos-menti megyékben — Szatmár, Beszterce-Naszód, Máramaros, Kolozs és Szilágy megyék — zajlanak majd, de lesznek olyan tevékenységek is, amelyek kifejezetten Szatmárnémetire és Szatmár megyére vonatkoznak.
Márk-Nagy János hangsúlyozta: a program célja, hogy felhívják a lakosság  figyelmét a műanyaggal való szennyezés következményeire – főleg a folyók mikro- és makroműanyaggal való szennyezésének negatív hatásaira. A cél megvalósításának érdekében egy kampányt indítanak majd, amelynek keretében minden társszervező kiveszi majd a részét.

Az EKE a Szamos-part tisztításáért felel

Az Erdélyi Kárpát Egyesület feladatkörét a projekt keretén belül szintén Márk-Nagy János ismertette — mint mondta, tevékenységi körükből kiindulva elsődleges célközönségük a vízi sportok szerelmesei, akik évről évre részt vesznek a vizes rendezvényeiken, legyen az a Szamoson, Túron vagy a Tiszán szervezve.

Ami a projektben belül vállalt tevékenységeiket illeti, május-június táján, amikor a Szamos vize is alacsonyabb lesz, önkéntesekkel közösen fel szeretnék térképezni a Szamos medrében lerakódott hulladékokat, majd kajakokkal és kenukkal kitakarítani a folyó partját egy kétnapos akció keretében: egyik nap Szatmárudvaritól Szatmárnémetiig “tesznek rendet” a Szamos partján, a másik nap pedig Szatmárnémetitől Vetés felé haladnak majd, Óváriig szabadítva meg  a Szamost a hulladékoktól.
Az összegyűlt hulladékot palackokból készült tutajra helyezik majd, amelyek ha megtelnek, elviszik őket a szamosdobi hulladéktározóba.

hirek/2023/februar/muanyagmentes-tutaj.jpg

Az Élet Fája Egyesület az iskolákra összpontosít

Az Élet Fája Egyesület — amelynek terveit annak elnöke, Békéssy Erzsébet mutatta be — a nevelés, a tudatosítás részét vállalta be, és ennek érdekében kiválasztott 35 olyan Szatmár megyei iskolát, amelyek a Szamos-mentén helyezkednek el.

Mint kiderült, az egyesület a projekt keretében zajló eseményeket és akciókat a környezetvédelmi napok köré időzítette. Az első ilyen akció márciusban a víz világnapja alkalmával kerül megrendezésre (március 22. a víz világnapja), ám az elnök elmondása szerint már előtte egy hónappal elkezdik a környezetvédelmi nevelést, amely által nagyjából 1500 fiatalt szeretnének megszólítani, ám 35 iskola lévén sokkal több diákhoz és pedagógushoz eljut majd a kampány üzenete.

Az akció alatt minden iskolába ellátogatnak majd, és többek között egy PPT (powerpoint) bemutatón keresztül a mikro- és makroműanyag, a környezetre gyakorolt negatív hatásairól tájékoztatják a tanintézmények közösségét. A kampányon belül egy versenyre is sor kerül, amelynek során a diákok a tanultak alapján egy üzenetet kell majd megfogalmazzanak, amelyek közül a legfrappánsabb – és amely természetesen a projektet leginkább képviseli – bekerül majd a Műanyag Kódexbe, amely 300 példányban magyar és román nyelven is meg fog jelenni.

Áprilisban — a 22-i Föld napja tiszteletére – az egyesület a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemmel közösen egy felmérést fog készíteni arról, hogy mi a lakosság véleménye az egyre nagyobb gondokat okozó műanyag-hulladékokról,  csökkentésük fontosságáról. A felmérést 126 önkéntes végzi majd, online térben és élőben egyaránt, 1500, a Szamos mentén lakó ember megkérdezésével. A felmérés eredményeit a BBTE munkatársai fogják feldolgozni és juttatják majd el a fővárosba, a szakminisztériumhoz.

Májusban egy PET- palack gyűjtési kampányt szerveznek, ahol az összegyűlt palackokból elkészítik a már említett palack-tutajokat, amelyeken az EKE összegyűjti és elszállítja majd a hulladékokat — a kampány végeztével a tutajok a Caiac SMile Egyesülethez kerülnek majd.

A június 5-én ünnepelt környezetvédelmi nap alkalmából egy izgalmas kirándulást szerveznek, amelynek keretében a kampányokban résztvevő 35 iskolából egy-egy tanár és két-két diák ellátogathat a magyarországi Poroszlóra, ahol Európa legnagyobb ökocentruma található.

