×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

Mikor borít be a 4. hullám?

2021.07.20 - 20:00
Megosztás:
Mikor borít be a 4. hullám?
Azok, akiket mindkét dózissal beoltottak, nagy valószínűséggel nem kerülnek súlyos állapotban kórházba / Fotó: MTI
Az bizonyos, hogy hozzánk is megérkezik a pandémia negyedik hulláma. A delta variáns nyár végére itthon is dominánssá válik, a negyedik hullámot pedig szeptemberben fogjuk megérezni.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ, az ECDC becslései szerint a nyár folyamán jelenik meg tömegesebben Európában a koronavírus először Indiában azonosított változata, a delta variáns.

A vírustörzs 40–60 százalékkal fertőzőbb az először az Egyesült Királyságban azonosított alfánál, és augusztus elejére az európai koronavírus-fertőzések túlnyomó többségét ez a változat okozhatja. Ha megalapozottak az ECDC delta variánssal kapcsolatos várakozásai, az Európai Unió és benne hazánk lakosságának csaknem háromnegyede is komoly veszélynek van kitéve. Az Európai Unió 27 tagállamában és a három társult országban ugyanis eddig a nyolcvan év feletti lakosság mindössze 30, a hatvan év felettieknek pedig csupán körülbelül 40 százaléka kapta meg mindkét védőoltást.

Az ECDC ezért az immunizálás felgyorsítására szólította fel az egészségügyi hatóságokat. A laboratóriumi kísérletekből, illetve a valós életből leszűrt tapasztalatok egy dologban megegyeznek: egyetlen adag védőoltás csak korlátozott védelmet nyújt a delta variánssal szemben.

Dr. Beatrice Mahler tüdőgyógyász főorvos, a fővárosi Marius Nasta Tüdőgyógyászati Intézet vezetője a Hotnews hírportálnak nyilatkozva elmondta, hogy egyre több európai országban válik dominássá az igen fertőző indiai delta variáns, zöld zónából sárgába, sőt, pirosba lépett át több ország az egyre növekvő fertőződési arányok miatt. Egyre több a fiatal beteg, az oltottak között is vannak fertőzöttek, igaz, utóbbiak esetében nem beszélhetünk a COVID-19 súlyos formájáról, viszont ez mégis negatívan érinti minden ország gazdaságát, hiszen sokan kényszerülnek betegszabadságra, elszigeteltségbe — magyarázta az orvos.

Dr. Răzvan Cherecheş, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem közegészségügyi szakembere, az Egészségügyi Minisztérium tiszteletbeli tanácsadója szerint az, hogy az indiai variáns válik dominássá Romániában augusztus végére, úgy, ahogyan azt az ECDC is megjósolta, nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez rögtön meglátszik az esetszámokban is. Ahhoz, hogy ezek emelkedjenek, az is kell, hogy egyre több időt töltsünk beltéren. Az előfordulási arány valószínűleg a szeptemberi iskolakezdéssel kezd majd emelkedni, a hűvös, esős idő beköszöntével, hiszen ekkor már sokkal több időt töltünk el zsúfolt, beltéri helyeken — magyarázta a közegészségügyi szakember. Ami a delta variáns által okozott tüneteket illeti, ezek nem térnek el jelentősen az eddig tapasztaltaktól, nem súlyosabbak — tette hozzá Cherecheş, viszont kiemelte, hogy sokkal fertőzőbb mutációról van szó.

„A járványt kirobbantó vírustörzs esetén egy beteg átlagosan három másikat fertőzött meg, a Nagy-Britanniában elterjedt alfa variánst már négy embernek adták tovább, ellenben a delta variánssal megfertőződött személy átlagosan 6 embernek adja tovább a vírust. Ez azt jelenti, hogy még akkor is, ha a tünetek nem súlyosabbak, pusztán több ember megfertőzésével rövidebb idő alatt megnő azon emberek száma, akik súlyos tüneteket produkálhatnak, hiszen jóval több a fertőzött” — mondta.

Mindkét oltás szükséges

A koronavírus rendkívül fertőző delta variánsa elleni legteljesebb védekezéshez elengedhetetlen az Unió által elfogadott vakcinák mindkét adagjának a beadatása — emelte ki dr. Beatrice Mahler. A teljes beoltottság segít hamarabb megszüntetni a védettségi réseket, és elejét venni további variánsok megjelenésének. „Való igaz, hogy a vakcina sem nyújt 100 százalékos védettséget, viszont nagy eséllyel kerülhetjük el a COVID-19 megbetegedést. Ez tehát az egyetlen megoldás jelenleg, ami segíthet. Nem árt ezen elgondolkodni, főleg annak tükrében, hogy hosszú távon milyen szövődményekkel járhat a megbetegedés” — mondta Mahler.

„A 70 százalékos hatékonyság azt jelenti, hogy tíz oltott személyből, aki ki volt téve a vírusnak, három személy esetében van meg az esélye annak, hogy megfertőződve enyhe vagy közepes tüneteket okozó betegség alakuljon ki. A fő előnye az oltásnak, hogy a vakcinák megvédenek a súlyos megbetegedéstől, a kórházi ápolástól és az elhalálozástól” — tette hozzá dr. Răzvan Cherecheş.

A negyedik hullám romániai kibontakozását illetően a szakértők egyetértenek abban, hogy ott fog nagyobb problémát okozni a vírusmutáció, ahol alacsonyabb az átoltottság. Szerintük főleg Moldva és Olténia lesz érintett a negyedik hullám esetén, hiszen ott rendkívül alacsony az átoltottság. Ezeken a területeken nagyon nehéz lesz felvenni a harcot a fertőzésekkel, hiszen korlátozott a lakosság hozzáférése az egészségügyi ellátáshoz, sok településen nincs elég vagy egyáltalán nem rendel háziorvos, nem elég fejlett az egészségügyi hálózat.

Bumbuluţ Krisztina

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.
Visszatér a tévébe a Delta, de Kudlik Júlia nélkül
A hatvanas években indult ismeretterjesztő műsor új kiadása október 21-étől, szombatonként kerül a Duna Tv műsorára. Az adások román idő szerint 17:30-tól kezdődnek majd, műsorvezető Fejős Ádám.