×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
25 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

„Ez a járvány végének a kezdete”

2020.12.28 - 07:56
Megosztás:
„Ez a járvány végének a kezdete”
Agerpres
Elkezdődött a COVID-19 elleni oltáskampány Romániában. A BioNTech és a Pfizer közös vakcináját elsőként Mihaela Anghel, a fővárosi Matei Balş járványtani intézet asszisztensnője kapta meg.

Megérkezett pénteken Romániába az első tízezer koronavírus elleni oltás, vasárnap pedig elkezdődött az egészségügyi személyzet beoltása az egyelőre „szimbolikus”, tízezer dózist tartalmazó szállítmányból. Mihaela Anghel, a fővárosi Matei Balş járványtani intézet asszisztensnője kapta meg vasárnap reggel elsőként a COVID-19 elleni oltást Romániában. A vakcina beadását követően kijelentette: „ez a járvány végének a kezdete”. A bukaresti egészségügyi dolgozó február 27-e óta tagja annak a csapatnak, amely a koronavírus romániai megjelenése óta harcol a gyilkos fertőzés ellen. „Kiváltságosnak érzem magam, hogy én lehetek az első romániai lakos, akit immunizáltak. Nem fájt, ez volt a legfájdalommentesebb oltás eddigi életem során” — mondta az asszisztens.
A nap folyamán nem csak őt, hanem 3 ezer egészségügyben dolgozó személyt oltottak be abban a tíz kórházban, amely a koronavírus elleni harc első vonalában áll. Az oltásokat a következőképpen osztották szét: a brassói járványkórház 100 adagot kapott, a bukaresti Matei Balş járványtani intézet 600 adagot, a bukaresti Victor Babeş járványkórház 350 adagot, a kolozsvári járványkórház 375 adagot, a konstancai járványkórház 170 adagot, a craiovai járványkórház 90 adagot, a iaşi-i járványkórház 260 adagot, a szomszédos, nagybányai tüdőkórház 210 adagot, a suceavai sürgősségi kórház 250 adagot, a temesvári járványkórház pedig 450 adagot kapott.
Január folyamán 600 ezer adag oltás érkezik az országba, így az egészségügyi személyzet után a kiemelten veszélyeztetettek kategóriájába tartozó személyek beoltása is elkezdődhet. A teljes immunitás eléréséhez két adag oltásra van szükség.
Miután az egészségügyi és szociális dolgozókat, az állapotuk miatt veszélyeztetett személyeket, illetve a társadalom működése szempontjából kulcsfontosságú feladatot végző alkalmazottakat immunizálták, az oltást az egész lakosság számára elérhetővé teszik — ingyenes lesz és önkéntes. Online, telefonon, továbbá a családorvos vagy az önkormányzatok keretében működő szociális igazgatóságok közvetítésével kérhetnek majd jövőre előjegyzést mindazok, akik meg szeretnék kapni a koronavírus elleni oltást.
Az immunizálást dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmár megyei kamara elnöke is minden lakosnak ajánlja — azoknak is, akik esetleg már átestek a vírusfertőzésen. Az orvos szerint az eddigi tudományos adatok alapján az oltást követő antitestszám sokkal magasabb, mint a természetes immunizálást követő, így ebben az esetben is ajánlott a vakcina beadatása. A szakember kihangsúlyozta, hogy csak akkor szabadulhatunk meg 2021-ben a pandémiától, ha a lakosság 60–70 százaléka él az immunizálás lehetőségével.

Az első tízezer dózis, COVID-19 elleni vakcinát tartalmazó szállítmány hűtőkamrás tehergépkocsival érkezett pénteken a Nagylak II autópálya-határátkelőn át az országba. A szállítmánynak külön sávot biztosítottak a határon, és az ellenőrzés gyorsan lezajlott. A tehergépkocsi rendőri és csendőri kísérettel folytatta útját Bukarest felé — közölte Claudia Ardelean, az Arad Megyei Határrendészet szóvivője. Az oltásokat ezt követően a bukaresti Cantacuzino Intézetbe szállították tovább.

Romániában az első beoltott személy Mihaela Anghel, a bukaresti Prof. Dr. Matei Balş Intézet általános egészségügyi asszisztense a 2020. február 27-én annak a csapatnak a tagja volt, amelyik az első, hivatalosan igazoltan SARS-CoV-2 vírussal fertőzött hazai pácienst kezelte. A vasárnap reggel 9-kor kezdődött oltáskampány keretében immunizált asszisztens elmondta, hogy „ez a járvány végének a kezdete”. „Kiváltságosnak érzem magam, hogy én lehetek az első romániai lakos, akit immunizáltak. Nem fájt, ez volt a legfájdalommentesebb oltás eddigi életem során” — mondta. Az asszisztens azt javasolta a lakosságnak, „nyissák ki jól szemeiket, és oltassanak, hogy megszabaduljanak ettől a nagy tehertől”.
A napokban érkezett első 10 ezer adag koronavírus elleni oltóanyaggal a járványkórházakban dolgozó egészségügyi személyzetet oltják be. A következő adag ezen a héten érkezik meg — mondta el a szállítmány Nagylakra érkezésekor tartott sajtótájékoztatóján Raed Arafat belügyi államtitkár és Valeriu Gheorghiţă, az oltási kampány koordinátora.
„Gyakorlatilag hetente 140–150 ezer dózis oltás fog Romániába érkezni” — mondta Valeriu Gheorghiţă. Az országos katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője, Raed Arafat elmagyarázta: a fertőzés „ördögi körének” megszakításához arra van szükség, hogy a lakosság legalább 60–70 százaléka be legyen oltva. Valeriu Gheorghiţă szerint „a 60–70 százalékos” közösségi immunizálás révén a vírus terjedése csökken, és akkor lehet gondolkodni a korlátozó intézkedések megszüntetésén. Az oltáskampány sikere a kommunikációtól, tájékoztatástól, átláthatóságtól függ, attól, hogy mind az oltás jótékony hatásairól, mind annak kockázatairól beszámoljanak az illetékesek — tette hozzá a koronavírus elleni oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă.

