×
2024. 05 18.
Szombat
Erik, Alexandra
22 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Kilenc oltóközpont létesül Szatmárban

2020.12.09 - 10:38
Megosztás:
Kilenc oltóközpont létesül Szatmárban
Miután a kormány nemrég elfogadta a COVID-19 elleni országos oltási stratégiát, elkezdődött a felkészülés az immunizálási kampányra. Szatmár megyében a tervek szerint kilenc oltócentrum létesül a városokban — ezek közül hat Szatmárnémetiben lesz.

A SARS-CoV-2 vírus, illetve a járványhelyzet hatásai sok ember életét megkeserítik. A tudósok között világszerte konszenzus van abban, a pandémia egyetlen módon szorítható vissza: védőoltással.
Nagyon sok COVID-vakcinát fejlesztenek világszerte, az Európai Bizottság pedig több gyártóval is szerződést kötött, ezekből az oltásokból kap nemsokára Románia is. A jóváhagyott oltási stratégia szerint 2021 elején kezdődik az oltáskampány, ahhoz pedig, hogy Románia lakossága ismét normális életet élhessen, az immunizálással lehet majd irányítás alá vonni a járványügyi helyzetet, amihez a lakosság 60–70 százalékát kell beoltani — nyilatkozta dr. Valeriu Gheorghiţă, a hazai oltási kampány koordinátora.
Az első oltások tehát a következő év elején érkeznek Romániába, a fővárosi Cantacuzino Intézetben lesz a „lerakat”, innen osztják szét a vakcinát az ország hat katonai kórházába — Temesvárra, Brassóba, Kolozsvárra, Jászvásárra, Konstancára és Craiovára. A fő központokból aztán az ország területén létrehozandó mintegy 900 oltóközpontba kerülnek a vakcinák, az igényeknek megfelelően, amelyekben mintegy 1500 orvos és 4500 asszisztens segítségével oltják be a lakosságot.
Szatmár megyében kilenc oltási központot fognak létrehozni a megyeközpontban és a főbb városokban, ám ezeknek az oltócentrumoknak a pontos helyszínét csak december 9-én, szerdán közli a prefektusi hivatal, miután a megyei sürgősségi bizottság is rábólint. Mint megtudtuk, az oltóközpontok kialakítása és felszerelése a helyi hatóságok dolga lesz. Olyan helyen kell kialakítani ezeket, ahol megoldható, hogy elkülönített váróterem legyen, ugyanakkor az immunizálásra szolgáló terem mellett szükség lesz egy megfigyelőszobára is azoknak, akik megkapták a védőoltást.
Az első szakaszban az egészségügyi dolgozókat, a szociális intézmények, öregotthonok személyzetét immunizálják, majd a krónikus betegségben szenvedőket, akikre fokozott veszélyt jelentene, ha megfertőződnének a koronavírussal.

Van, aki ódzkodik

Dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Román Orvosi Kamara alelnöke, a szatmári kamara és a helyi családorvosi szövetség elnöke szerint a vakcinakérdésben jelenleg két kategóriába lehet sorolni a szakembereket: az elsőbe azok tartoznak, akik nap mint nap találkoznak a Covid-19-ben szenvedő páciensekkel, akik a betegek életéért küzdenek, ők 90 százalékban oltatni kívánnak jövőre, míg a második kategóriába azok tartoznak, akik nem az első vonalban dolgoznak, akiknek nem kell mindennap szembesülniük a koronavírus-járvány okozta problémákkal, ezeknek a szakembereknek nagyjából a 60 százaléka immunizáltatná magát.
Az egyik helyi televízióadó kérdésére kifejtette, hogy ezek a számadatok egyelőre nem hivatalos statisztikák, belső felmérések és visszajelzések alapján készültek.
Rengeteg álhír terjedt el és maradt meg éveken át a köztudatban az oltások mellékhatásairól — ilyen például, hogy a kanyaró elleni oltás autizmust okoz —, amelyekről bár bebizonyosodott, hogy hamisak, és vissza is vonták a félrevezető adatokat tartalmazó tanulmányt, mégis sokakban megmaradt a kételkedés.
Az egészségügy jellemzően közkedvelt terepe a dezinformációnak, és ez a Covid-19 esetében sincs másképp: rengeteg álhír ütötte fel a fejét a járvány megjelenése óta. A vakcinológia viszont napjainkra hatalmas fejlődésen ment keresztül, új technológiákat használnak az oltások kifejlesztéséhez — ez is sokakat megrémiszt, hiszen még nem sokat tudnak róla. De ez olyan, mint amikor felfedezték a tüzet vagy kereket, először biztosan sokan tartottak tőle — fejtegette a szakember. Azt is leszögezte, hogy azok a kollégái, akik egyelőre nem kívánnak oltatni, nem oltásellenesek, hanem megerősítésre, bizonyítékra várnak, hogy az oltás hatékony és biztonságos. „Azt követően, hogy minden szükséges információ a rendelkezésünkre áll majd, minden bizonnyal a legtöbb kollégám belátja majd, hogy az immunizálásra szükség van” — tette hozzá a családorvos.

A britek már elkezdték az oltást

Nagy-Britanniában kedden elkezdődött a koronavírus elleni védőoltási kampány: egy 90 éves nő kapta meg az első COVID-19 elleni vakcinát. A 90 éves Margaret Keenan az első ember, aki megkapta a Pfizer és a BioNTech fejlesztette koronavírus-vakcinát, miután a brit egészségügyi szolgálat (NHS) elkezdte oltási kampányát.
„Kiváltságosnak érzem magam, hogy én lehetek az első, akit beoltanak Covid-19 ellen, ez a legjobb előszülinapi ajándék, amit csak kívánhattam, mert ez azt jelenti, hogy hamarosan a családommal és a barátaimmal tölthetem az időt azok után, hogy az év nagy részében egyedül voltam” — mondta Keenan. Az Egyesült Királyságban elsőként az időseket és az egészségügyi dolgozókat oltják be.

 

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.
Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.