A vakációról való visszatérés után az Élet Fája Egyesület szeptemberben, a Kutatók éjszakája égisze alatt folytatja tevékenységeit, az év kilencedik hónapjában ugyanis egy nemzetközi konferenciát tartanak majd az Iparosotthonban, amelyre Budapestről, Debrecenből és Kolozsvárról erre szakosodott professzorokat hívnak meg, akik nem csak a mikro- és makroműanyag a víz minőségére gyakorolt hatásait mutatják be, hanem próbamintákkal szemléltetik is a víz szennyvízzé válását is a szennyezés következtében.

A projektév végéhez közeledve, október-november táján egy nagyjából tízoldalas kiadványt készítenek, amely az egész éves tevékenységüket magába foglalja. A dokumentumot 300 példányban jelentetik majd meg, és minden iskolához eljuttatják, hogy alapul szolgáljon a tanulásban, ha környezetvédelemről, környezettudatosságról van szó.

December 5-én, amikor a nemzetközi önkéntesek napját ünneplik, az egyesületen belül egy nagyobb kiértékelést és díjazást tartanak, amely az egyesület egész éves tevékenységét elemzi majd.

A Multisalva kiállítást szervez

Fülöp Szabolcs, a Multisalva Egyesület elnöke előbb tevékenységi területüket ismertette: elmondta, hogy a Multisalva egy speciális mentőcsapat, akik rendhagyóbb, nem megszokott körülmények között bajba kerülteken segítenek.
Mivel a vízből is gyakran mentenek ki embereket, bevallotta, hogy bevetéseik során nagyon sokszor találkoznak hulladékkal a víz alatt —  ők ugyanis az a réteget is meglátják, amelynek a felszínen nyoma sincs, például egy négyméteres palack- és szemétlerakódást a meder alján. Ezek a szemétdűnék pedig nem csak látványnak elkeserítőek, nem csak nehezítik mentési akcióikat, de veszélyeztetik i az ő testi épségüket.

Fülöp többek között egy magyarországi programról —  a tiszai PET Kupáról — is mesélt a jelenlévőknek, amelynek célja a magyarországi folyók megtisztítása. Elmondása szerint ők is részt vettek ezen az eseményen, amelynek keretében egy egész képkollekció született, ami a takarítás fontosabb mozzanatait ábrázolja — a fotókat a Zöld Házban lehetett megtekinteni.

hirek/2023/februar/szamos-muanyagmentes.webp

A projekt keretében a Multisalva Egyesület egy road-show jellegű kiállítást fog szervezni, amely a projektben szereplő megyeszékhelyeken — Szatmárnémeti, Kolozsvár, Beszterce, Nagybánya és Zilah — négy napon keresztül várja majd az érdeklődőket. A kiállítás valójában egy lakossági figyelemfelhívás, hiszen az egyesület egy VR (virtuális valóság) technikát alkalmazó víz alatti virtuális túra segítségével fogja szemléltetni, hogy mekkora a szennyezettség a felszín (víz) alatt. Emellett, a kiállításon felállított konténerekben a gyerekeknek (és nem csak) lehetőségük lesz megfigyelni és kipróbálni a műanyag feldolgozását és újrahasznosítását is.
 
A nevelés a lényeg

Feladataik bemutatását követően a szervezők kiemelték: a projekt lényege nem feltétlenül az, hogy újra és újra helyrehozza a mások által okozott károkat — magyarán: nem folyton más után szeretné szedni a szemetet —, hanem a megfelelő neveléssel és tudatosítással meg szeretnék előzni, hogy a kitakarítást követően rövid időn belül ugyanolyan szennyezett legyen a környezet.

Szabó Beatrix
 

Kisköves újratöltve – EKE túrabeszámoló
Remek társaság, jó csapat, jó hangulat, finom csúcspálinka, 900 méter szintemelkedés, 1100 méter szintereszkedés, nagyjából gyönyörű időjárás egy kis esővel fűszerezve, 7,5 óra túraidő — az EKE nyári vándortáborának egyik túraútvonalát járták be, egyfajta főpróbaként.
EKE-túra: „Még hó takará’ el” a Rozsály-tetőt
Április huszadikán is útnak indultak az EKE – Szatmárnémeti tagjai, szimpatizánsai és túrakedvelők, az elmúlt szombaton a Gutin hegységbeli Rozsály-tetőt vették célba — a csodás napsütésnek hála, nemcsak a közelben lévő nagybányai kémény, a Gutin gerince, a nagybányai hegyek, és a Kőhát látszottak, hanem a távolabbra lévő Radnai havasok és az Ukrajnában lévő hegyek havas csúcsai is.
Rozsályi körtúrára hív az EKE
Újabb túrát szervez az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti április 20-án, szombaton, a Gutin hegységben lévő Rozsály tetőre.