×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmár megye

Kanyarójárvány van Romániában

2023.12.06 - 10:01
Megosztás:
Kanyarójárvány van Romániában
Fotó: MTI
Kanyarójárványt hirdetett kedden az egészségügyi minisztérium. A szaktárca közleménye értelmében a kanyarós megbetegedések számának aggasztó növekedése miatt kihirdették a kanyarójárványt, hogy tegyék lehetővé a 9-11 hónapos csecsemők beoltását, illetve a pótoltások beadását azoknak, akik valamilyen okból nem kapták meg a vakcinát.

Huszonkilenc megyében csaknem 2000 kanyarós megbetegedést jelentettek eddig, és sok gyermek kórházi kezelésre szorul. Az Országos Közegészségügyi Intézet összesítése szerint idén a legtöbb megbetegedést, 628-at Maros megyéből jelentették, majd Brassó következik 339 esettel és 69 jelenleg aktív megbetegedéssel, Bukarestből 213 esetet jelentettek, 59-en jelenleg is betegek. Ami a Szatmár megyei megbetegedéseket illeti, a közegészségügyiek eddig 7 kanyarós megbetegedést regisztráltak.

A minisztérium ugyanakkor tájékoztató kampányt indít az oltási programról a családorvosok bevonásával. A kanyaró egy rendkívül fertőző betegség, amely gyorsan terjed, főleg az oltatlan gyermekek körében, és súlyos szövődményeket okozhat. A kanyaró elleni átoltottság folyamatosan csökkent Romániában az elmúlt 10 évben, a védőoltás első dózisát tekintve ez 78, a második dózist tekintve 62 százalékos - közölte a szaktárca.

Gyógyszer nincs rá, csak oltás!

A kanyarós megbetegedést vírus okozza, amely elsősorban cseppfertőzéssel terjed: a vírus a légúti hámsejtekben is szaporodik, és így köhögés, tüsszentés alkalmával a külvilágba jut. A kórokozó két óráig fertőzőképes. Egy rendkívül fertőző betegségről van szó, ami azt jelenti, hogy ha beteg ember volt a környezetünkben, 90 százalék az esélyünk arra, hogy mi is kanyarósak leszünk. A kanyaró lappangási ideje 7–13 nap, majd influenzaszerű tünetek alakulnak ki: magas láz, orrfolyás, köhögés, kötőhártya-gyulladás, gyakran a szájon belül pontszerű fehér pöttyök alakulnak ki, majd ez elmúlik, és a testen kiütések jelennek meg.

Mindig a hajas fejbőrön, arcon jelennek meg először a bőrtünetek, majd a törzsön és a végtagokon is láthatók lesznek, és fokozatosan múlnak el. A beteg személy már a bőrtünetek megjelenése előtt négy nappal és miután ezek elmúltak, még négy napig fertőzőképes. Minden 500. beteg belehal a kanyaróba, gyakran alakulnak ki ugyanis szövődmények: agyhártyagyulladás, középfülgyulladás, tüdőgyulladás, bakteriális felülfertőződés. Sajnos a betegséget követően az immunrendszer működése csökken, a legfrissebb kutatások szerint ez az állapot három évig is eltarthat.

Romániában a kanyaró elleni védőoltás a kötelező oltások közé tartozik. Trivalens, azaz háromkomponensű oltást alkalmaznak, amellyel egyidejűleg immunizálnak a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen. A szervezetbe bejuttatott oltóvírusok szaporodásnak indulnak, gyengített voltuk miatt azonban csak igen ritkán és igen enyhe formában, az oltottak csekély hányadánál okoznak klinikai tüneteket. Láz fordulhat elő az oltás utáni 6. naptól kezdődően, a 8–10. nap táján pedig néhány kiütés jelenhet meg. A védőoltást Romániában először a 12–15 hónapos kisgyermekek esetében alkalmazzák, majd 5 éves korban megismétlik.

Hírszerkesztő

Felgyorsult a kanyaró terjedése
A kanyaró az egyik legragályosabb betegség, a vírus a beteg ember váladékaival ürül és cseppfertőzéssel terjed - hívja fel a figyelmet közleményében az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Kettős járvány fenyeget Romániában
Az egészségügyi rendszer válsága közepette Románia kettős járvánnyal néz szembe: a kanyaróval és az influenzával. Már több tucat halálesetet tartanak nyilván a két betegség miatt, a kórházak túlterheltek.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.