2024. 04 27.

Dakar 2024: Gyenes Mani retrospektív

2024.01.23 - 17:01
Gyenes Emanuel szerint az idei, számára egy jó Dakar volt. (Fotók: Gyenes Emanuel Mani Facebook oldala)
Rövid összefoglaló a 2024-es Dakarról és elsősorban arról, milyen benyomással zárta a két hetes, szaúd arábiai sivatagi rohanást az Autonet Motorcycle Team szatmárnémeti versenyzője.

Január 19-én, a Vörös-tenger partján Yanbunál, a 46. Dakar rali végén lehullott a függöny a Szaúd-Arábiában rendezett versenyek közül az eddigi legnehezebb előtt. A mintegy 8000 kilométeres táv végén Gyenes Mani (KTM / Autonet Motorcycle Team) az összesített ranglista 23. helyen végzett.
Gyenes Emánuel és 339 másik versenyző számára a 2024-es Dakar-kaland január 5-én kezdődött Szaúd Arábia északi részén, Al-’ Ula közelében, egy olyan területen, ahol 200 ezer éves emberi nyomokat fedeztek fel.

Nehéz terepen

A prológussal kezdődött, majd különleges szakaszokkal folytatódott. Sok kanyon, homokos és sziklás fennsíkok, hegyek és völgyek, finom homokú szakaszok és a homokban megbúvó kődarabokkal tarkított területek, dűnék, és meredélyek lestek a versenyzőkre. És ha ez mind nem lett volna elég, január 11-én kezdetét vette a 48 órás Chrono. Azért, hogy a versenyzők több kilométert tudjanak megtenni az Üres Negyedben, a Dakar szervezői bevezették ezt az új formátumot, amelynek keretében az útvonal mentén található kis bivakokban, szabad ég alatt berendezett táborokban éjszakáztak, majd másnap reggel folytatták a versenyt.
Az összesen 625 kilométerből Mani 428 kilométert tett meg az első napon, a hatodik szakasz második szakaszán pedig kemény felületű homokdűnékkel találkozott.

Még nehezebb terepen

A 625 kilométernyi dűnés szakasz megtétele után a versenyzőket Rijádba repítették, ahol pihenőnapot tartottak, hogy felkészüljenek a felszerelésükkel a verseny második hetére. A főváros után Al-’Ula és környéke volt a cél, ahol minden nap több mint 400 kilométeres, különleges kihívások vártak rájuk. Az útvonalak még nehezebbé váltak, mivel sok meredek dűnén, kanyonon és kiszáradt vízmosáson haladtak keresztül, ahol homok borítja a sziklákat, füves-gazos területek várták a dakarosokat és rengeteg por. Az utolsó szakaszon sok veszélyt jelentettek a rendkívül éles sziklák, de Gyenes Mani számára minden rendben ment, és még élvezhette is a versenyzést a Dakar utolsó kilométerein.

Másodjára huszonharmadik

Összességében a 23. helyen fejezte be a ralit, míg a saját kategóriájában, a Malle Moto / Rally2-ben a 11. helyen végzett. Ez a 12. Dakar, amit a Dakar-legenda szatmárnémeti versenyző teljesített, és ez a második alkalom, hogy 2021 után ismét a 23. helyen végzett.

Gyenes Emanuel (#34, KTM / Autonet Motorcycle Team):
— Sikeresen zártuk a 2024-es Dakart! Nagyon kemény verseny volt. Szerencsére már az elejétől kezdve jó volt a tempóm, nem követtem el nagyobb hibákat [...] Nagyon örülök az eredménynek, 23. vagyok összesítésben és 1. a Dakar nagykövetek között. Ez egy jó Dakar volt. Nem voltak technikai problémáim, a motor új lévén nagyon jól ment végig. Köszönöm a partnereknek, akik segítettek, hogy ott lehettem és hogy itt lehetek! Köszönöm a családomnak és mindenkinek, aki támogatott!”

Hírszerkesztő

Nagyon sok ellensége van egy dakarosnak!
Hazaért Gyenes Emánuel, Mani a január 19-én véget ért, szaúd-arábiai Dakar raliról. A szatmárnémeti Autonetnél fogadták - spirál konfettik, füstfelhő, pezsgő, bor, ünnepi torta, egy lelkes csapat és mindenre kíváncsi újságírók várták.
Dakar 2024: tizenegyediknek ért be Mani
Január tizenkilencedikén véget ért a 2024-es évi, szaúd-arábiai Dakar rali, a szatmárnémeti motoros Gyenes Emanuel – Mani saját kategóriájában 11. összetettben a 23. helyezést érte el.
Dakar 2024: Tartja a pozícióját Mani
Változatos terep fogadta Manit a 2024-es Dakar rally nyolcadik szakaszán, a dűnék között motorozni tetszett leginkább a szatmárnémeti versenyzőnek, az utolsó, köves és poros szakaszt szerette a január 15-i versenynapon a legkevésbé.