×
2024. 05 04.
Szombat
Mónika, Flórián
19 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Magyar gyereknek magyar iskolában a helye

2022.02.04 - 09:37
Megosztás:
Magyar gyereknek magyar iskolában a helye
Közeledik az előkészítő osztályba való beiratkozás időszaka, emiatt a magyar iskolaválasztás fontosságáról egyre több szó esik. Ezzel összefüggésben „Minden magyar gyermek számít” jelszóval indította újra tájékoztatási és tudatosítási kampányát az RMDSZ.

Egyre több kisgyerekes szülőt foglalkoztat a bölcsődébe, óvodába, iskolába való beiratkozás kérdése, hiszen már tavasszal eldől, hogy gyermekük hol tanulhat a következő tanévben. Azok a szülők már jócskán tanakodnak, akiknek be kell íratniuk gyereküket egy oktatási intézménybe. Most már időszerű lenne az előkészítő osztályokba való beiratkozás módszertanának közzététele tanügyminisztériumi szinten, hiszen az elmúlt években március második felében volt az előkészítő osztályba történő beiratkozás első szakasza. Nagyon sokszor szóba kerül ebben az időszakban, hogy milyen tannyelvű osztályba írassák be gyermekeiket a szülők, hiszen vannak, akik úgy gondolják — nemcsak a vegyes házasságban élők —, hogy az állam nyelvén történő tanulás előnyére válik majd a gyereknek, azonban ez legtöbb esetben nem így alakul a gyakorlatban, s a gyerek tudásán alul teljesít a számára idegen nyelvi környezetben. Eddig azonban még semmilyen hivatalos tájékoztatást nem tettek közzé a menetrenddel, módszertannal kapcsolatosan. Jóváhagyásra került viszont a 2022/2023-as tanévre vonatkozó beiskolázási terv, mely a kisebbségi oktatásban Szatmár megyében nem okoz különösebb módosítást az előző tanévhez képest, tehát bátran lehet számolni azzal, hogy a kiszemelt iskolában indul előkészítő osztály. „Magyar tagozaton nincsenek gondok, mindenütt megmaradtak az osztályaink, egyedül Szatmárudvariban a napközis csoport alakult át normál programúvá. Mivel törvény van arra, hogy a minimális létszám alatt is működhetnek anyanyelvi tannyelvű osztályok, ahol egy kicsit ingadozott, ott is jóvá lett hagyva a csoport” — fogalmazott Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő.
Miközben mindenki szeretné tudni, hogy mikor írathatja be gyerekét iskolába, az érdekvédelmi szervezetek erős kampányt kezdeményeztek a magyar iskola fontosságáról. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tegnap indította el tájékoztatási és tudatosítási kampányát „Minden magyar gyermek számít” jelszóval, amelynek részleteiről Magyari Tivadar oktatásért felelős ügyvezető alelnök és Szabó Ödön parlamenti képviselő számolt be a kampány csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az RMDSZ arra biztatja a magyar vagy etnikai szempontból vegyes családokat, hogy írassák anyanyelvű oktatási intézménybe gyermekeiket. „A cél idén is az, hogy ebben a két hétben olyan hangulat alakuljon ki, amikor kiemelten figyelünk a magyar oktatás jövőjére. A szövetség kiemelt feladata a magyar oktatás fontosságának tudatosítása. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy magyarul tanulni nem hátrány, hisz a magyar nyelvű oktatást számos alapítvány, anyaországi közintézmény támogatja a délutáni oktatás, a tehetségápolás vagy felzárkóztatás számos formájában” — hangsúlyozta Magyari Tivadar. Hozzátette, hogy a beiskolázási kampánynak és az RMDSZ törekvéseinek köszönhetően, az országos népességcsökkenés ellenére stabilizálódott a magyar elemi iskolákba beiratkozó gyermekek száma, amely 9500–10 000 diák között mozog, emellett pedig sikerült megtartani a magyar iskolák struktúráját is.
Szabó Ödön elmondta, hogy nagyon fontos az, hogy az elmúlt időszakban a magyar oktatási hálózat infrastruktúrája sok helyen megújult. Ez azt mutatja, hogy az önkormányzati vezetők az elmúlt években prioritásként kezelték az oktatási hálózat fejlesztését. Ugyanakkor pozitív irányba indult a román nyelv oktatásának minősége is, ami erősíti a tényt, miszerint ha egy diák anyanyelvi oktatásban részesül, ugyanúgy elsajátíthatja a román nyelvet is. Az elmúlt időszakban indult el az a pályázat, amelynek keretében 9 millió eurót fordítanak arra, hogy a kisebbségi oktatásban részt vevő, román nyelvet oktató pedagógusoknak új segédanyagokat, új, a tantervhez illeszkedő módszertani képzést biztosítsanak. „A feladatunk az, hogy minél több szülőt meggyőzzünk arról, hogy írassa magyar iskolába gyermekét. Még mindig van 8–10 százaléknyi diák, aki nem anyanyelvén tanul, mert vegyes házasságból származik, vagy mert lakhelyükön nem elérhető a magyar nyelvű oktatás. Én azt gondolom, hogy erősítenünk kell közösségi vezetőként, pedagógusként, szülőként a magyar oktatás jelentőségét” — magyarázta a szakpolitikus.
Az RMDSZ kampánya mellett a Rákóczi Szövetség is igyekszik felhívni a magyar szülők figyelmét arra, hogy mennyire fontos a magyar iskola választása. Különböző támogatások révén igyekszik népszerűbbé tenni a magyar oktatást, kampányszövege üzenete pedig a következő: A magyar iskola a magyar közösség megmaradásának záloga.

Sógor Beáta

 

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről – Románia csatlakozik a légi és tengeri schengeni övezethez. Március 31-től már nem szükséges a határrendészeti ellenőrző pontokon az útiokmányokat felmutatni.
Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közöségünk ellenségeitől!
Június 9-én helyhatósági és európai parlamenti választásokat tartanak Romániában. Az RMDSZ szerint a magyarok összefogása jelentheti a siker kulcsát, hogy minden olyan önkormányzatban legyen képviselője a közösségnek, ahol magyarok élnek. Eközben javában tart a Szövetség jelöltjeinek választási indulásához szükség támogatói aláírások gyűjtése, és az emberek visszajelzése az, hogy bár az utóbbi években számos alkalommal csalódtak az Európai Unióban, nem gondolják úgy, hogy Romániának az Unión kívül lenne a helye.