×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
6 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Egyetlen súlyos eset sem volt idén

2020.10.16 - 16:32
Megosztás:
Egyetlen súlyos eset sem volt idén
Egyetlen súlyosabb gombamérgezéses eset sem történt idén Szatmár megyében, sőt, a könnyebb mérgezések száma sem haladta meg az egy tucatot — tudtuk meg a megyei sürgősségi kórház szóvivőjétől.

A hűvösebbre forduló, csapadékosabb őszi időjárás kedvez a gombák szaporodásának, s a tapasztalatok szerint ezzel együtt jár, hogy a mérgezések száma is növekszik. A mérgezések fő oka a tájékozatlanság, és szinte kizárólag saját gyűjtésű, saját háztartásban készített gombaételek fogyasztását követően jelentkezik. „Voltak olyan évek, amikor nem egy súlyos vagy akár halálos gombamérgezés történt Szatmár megyében, de szerencsére ez az esztendő meg sem közelíti a korábbiakat: 2020-ban csak enyhébb mérgezéses eseteket láttak el a sürgősségi és a gasztroenterológia szakemberei. Alig egy tucat pácienst kellett elsősegélyben részesíteni, néhány napos megfigyelés után pedig mindannyian távozhattak” — tájékoztatta lapunkat Constantin Demian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője.

Mivel a szatmáriak közül sokan előszeretettel gyűjtik és fogyasztják a különböző ízletes kalaposokat, az elmúlt napokban pedig a közösségi oldalakat is ellepték a szebbnél szebb gombákról készült fotók, hiszen az időjárás is kedvezett a gombák növekedésének, ezért a szóvivő elővigyázatosságra inti a lakosokat: csak azt szedjék-egyék, amiben száz százalékig biztosak; ha csak egy parányi kétely is felmerül bennük, ne szedjék le a gombát! 
A gombamérgezés tüneteinek skálája az enyhe gyomorrontástól a halálos kimenetelig terjedhet. 

Dr. Costea Cristian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológus szakorvosa szerint a leggyakoribb tünete a gombamérgezésnek az émelygés, hányinger, hányás, hasmenés, gyomor- és hasfájás, izzadási rohamok, szédülés, zavarodottság és észlelési zavarok, légzési nehézségek, légszomj, heves szívdobogás, egyensúlyzavarok. 
„Ha a mérgezés tüneteit észleli magán vagy családtagjain, azonnal hívjon mentőt! Fontos, hogy az orvost tájékoztassa róla, hogy gombát fogyasztott, mivel a tünetek könnyen összetéveszthetők az ételmérgezések és más gyomor- és bélrendszeri betegségek tüneteivel” — magyarázza a szakember. A legjobb az lenne, ha magát a gombát is meg tudnák mutatni az orvosnak, akinek mindkettő nagy segítséget jelent. Az orvos szerint a legjobb az lenne, ha csak engedélyezett helyről vásárolnánk gombát, azt pedig frissen fogyasztanánk el, megfelelő hőkezelést követően. Az esős időben szedett gomba hamar megromlik, az öreg gombák pedig hamar férgesek lesznek, és a rovarok lárváinak ürüléke is összegyűl bennük — ezért ezeket ne fogyasszuk el, emeli ki a szakorvos. Még ma is számos tévhit terjeng azzal kapcsolatban, hogy hogyan ismerhető fel a mérgező gomba. Ilyen például az ezüstkanálpróba, mely nem alkalmas a mérgező fajok kiszűrésére, de téves nézet az is, hogy forrázással kioldható a méreg. Súlyos mérgezést, halált okozó sejtmérgeket nem lehet kioldani forró vízzel: a forrázott gyilkos galóca például ugyanolyan veszélyes, mint a nyers.

Bumbuluţ Krisztina

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba
Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.
Gombásztanfolyam indul áprilisban Szatmárnémetiben
Alapfokú gombásztanfolyamot indít gombászoknak Szatmárnémetiben a Corvus Regia Egyesület, a Hans Lindner Alapítvánnyal és a Szatmári Gombászok nevű Facebook-csoport már gombaértő tagjaival közösen.
Gombából készült finomságok
A gomba nagyszerű alapanyag, számtalan módon elkészíthetjük. Tölthetjük, ránthatjuk, készíthetünk belőle illatos szószt, levest és persze sokak kedvencét, a gombapaprikást.