×
2024. 05 12.
Vasárnap
Pongrác
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Az erdélyi szász-román kapcsolatok Románia és Németország kapcsolatait is erősítették

2021.08.01 - 18:53
Megosztás:
Az erdélyi szász-román kapcsolatok Románia és Németország kapcsolatait is erősítették
Fotó: presidency.ro
Klaus Iohannis román elnök szerint példaértékűek az erdélyi szászok és románok békés együttélésen és egymás kultúrájának a kölcsönös tiszteletén alapuló kapcsolatai, s ezek Románia és Németország kapcsolatait is fejlesztették, erősítették.

Románia német nemzetiségű államfője a Brassó megyei Szászkeresztúron (Crit) beszélt erről vasárnap a Haferland (Zabföld) kulturális fesztivál megnyitóján. A román nyelven elmondott beszédét, melynek egyes mondatait németül is elismételte, az elnöki hivatal honlapja közölte.

Az elnök kijelentette: az erdélyi szászok évszázadokon át bizonyították, hogy a jó szervezettség, a szolidaritás és az értékek, hitek és a szabadság tiszteletben tartásáért vívott állhatatos harc túlléphetik a történelem viszontagságait. Úgy vélte: a szászok integrációja a román nemzeti kultúrába Erdélyt olyan multikulturális térséggé alakította, amelyben a nemzeti kisebbségek korlátozások nélkül kinyilváníthatják identitásukat, és amelynek alapvető szerepük van a román társadalomban.

"Románia - az európai sokszínűség és egység mellett erősen elkötelezett államként - az a hely, ahol tiszteletben tartják az etnikai, vallási és kulturális sokszínűséget, és amely modellértékű a tolerancia, a nyitottság és a szolidaritás terén" - jelentette ki az elnök, aki a rendezvény fővédnökségét is vállalta. Beszédében megemlítette: a kilencedik alkalommal megszervezett Haferland fesztivál nagy mértékben hozzájárul a szászok identitásának megőrzéséhez, a közösség sajátos kultúrájának bemutatásához.

"A kézműves műhelyek, a kiállítások, a hagyományos táncok, szász énekek (...) nem csupán egyszerű művészi megnyilvánulások. Ezek előzményei a térség újraélesztésének alapjait képezik az emberre és a környezetre figyelő fenntartható fejlődésnek" - jelentette ki.

Klaus Iohannis úgy vélte: a fiatal generációk bevonása az erdélyi szászok története egyes fejezeteinek a felidézésébe "a térség szellemiségének a fennmaradását" biztosítja. A két világháború között még 800 ezres lélekszámú romániai német közösség tömeges elvándorlása a kommunista diktatúra idején kezdődött, az 1989-es rendszerváltozás után pedig rohamosan felgyorsult. A 2011-es népszámláláskor már csak 36 ezren vallották németnek magukat Romániában. Klaus Iohannis 2002 és 2013 között a Romániai Német Demokrata Fórum elnöki tisztségét töltötte be.

MTI

Húszezer lej zászlógyalázásért
Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.
Román – ukrán csúcs: közös érdekek a legmagasabb szinten
A Cotroceni-palotában fogadta kedden Klaus Iohannis államfő ukrán hivatali kollégáját, Volodimir Zelenszkijt. Az ukrán elnököt katonai tiszteletadással fogadták, Şoşoacă diverziót kelteni érkezett.
Nem ellenőrzi már az igazságügyet az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) jelentette be pénteken az uniós testület bukaresti képviselete.