Mindenütt kezdődik a kampány

Az Európai Bizottság múlt hétfőn adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcinára. Az oltóanyag az első EU-ban engedélyezett, koronavírus elleni vakcina. Az uniós bizottság azt követően engedélyezte az oltóanyag alkalmazását, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ugyanazon a napon a vakcina biztonságosságának, hatásosságának és minőségének vizsgálatán alapuló kedvező tudományos ajánlást fogalmazott meg. Az engedélyezett oltóanyag szállítása december végéig, majd a következő hónapokban heti rendszerességgel folytatódik. A BioNTech és a Pfizer teljes oltóanyagkészletének kiosztása jövő szeptemberig fog tartani.
Amint hétvégén Romániába is megérkezett ez a tehergépkocsi az első dózis oltással, úgy érkezik meg az Unió minden egyes államába ez az első szállítmány. Óriási erőfeszítésbe került, amelyben minden tagállam — beleértve Romániát is — részt vett — jelentette ki a szakember. Hangsúlyozta, hogy ezzel nem oldódik meg a probléma, a COVID elleni egészségügyi óvintézkedések betartása továbbra is kötelező.
Megemlítette ugyanakkor, hogy a lakosságot tájékoztató kampány már elkezdődött. Az emberek a vaccinare-covid.gov.ro internetes platformon is pontos és naprakész információkat szerezhetnek, de a kampánynak van Facebook-oldala és YouTube-csatornája is. Emellett több mint egymillió szórólapot és plakátot küldtek szét az országba, hogy az információk minden állampolgárhoz eljussanak — szögezte le.
Raed Arafat közölte, hogy mostantól kezdve két fronton zajlik a SARS-CoV-2 elleni küzdelem: a járvány terjedését megakadályozni hivatott egészségügyi intézkedések és a megelőzés frontján, tette hozzá.

Hogyan működik az oltás?

A BioNTech és a Pfizer oltóanyag-technológiája hírvivő RNS (mRNS) molekulákon alapul. Ezek segítségével ártalmatlan vírusfehérje-fragmentumok termelődnek az emberi szervezetben, így az immunválaszt alakít ki a későbbi, természetes fertőzés megelőzésére vagy leküzdésére. Amikor az ember védőoltást kap, a sejtjei leolvassák a genetikai utasításokat, és a vírus külső felületén elhelyezkedő úgynevezett glikoprotein tüskék kisebb elemeit állítják elő. Az élő vírus ezeket használja arra, hogy bejusson a test sejtjeibe, replikálja magát, és ezáltal betegséget okozzon. Az ember immunrendszere ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene.
A vakcina klinikai vizsgálatának harmadik fázisában, 2020 nyarán közel 40 000 ember fele kapta meg a két oltási körből álló védőoltást, 28 nap különbséggel.
A védőoltás új technológiával előállított mRNS-tartalmú oltás, melynek révén az immunrendszer sejtes elemeket és antitesteket állít elő egy esetleges megfertőződés esetére. Ekkor pedig várhatóan a megfelelő immunitás révén nem jön létre súlyos betegség — nem a fertőződést akadályozza meg tehát, hanem a betegség súlyos formájának kialakulását vagy jó esetben a tünetek megjelenését is.
94 megbetegedett egyénből összesen 9-en voltak azok, akik megelőzően megkapták a védőoltást. Ezekből kalkulálva a védettség a vizsgált csoportban úgy alakult, hogy az oltott személyek összességében 90 százalékkal kisebb arányban betegedtek meg vagy mutattak tüneteket, mint a kontrollcsoport. Tárolása nehézséget jelent, mert nagyon alacsony (-70 Celsius-fok körüli) hőmérsékletet igényel a stabilitás megőrzéséhez, és csak felhasználás előtt pár napig lehet hűtőszekrény hőmérsékletén tárolni.
A COVID-19 mRNA Vaccine BNT162b2-t — hivatalos megnevezése szerint — hígítás után intramuszkulárisan, a deltaizomba kell beadni. A vakcina nem injektálható intravaszkulárisan, bőr alá vagy intradermálisan.
A vakcina alkalmazása során halálos szövődményt nem észleltek, jelentős mellékhatást sem, legalábbis rövid távon. A kialakult mellékhatások enyhe vírusfertőzés tüneteit „utánozták”: láz, fejfájás, gyengeség, levertség. Súlyos allergiás reakció azonban jelentkezett, ezért nem szabad alkalmazni olyan személyek esetében, akiknél korábban már előfordult komoly allergiás reakció: ez vonatkozik bármely allergiára — ételallergiára, gyógyszerallergiára, a vakcina összetevőivel, illetve korábbi védőoltással szembeni allergiás reakcióra. A vakcina ugyanakkor nem alkalmazható véralvadásgátló kezelésben részesülőknél vagy olyan személyeknél, akiknél ellenjavallott az intramuszkuláris vakcinák beadása, kivéve, ha a potenciális előnyök egyértelműen túlszárnyalják az alkalmazás kockázatát.

