×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
25 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Hogyan válhat valaki jó őrsvezetővé?

2021.03.09 - 18:09
Megosztás:
Hogyan válhat valaki jó őrsvezetővé?
2021 az őrsvezetők éve. Orbán Renáta, a kézdivásárhelyi 34. számú Gábor Áron cserkészcsapat tagja számolt be az ehhez kapcsolódó programról és arról, hogyan válhat valaki jó őrsvezetővé.

Orbán Renáta a kézdivásárhelyi 34. számú Gábor Áron cserkészcsapat tagja, 14 éve cserkész. 2010 óta látta el az őrsvezetői feladatokat, majd 2011-ben sikeresen elvégezte az őrsvezetőképzőt. „Korosztályom a kiscserkészek voltak. Nagyon szerettem azt az időszakot, amikor aktívan vezettem őrsöt, egészen 2016-ig. Azóta sok év eltelt, jelenleg már kiképzőként vagyok jelen az őrsvezetőképzésben, valamint a Romániai Magyar Cserkészszövetség ösztöndíjasaként én felelek a #Őrsvezetőkéve megtervezéséért, valamint a közösségi oldalakon történő lebonyolításáért” — magyarázta Renáta. 
Megtudtuk, hogy a cserkészet legkisebb szervezeti egységét, az őrsöt (6–8 többnyire azonos korú és azonos nemű személy), annak tagjainál 2–4 évvel idősebb, képzett őrsvezető irányítja. Az őrs legfontosabb emberét, vagyis magát az őrsvezetőt általában a csapatparancsnok bízza meg. Az őrsvezető feladata hétről hétre változatos tevékenységekkel készülni, valójában ő az, aki a legközvetlenebb módon neveli az őrsét, a gyerekeket. 
„Legutóbb a 2021-es őrsvezetőképző évfolyamba jelentkezett cserkészekkel beszéltünk arról, hogy milyen kell legyen egy jó őrsvezető. Arra a következtetésre jutottunk, hogy megbízhatónak, játékosnak, motiválónak, megfontoltnak, nyitottnak, céltudatosnak, segítőkésznek, türelmesnek, bátornak, példamutatónak, figyelmesnek, megértőnek, tettre késznek, kedvesnek, kreatívnak, higgadtnak és határozottnak kell lennie. A sort persze folytathatnánk” — mutatott rá a kiképző az őrsvezető legfontosabb tulajdonságaira. 
Az őrsvezetőről, illetve feladatainak fontosságáról a következőket mondta Renáta: „Igent kell mondania a feladatra, tudatosan kell vállalnia minden örömet és megpróbáltatást, ami ezzel az egyébként hálás feladattal jár. Az őrsvezető feladata, hogy a rá bízott gyerekeket összefogja, közösséggé formálja őket, és a tagokat feledhetetlen kalandokon vezesse keresztül, hogy megéljék gyermekkorukat a cserkészet értékei szerint. A cserkészek egyéni tulajdonságai ezeken a kalandokon keresztül fognak fejlődni, így jutnak egyre közelebb Istenhez, embertársaikhoz, környezetükhöz és természetesen önmagukhoz.”
Hivatalosan csak akkor lehet bárki is őrsvezető, ha elvégzi az őrsvezetőképzőt. Renátától megtudtuk, hogy a Romániai Magyar Cserkészszövetségen belül a vezetőképzés idén négy szinten történik: segédőrsvezető-képzés (SŐVK) 6–7. osztályosoknak, őrsvezetőképzés (ŐVK) 7–9. osztályosoknak, felnőttőrsvezető-képzés (FŐVK) felnőtteknek, illetve segédvezető-képzés (SVK) szintén felnőtteknek. A képzést megelőzően és annak ideje alatt is számos helyzetben kell helytállniuk a jelölteknek, hogy bizonyítsák elkötelezettségüket és rátermettségüket. Maga az őrsvezetőképzés négy előhétvégéből, egy nagytáborból és egy utóhétvégéből áll, köztük számos fejlesztő feladattal, melyeket határidőre kell teljesíteni.
„A cserkészekkel (korosztálytól függetlenül) gyakran nehéz szót érteni, és nem kevés energiát igényel a foglalkozásokra folyton felkészülni, a feladat során helytállni. De mint már említettem, ez egy nagyon hálás feladat, hiszen az őrs tagjai mosolygósak, kedvesek, telve vannak szeretettel, felnéznek az őrsvezetőre, igazi példaként tekintenek rá. Az őrsvezetőknek így számos téren fejlődnek a képességeik és készségeik: kreativitás, kommunikáció, konfliktuskezelés, türelem, vezetői készségek, és folytathatnám” — fogalmazott a kiképző arról, hogy milyen pozitív tapasztalatokat szerezhet az, aki erre a hálás feladatra vállalkozik. 
Az idei őrsvezetők évének üzenetéről, illetve lényegéről a következőket mondta Orbán Renáta: „Szeretnénk megteremteni szövetségünkben annak a hagyományát, hogy minden cserkészévben kiemelünk egy egységet, amelyre hangsúlyozottan fókuszálunk az adott időszakban. Idén az őrsvezetőkre esett a választás. Ebben az évben minden képesített és képesítéssel nem vagy még nem rendelkező őrsvezetőhöz kívánunk szólni. Célunk, hogy összehozzunk őket, a szükséges anyagokkal segítsük a munkájukat, támogatást nyújtsunk, kommunikációs felületet hozzunk létre, és a későbbiekben megteremtsük a találkozás lehetőségét. Ugyanakkor szeretnénk megköszönni minden őrsvezetőnek a munkáját. Programunk mottója: Hagyj nyomot! Elérhetők vagyunk Facebookon, Instagramon és a szövetség honlapján (rmcssz.ro) is. 
„A cserkészet a világ első számú ifjúságnevelő mozgalma. Például meglepő, de a Holdon járt 12 amerikai közül 11 cserkész volt. Semmi kétség, hogy a cserkészet az életre nevel, és mindezt olyan kalandok megélésével teszi, amelyeket szavakban nem is igazán tudunk megfogalmazni. Valójában mindannyian, akik világszerte cserkészek vagyunk, szervezetünk megalapítójának, Bi-Pinek az utolsó üzenetében foglaltakat igyekszünk teljesíteni: „Próbáljátok meg ezt a világot egy kicsit jobb állapotban hátrahagyni, mint ahogy találtátok!” És úgy hiszem, ha csak egy kicsit is sikerül, akkor már megérte cserkésznek lenni” — összegzett Orbán Renáta.

Kallós András

 

Vess békét — arass igazságot!
A betlehemi láng nagy utat tesz meg minden évben: a betlehemi Születés-bazilikában őrzött örökmécsesről hozzák el cserkészek, akik repülőn, vonaton, autóban vagy épp gyalog viszik magukkal.
Nyílt napra készülnek a nagykárolyi cserkészek
Mint minden ősszel, idén is megrendezik a toborzót, amelyen a cserkészet iránt érdeklődő gyerekek és fiatalok bepillantást nyerhetnek ebbe az életformába, a cserkészlét részleteibe. A rendhagyó körülmények okán az idei rendezvény is kissé rendhagyó módon zajlik majd.
Jubileumot ünnepeltek a cserkészek
Az RMCSSZ fennállásának 30. évfordulóján a 44. Dsida Jenő Cserkészcsapat tiszteletbeli csapatvezetője, Boga Ferenc és csapatvezető helyettese, Tóth Zsejke Puskás Lajos-kitüntetésben részesült.