×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
9 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Jegyzet

Mit jelent számunkra a szabadság?

2021.10.23 - 15:02
Megosztás:
Mit jelent számunkra a szabadság?
Október 23-ra évről évre szerveznek megemlékezéseket az 1956-os események kapcsán. Minden történelmi megemlékezésen, amikor győztes vagy vesztes harcok végére emlékezünk, folyamatosan elhangzik, hogy kövessük a szabadságért küzdő hőseink és áldozataink példáját, tegyünk meg mindent, hogy végre kivívjuk egyéni és közösségi szabadságunkat.

Ilyenkor szinte lehetetlen nem megkérdezni elsősorban önmagunktól, valamint a választott vagy kinevezett vezetőinktől, minden megemlékezés szónokaitól: meddig lesznek még hősök és áldozatok? Ha visszatekintünk a nagy változások eseményeire, a nagy rendszerváltásokat követő időszakokra, könnyen átláthatjuk, hogy lényegében minden forradalom győzött, még a szabadságharcok is teljesítették küldetéseiket, a baj mindig onnan származott, hogy a forradalmakat kirobbantók és a szabadságharcokban résztvevők egy része áldozat lett, a legtöbb a megtorlások áldozata, a túlélő hősök pedig képtelenek voltak megőrizni a kivívott szabadságot.
Az emberi történelem nem más, mint szabadságharcok állandó sorozata. Évszázadok, sőt, évezredek tapasztalatai sem elegendők ahhoz, hogy megfogalmazzuk, mit jelent számunkra, a közösségek számára a szabadság.
A jelenlegi körülmények között tekintsük át, melyek a szabadság alapfeltételei itt és most! Mondhatjuk azt, hogy rossz a politikai és a gazdasági helyzet. Azt is látjuk, hogy máshol is vannak gondok és bajok, amivel az ott élők elégedetlenek. Mondhatjuk azt, hogy még nem ért meg a világ arra, hogy közösségben gondolkodjon, mert ha egy közösség képes megvalósítani a közös álmokat, akkor az egyének álmai is egyenként megvalósulhatnak. Mondhatjuk azt is, hogy ha minden egyén képes megvalósítani önmagát, akkor a közösséget sem veszélyezteti a szétdarabolódás, de mindezekhez szükség van egy olyan elhatározásra, ami nem valami vagy valaki ellen történik, hanem mindenkiért, mert mindig ez volt minden forradalom célja.
Ma már mindent a gazdaság befolyásol és irányít. Ahhoz, hogy valaki elérhesse céljait, meg kell legyenek a gazdasági feltételek. A magukat liberálisoknak vallók azt hiszik, csak az a szabadság, ami nem jár kötődésekkel. Lehet ebben igazuk, de a forradalmak és a szabadságharcok azt igazolják, hogy minden forradalom addig volt sikeres, amíg közös cél vezette az uralkodó renddel szemben állókat, a szabadságharcok pedig akkor buktak el, amikor a közös érdekek helyett az egyéni érdekek kerültek előtérbe. Ez nemcsak forradalom és szabadságharc idején van így, hanem a mindennapi politikai és gazdasági életben is. Közös célokról beszélünk, de mindenki az egyéni érdekek eléréséért tesz meg apróbb vagy nagyobb, látható vagy eltitkolt lépéseket.
A megemlékezések után mindig azon töprengek, mi marad meg bennünk, mi marad meg a fiatalokban egy ilyen esemény után. Azok, akik megélték az 1956-os forradalmat, tudják, mit jelent meglátni a szabadság fényét, megérezni az előttük kitáruló hajnal illatát, de tudják azt is, hogy mit jelent letiportnak, bezártnak, megalázottnak, kiszolgáltatottnak lenni.
A megemlékezés nem arról kellene hogy szóljon, hogy megmutatkozzanak azok, akiknek lehetőségük van a szereplésre, hanem arról, hogy egy nép, egy nemzet, több együtt élő nemzet megmutassa: mi úgy élünk, ahogy a múlt szabadságharcosai élni akartak. Az emberek képesek a változásra, de valami miatt a nagy változások mindig elmaradnak, mert minden új rendszernek megvannak az irányítói, és az elnyomott elnyomóvá válhat, ha magával ragadja a hatalom szele vagy hulláma. Ezért van az, hogy a szabadságharc tovább folytatódik, és nem lehet tudni, ki a szabadságharcos és ki az elnyomó.

Elek György

Orbán: minden magyarra számítunk, akinek számít Magyarország jövője
Minden magyarra számítunk, akinek számít Magyarország jövője — jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Budapesten, az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulóján tartott ünnepi beszédében; a kormányfő a 2006. október 23-i eseményekről is megemlékezett, hangsúlyozva, hogy tizenöt évvel ezelőtt az egyik oldalon a könnygázgránát, a másik oldalon „a becsapott és megalázott nemzet" állt.
Október 23. — Gulyás: minden közösségnek megvan a maga forradalma
Minden közösségnek megvan a maga forradalma, a saját emlékezete a forradalomról - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a XII. kerületi önkormányzat által az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen szombaton Budapesten.
Október 23. - Felvonták a nemzeti lobogót a Parlament előtt
Katonai tiszteletadással Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Korom Ferenc, a Magyar Honvédség parancsnoka jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján péntek reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.