×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Moderna-vakcinával is oltanak februártól

2021.01.28 - 18:12
Megosztás:
Moderna-vakcinával is oltanak februártól
Február 1-jétől a Moderna vakcinájával is immunizálják a lakosságot, amelynek emlékeztető oltása 28 nap múltán esedékes — első körben azok kapnak Moderna-szérumot, akiknek a beoltását a vakcinahiány miatt tíz nappal elhalasztották.

Jövő hétfőn, február 1-jén elkezdődik az oltás a Moderna vakcinájával is, amelynek esetében 28 nap után kell beadni az emlékeztető oltást, és a Moderna gyógyszergyártó vállalat oltását adják be azoknak a személyeknek, akiknek a beoltását a Pfizer szérumának hiánya miatt 10 nappal el kellett halasztani — közölte szerdán este az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
A Moderna oltóanyagának második dózisát a Pfizerétől eltérően az első után nem 21, hanem 28 nappal kell beadni, és ennek értelmében azok a kulcsfontosságú ágazatban dolgozó személyek, akit eredetileg január 28-ra kaptak időpontot az első dózis beadására, az első oltást 10 nappal később, február 8-án kapják meg, a második, emlékeztető dózist pedig 28 nappal később, március 8-án.
Mint ismert, annak a 35 304 személynek kell az előjegyzettnél tíz nappal későbbi időpontban oltásra jelentkeznie, akik a társadalom számára kulcsfontosságú területeken dolgoznak, és ezért kerültek be az oltási kampány második szakaszába (ebbe a kategóriába tartoznak többek között a rendőrök, a katonák, a tanárok és a közigazgatásban dolgozók). Az új oltási időpontot az előjegyzési platformon szabják meg, az eredeti időpontfoglalások sorrendjében, az érintetteket pedig SMS-ben és e-mailben is értesítik majd az új időpontokról. Közleményében a CNCAV hangsúlyozza azt is, hogy a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozókat leszámítva az oltási kampány második szakaszában érintettek számára az immunizálás az előírásoknak megfelelő ritmusban történik.

Egyformán hatékony

Az Európai Gyógyszerügynökség korábbi közlése szerint a Moderna oltóanyaga a Pfizerével majdnem azonos, 94,1%-os hatékonyságú. A szérumot két — 28 vagy 21 napos különbséggel alkalmazott — injekcióban adják be a felkar izomzatába. A Moderna oltóanyagának leggyakoribb mellékhatásai általában enyhék vagy közepesen súlyosak voltak, és az oltást követő néhány napon belül elmúltak.
A vakcina felkészíti a szervezetet, hogy képes legyen megvédeni önmagát a COVID-19 betegségtől, s az oltóanyag egy úgynevezett hírvivő ribonukleinsav- (rövidítve mRNS-) molekulát tartalmaz — ez a molekula olyan utasítást hordoz, amely alapján a COVID-19 betegséget okozó vírus tüskefehérjéje termelődik. Ez egy fehérje a betegséget okozó vírus (a SARS-CoV-2) felszínén, amelyre a vírusnak szüksége van ahhoz, hogy be tudjon hatolni a szervezetünk sejtjeibe.
Amikor valaki megkapja a vakcinát, szervezetének bizonyos sejtjei leolvassák az mRNS-ben tárolt utasításokat, és ideiglenesen elkezdik termelni ezt a tüskefehérjét, a beoltott személy immunrendszere pedig ezután felismeri és idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és antitesteket termel ellene, illetve képes lesz aktiválni ellene az immunrendszer úgynevezett T-sejtjeit. Ha később az oltott személy megfertőződik a SARS-CoV-2 vírussal, az immunrendszere felismeri ezt a fehérjét, és készen áll arra, hogy megvédje a szervezetet.

Már 8038 személyt oltottak be

Szatmár megye fertőzöttségi szintje január 28-án változatlanul 1,6 ezrelék volt, s a közegészségügyi igazgatóság adatai értelmében már 8259 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, azaz az előző összesítés óta 55 új esetet regisztráltak, az újratesztelt páciensek közül pedig 20-nak lett ismét pozitív a koronavírustesztje. A gyógyultak száma 7535-re emelkedett, nem kevesebb mint 97 páciensnek sikerült legyőznie a kórt, sajnos azonban tovább, 143-ra emelkedett az elhunytak száma — egy 47 és egy 57 éves, több krónikus betegségben is szenvedő női páciens vesztette életét a koronavírus-fertőzés szövődményeinek következtében a Nagykárolyi Városi Kórház intenzív terápiás osztályán.
Házi elkülönítésben 539-en vannak, az elvégzett tesztek száma pedig 56 875, vagyis az előző adatközlés óta 352 mintát elemeztek, melyeknek a 21,5%-a lett poztív.
Tovább döcög az oltási kampány is, az elmúlt 24 óra leforgása alatt 593-an kapták meg a koronavírus elleni vakcinát (arról azonban most nem közöltek adatokat, közülük mennyien kapták meg az első oltást és mennyien az másodikat, az emlékeztetőt) — közülük egy személynél jelentkeztek helyi mellékhatások pánikroham és emiatti vérnyomásemelkedés formájában, de a tünetek 15 perc múltán elmúltak. Ezzel a január 5-én kezdődött oltáskampány keretében már 8038 személyt immunizáltak a megyében, mellékhatások pedig öt esetben fordultak elő, helyi reakció formájában.
A petei határátkelőnél az elmúlt 24 óra leforgása alatt 1105 utazó lépett az ország és a megye területére, közülük 108 személynek kellett házi elkülönítésbe vonulnia, a többiek, mivel valamennyien a zöldnek, azaz biztonságosnak minősített országokból/régiókból érkeztek, vagy felmutatták a negatív koronavírustesztet, s a kikérdezés és gyors vizsgálat nyomán tünetmentesnek minősítette őket az átkelőnél szolgálatot teljesítő egészségügyi személyzet, korlátozások nélkül folytathatták útjukat; míg a csanálosi átkelőnél 17 olyan utazó jelentkezett belépésre, akinek karanténba kellett vonulnia.

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.