×
2024. 05 18.
Szombat
Erik, Alexandra
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Kevés gyermeket oltanak

2022.02.03 - 08:29
Megosztás:
Kevés gyermeket oltanak
Fotó: MTI
Romániában is beindult az 5–11 évesek oltási kampánya, alig egy hét alatt országszerte 5100 gyermek kapta meg az első dózist.

Az elmúlt héten Romániában is elkezdődött az 5–11 éves gyerekek oltása, de egyelőre mérsékelt az érdeklődés a Pfizer–BioNTech által készített, kis dózisú vakcina iránt. Az Edupedu portál az Országos Statisztikai Intézettől (INS) kért és kapott adatokat arra vonatkozóan, hogyan is rajtolt el a kicsik immunizálási kampánya, amelyekből kiderült, hogy január 26. és február 1. között mintegy 5100 gyermeket vittek el szüleik az oltóközpontokba, hogy megkaphassák a védőoltás első adagját. A rajt utáni első hat napban 5141 gyermeket immunizáltak, és bár vannak megyék, ahol a több százat is meghaladja a beoltottak száma, olyan is akad, ahol tíznél is kevesebb óvodást és kisiskolást oltottak be. A statisztika szerint a legrosszabbul Brăila megye állt az említett időszakban, ahol mindössze egy gyermeket immunizáltak, majd Giurgiu megye következett, ahol hét gyermek kapott COVID-19 elleni vakcinát, míg Krassó-Szörény megyében kilenc gyermek kapott oltást. Ezzel szemben a fővárosban 2119 gyermeket immunizáltak az első napokban, Kolozs megyében 473-at, Temes megyében pedig 277-et. Egyelőre Szatmár megyében sem túl népszerű a Pfizer–BioNTech Comirnaty nevű, gyermekek számára kidolgozott, kisebb dózisú vakcinája, ugyanis az adatok tanúsága szerint az első napokban összesen 18-an kapták meg az oltást az említett korosztály tagjai közül. A szomszédos Bihar megyében már 84 gyermeket beoltottak az említett időszakban, Máramarosban 58-at, a Szilágyságban viszont csak 12-t.

A hatóságok javasolják a vakcinát

A hatóságok továbbra is arra buzdítják a szülőket, hogy oltassák be gyermekeiket, mert bár esetükben nagyon ritka, hogy a fertőzés súlyos tüneteket okozzon, későbbi szövődményként súlyos sokszervi gyulladás, hosszú távú COVID vagy akár diabétesz alakulhat ki a szervezet kóros immunválasza miatt.

Jelenleg több mint kétszáz központban, a P_Ped címkével ellátottakban kaphatják meg a védőoltást a gyermekek, melyeknek az elérhetőségeit az oltáskampány honlapján, a vaccinare-covid.gov.ro/platforma-programare oldalon találják meg az érdeklődők, ugyanitt pedig akár időpontot is kérhetnek a szülők a kicsiknek.

Az 5–11 éves korosztály oltására eddig csak egy oltóanyagot engedélyeztek a hatóságok, a Pfizer–BioNTech Comirnaty nevű vakcináját. Ez azonban nem azonos a felnőttek immunizálására használt szérummal. Az 5–11 éves korosztálynak a 12 évesnél nagyobb gyerekek körében használt Pfizer-oltóanyag dózisának az egyharmadát adják be. A gyerekek a kamaszokhoz és felnőttekhez hasonlóan két dózist kapnak a vakcinából, 21 nap eltéréssel.

Az esetleges oltási reakciók súlyossága messze elmarad azoktól a tünetektől, amelyeket a fertőzés okozhat. Ezek hasonlók, mint a felnőtteknél, de ritkábban fordulhatnak elő: fájdalom az oltás helyén, bőrpír, duzzanat, főleg a második oltás után előfordulhat rossz közérzet, hidegrázás.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.
Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében
Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.