Hogyan kell oltásra jelentkezni?

A vakcinát először az egészségügyi és szociális dolgozók, az állapotuk miatt veszélyeztetett személyek, illetve a társadalom működése szempontjából kulcsfontosságú feladatot végző alkalmazottak kapják meg, ezt követően az egész lakosság számára elérhetővé teszik az oltást. A vakcina ingyenes, és nem kötelező.
Online, telefonon, továbbá a családorvos vagy az önkormányzatok keretében működő szociális igazgatóságok közvetítésével kérhetnek előjegyzést mindazok, akik meg szeretnék kapni a koronavírus elleni oltást — derül ki egy karácsonykor jóváhagyott rendeletből, amely az oltóközpontok engedélyeztetésének, megszervezésének és működésének szabályait rögzíti. A koronavírus elleni oltási kampányt koordináló bizottság közleménye értelmében az oltási központokat egészségügyi miniszteri rendelettel hozzák létre a megyei közegészségügyi igazgatóságok javaslatára.
Az oltóközpontok ötfélék lehetnek: állandó székhellyel rendelkező központok; mobil központok, amelyek a belügy- vagy a védelmi minisztérium alárendeltségébe tartoznak majd; mobil oltócsapatok, amelyek kiszállnak különféle speciális helyszínekre; drive through oltóközpontok, amelyeket a nagyvárosokban hoznak létre; a családorvosi rendelőkben kialakított oltóközpontok. Az oltóközpontok működését a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak kell engedélyezniük.
A torlódások elkerülése érdekében előzetesen időpontot kell kérniük azoknak, akik meg szeretnék kapni az oltást. Erre online, telefonon, továbbá a családorvosok vagy az önkormányzatok keretében működő szociális igazgatóságok közvetítésével van lehetőség — derül ki a rendeletből.
Az oltást minden esetben orvos felügyeli, az oltásközpontokban meghatározzák a közlekedés irányát, csak lázmérés után, 37,3 Celsius-fok alatti testhőmérséklet esetén lehet belépni, és a helyiségeket kétóránként 10 percen át szellőztetik.
Az oltásközpontba érkezve a személyi igazolvány alapján ellenőrzik a foglalt időpontot, majd egy kérdőívet és egy beleegyezésről szóló nyilatkozatot kell kitölteni. Ezután az orvos ellenőrzi, hogy a jelentkező esetében nem ellenjavallott-e az oltás.
Miután beadják az oltást, és a beoltott személy adatait regisztrálják az országos oltásnyilvántartó rendszerbe, az illető egy elektronikus vagy papíralapú igazolást kap az oltásról, és később SMS-ben vagy e-mailben értesítik, hogy mikor kaphatja meg a második dózist. Oltás után mindenkit 15 percig megfigyelés alatt tartanak az esetleges mellékhatások kiszűrésére, és szükség esetén sürgősségi ellátásban részesítenek. Amennyiben később jelentkezne mellékhatás, azt egyénileg is lehet jelenteni az Országos Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség (ANMDM) honlapján, a www.anm.ro weblapon.

Esély a pandémia legyőzésére

Dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmár megyei kamara elnöke már átesett a koronavírus-fertőzésen, hét héttel a COVID-19 betegséget követően pedig még mindig rendelkezik antitestekkel. Többen is arról kérdezték a szakembert, hogy érdemes-e oltatniuk olyan személyeknek, akik már átestek a megbetegedésen. Az orvos szerint az eddigi tudományos adatok alapján az oltást követő antitestszám sokkal magasabb, mint a természetes immunizálást követő, így igen, ebben az esetben is ajánlott a vakcina beadatása. A szakember bevallotta, ő maga is kérni fogja a védőoltást. „Az oltásellenesek heves tiltakozása, számonkérése ellenére is beoltatom magam, értük is, hogy ők ne kelljen átessenek azon, amin én. Ha sikerül elérni, hogy a lakosság 60–70 százaléka be legyen oltva, akkor egy éven belül megszabadulunk a járványtól. Az oltásellenesek és a Covid-tagadók is” — szögezte le a szakember.

Bumbuluţ Krisztina

 

Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Növekszik a megbetegedések száma
Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.