Katalin, Kitti
22 °C

Először nyert német csapat EL-t

2022.05.19 - 12:25
A német Eintracht Frankfurt nyerte az Európa Liga 2021/22-es kiírását, miután a sevillai fináléban 1–1-es döntetlent követően a tizenegyespárbajban 5–4-re legyőzte a skót Glasgow Rangerst.

Hosszú idő után először jött össze egy olyan finálé a „kisebbik” európai kupasorozatban, amelybe mindkét résztvevő egyenes ágon, nem a Bajnokok Ligája csoportköréből tavaszra kipottyanva verekedte el magát. Így pedig szó sem volt tartalékolásról, a skótoknak és a németeknek is a nagybetűs döntőt jelentette a meccs, emelve az est presztízsét.
Beszédes, hogy a frankfurtiak a 2300 kilométeres távolság ellenére is egész lelátós élőképpel, óriási molinóval fogadták a pályára vonuló csapatokat.
Az első félidő nem cáfolta meg az előzetes várakozásokat: az első 20 percben hol egyik, hol másik együttes vállalta fel a kezdeményezést, birtokolta többet a labdát és szorította tizenhatosa elé az ellenfelét. A szünet előtti negyedóra aztán már a Frankfurt felé billentette a képzeletbeli mérleg nyelvét, Filip Kosztics beadásai után azonban újra meg újra elhárította valahogy a légiveszélyt a skót védelem.
A második félidő elején Giovanni van Bronckhorst alakulata teljesen a kapuja elé szorult, de így ki tudta használni az egyik támadási lehetőséget, és vezetést szerzett. A már az első félidő végén is kissé bicegős Tuta Kevin Trapp kiadása után elcsúszott, Joe Aribo pedig köszönte szépen a lehetőséget és 14 méterről laposan a kapu jobb oldalába helyezett (0–1).
A Frankfurt néhány percre tán megzavarodott, de aztán hamar visszavette a kezdeményezést, a 70. percben pedig Koszticsnak a meccsen látott talán leggyengébb centerezése után a labda csak-csak eljutott a röviden érkező Rafael Borré elé, aki két védő közül a jobb alsóba tudott pattintani (1–1).
A rendes játékidő utolsó 15 percében az Eintracht járt közelebb az újabb találat megszerzéséhez, ám valódi ziccert nem hozott a hajrá.
A hosszabbításra ismét fordult a kocka és a glasgow-iak kerültek mezőnyfölénybe. Sőt, a ráadás legnagyobb lehetősége is a kék mezesek előtt adódott: a 118. percben Ryan Kent lábában volt a győzelem, de hat méterről leadott lövését Trapp óriási bravúrral, lábbal védte, majd a kipattanóra érkező Steven Davis jobb felsőbe tartó löketét fejelte ki szögletre Almamy Touré.
Jöhetett a szétlövés, a tizenegyespárbajban pedig a negyedik pár első rúgójaként Aaron Ramsey hibázott elsőként – s mint később kiderült, a Juventustól kölcsönvett, a véghajrában beállított walesi középpályás hibája végzetesnek is bizonyult.
Az Európa-liga-trófea és vele együtt a következő idény főtáblás Bajnokok Ligája-indulási joga a Frankfurté lett.
A német csapat 1980-ban a sorozat elődjének tekinthető UEFA Kupa elhódítása után ért ismét csúcsra a nemzetközi porondon.
Az Európa Liga 2009 óta íródó történelmében az Eintracht Frankfurt az első német csapat, amely megnyerte a sorozatot.

LABDARÚGÓ EURÓPA LIGA, DÖNTŐ

Eintracht Frankfurt – Rangers FC 1–1 (0–0) – tizenegyesekkel 5–4
Gólszerző
: Borré 70., illetve Aribo (57.)
Sevilla, Ramón Sánchez-Pizjuán Stadion, 38 842 néző.
Frankfurt: Trapp – Al. Touré, Tuta (Haszebe, 58.), N’Dicka (Lenz, 100.) – Knauff, D. Sow (Hrustic, 106.), Rode (Jakic, 90.), Kosztics – Lindström (Hauge, 72.), Kamada – Borré. Vezetőedző: Oliver Glasner
Rangers: A. McGregor – Tavernier, Goldson, C. Bassey, Barisic (Roofe, 117.) – Jack (S. Davis, 74.), Lundstram – Kent, S. Wright (Sakala, 74.; Ramsey, 117.), G. Kamara (Arfield, 91.) – Aribo (Sands, 101.). Menedzser: Giovanni van Bronckhorst.

(nemzeti sport, mti)

Ír ellenfélen keresztül vezet az út a csoportkörbe
A Ferencváros labdarúgócsapata egyértelmű esélyesként várja a Shamrock Rovers elleni párharcot az Európa Liga selejtezőjének utolsó fordulójában.
Eddig tartottak a Ferencváros idei BL-álmai
A Ferencváros hazai pályán 3–1-es vereséget szenvedett a Qarabagtól a Bajnokok Ligája-selejtező harmadik fordulójának keddi visszavágóján, így 4-2-es összesítéssel alulmaradt a párharcban.
Helsinkiben küzdenek szerdán a Szuperkupáért
A Real Madrid ötödször vagy az Eintracht Frankfurt először – ez a kérdés vár döntésre szerda este a helsinki Olimpiai Stadion játékterén, a 47. labdarúgó európai Szuperkupa-mérkőzésen. Új rekordok dőlhetnek meg, illetve újabb forradalmi újítást vet be az UEFA.