×
2024. 04 27.

Csehország az Eb meglepetése?

2021.06.28 - 09:45
Megszületett a labdarúgó Európa-bajnokság idei kiírásának az első nagy meglepetése: Csehország meglehetősen sima győzelemmel búcsúztatta Hollandiát a torna nyolcaddöntőjében.

A budapesti Puskás Aréna volt a helyszíne a vasárnap délutáni Európa-bajnoki nyolcaddöntőnek, ahol Hollandia és Csehország labdarúgó-válogattotai találkoztak egymással. Az oranje már a torna elején az egyik titkos esélyes volt, így sokan borítékolták Frank De Boer szövetségi kapitány legénységének a győzelmét. Ennek tükrében a hollandok azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést a vasárnapi meccsen, így az első helyzet is az övék volt, míg a csehek egy veszélyes távoli lövéssel válaszoltak. A félig „narancsba öltözött” Puskás Aréna közönsége által támogatott holland együttes többnyire fölényben futballozott, sőt, számos veszélyes támadást is vezetett, azonban a játékosoknak egyszer sem sikerült eltalálniuk a kaput.
A meccs addigi legnagyobb helyzetét Donyell Malen puskázta el: a PSV támadója a második félidő elején egyedül vezethette a labdát a cseh kapusra, aki azonban nagyszerű ütemben kimozdulva menteni tudott. Egy perc múlva viszont nagyot fordult a kocka, mivel Matthijs de Ligtet kezezés miatt kiállította az orosz bíró, Szergej Karaszjov: a Juventus bekkje a tizenhatoson kívül ért labdához kézzel, a játékvezető videós segítség után viszont meggyőződött róla, hogy a szándékos kezezéssel megakadályozta, hogy Patrik Schick gólhelyzetbe kerüljön.
A csehek az emberelőnyüket kihasználva beszorították az ellenfelüket, a nyomás pedig bő tíz perc után góllá érett. A hollandok komoly lehetőséget nem tudtak kidolgozni, ellenben a csehek egy gyors kontra végén Schick révén eldöntötték a továbbjutás kérdését.
„Nincsenek szavaim, megcsináltuk! Az ellenfelünk rendkívül erős volt, ezért támadásban akadtak gondjaink, de a csapatszellem megint átsegített minket a nehézségeken” – értékelt Jaroslav Silhavy, a csehek szövetségi kapitánya.
„Nem ez volt a legjobb mérkőzésünk, de a piros lapig jobbak voltunk, irányítottuk a játékot, azonban egyetlen pillanat alatt minden megváltozott” – mondta keserűen Frank De Boer, aki a jövőjét firtató kérdésekre nem válaszolt.
Ezzel kialakult a negyeddöntők első párosítása is: július 3-án Bakuban Csehország – Dánia mérkőzést fognak rendezni az elődöntőbe jutásért.

Búcsúzott a címvédő
Estére kialakult egy másik negyeddöntő párosítása is, miután a világelső Belgium búcsúztatta az Európa-bajnok és Nemzetek Ligája-címvédő Portugáliát.
A visszafogott iramú első félidő hajrában egy szép belga támadás végén Thorgan Hazard lőtt nagy gólt (1–0). Végül ez a találat el is döntötte a mérkőzést, mert bár a fordulás után a portugálok nagy sebességre kapcsoltak és a második félidőben végig óriási erőket mozgattak, az egyenlítés mégsem jött össze, csak egy kapufáig jutottak.
Noha csalódottan beszélt a mérkőzést követő sajtótájékoztatón Fernando Santos, a portugálok szövetségi kapitánya, igyekezett máris a jövőbe tekinteni és kijelölni a következő teljesítendő feladatot: „2018-ban nagy csalódást jelentett, amikor negyeddöntőben kiestünk Uruguayjal szemben. Utána viszont 2019-ben megnyertük a Nemzetek Ligáját. Nem is lehet más a célunk jövőre, mint megnyerni a világbajnokságot! Ma azt hiszem, senki nem mondhatja, hogy nem Portugália volt a jobb.”
Az idei kiíráson százszázalékos világelső Belgium is érezheti, hogy a tornán egyre keményebb ellenfelek jönnek: Oroszország, Dánia és Finnország után a címvédő portugálokat is legyőzték, július 2-án, 22 órakor Münchenben viszont a kapott gól nélküli percek világcsúcstartója, a 2018 óta veretlen Olaszország lesz az ellenfél. Igazi futballcsemegének ígérkezik ez a meccs is…

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NYOLCADDÖNTŐ

Hollandia – Csehország 0–2 (0–0)
Gólszerző: Tomás Holes 68., Patrik Schick 80.
Kiállítva: Matthijs de Ligt 55.(Hollandia)

Belgium – Portugália 1–0 (1–0)
Gólszerző: Thorgan Hazard (42.)

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
1968 után ismét olasz siker az Európa-bajnokságon
Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini szövetségi kapitány együttese a torna vasárnapi döntőjében 1–1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban. Angliának még mindig nincs Eb-győzelme.
Olasz-angol döntővel zárul vasárnap az Eb a Wembleyben
Olaszország nyitotta június 11-én, és Olaszország zárja július 11-én a Eb-t. Egy hónappal ezelőtt 3–0-ra verte a törököket Rómába, most az angolok ellen játsszák a döntőt Londonban.