×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Az a kivételes, ha nem lesz beteg

2022.02.03 - 11:31
Megosztás:
Az a kivételes, ha nem lesz beteg
Fotó: hub.jhu.edu
A napi több tízezres új COVID-19-betegszám mellett egyre több családot érint az otthoni elkülönítés kérdése. Mi történik, ha egy családtag megfertőződik, és mindenki elkülönítésbe kerül?

Ezekben a napokban egyre többen kényszerülnek házi elkülönítésbe országszerte, Szatmár megyében is napról napra nő azoknak a családoknak a száma, amelyek kénytelenek „bezárkózni”, mert a velük egy fedél alatt élő családtagjuk megfertőződött a SARS-CoV-2 vírussal. Mit tehetnek azok a személyek, akik házi elkülönítésbe kerülnek igazoltan koronavírus-fertőzött családtagjaikkal? Elkerülhető-e a megbetegedés egy fedél alatt? Mit tehet az a személy, aki nem fertőzött, és akit például öt napig elszigeteltek egy beteggel, de az elkülönítési időszak vége felé felmerül a fertőzöttség gyanúja, COVID-19 tünetei jelennek meg nála? A kérdésekre dr. Valeriu Gheorghiţă, az országos oltáskampány parancsnoka egy televízióműsorban válaszolt.

„Ha egy családtag fertőzött, és mindannyian ugyanabban a lakásban élnek, akkor inkább az a kivételes eset, ha senki nem fertőződik meg. Amennyire gyorsan terjed az omikron variáns, végül valószínűleg a család minden tagja megfertőződik. Azoknak, akiknél tünetek jelentkeznek a házi elkülönítés ideje alatt, azt javaslom, hogy teszteltessenek, és ne hagyják el az otthonukat a kötelező elkülönítési időszak letelte után sem” — magyarázta a katonaorvos. Azt is hozzátette, hogy ebben az esetben az otthoni tesztelést kell kérni a közegészségügyi igazgatóság szolgáltatásán keresztül vagy a mentőszolgálat segítségével, ilyen módon az elkülönítés időtartama törvényesen meghosszabbítható.

Az omikron variáns jóval gyorsabban terjed, fertőzőképesebb az eddigi variánsoknál, a delta variánsnál például háromszor-négyszer fertőzőképesebb, ami azt jelenti, hogy olyan körülmények között, amikor nap mint nap sok emberrel érintkezik egy fertőzött, és nem tartja be az óvintézkedéseket, az akár 10–15 másodlagos esetet generálhat. A fertőzőképesség nagyon magas, különösen a betegség megjelenését követő első napokban, amikor nagyobb a vírusterhelés — magyarázta Gheorghiţă.

Mit tegyünk, ha tüneteket észlelünk?

Az Egészségügyi Minisztérium rendelete szerint, ha COVID-19-re utaló tüneteket — láz, köhögés, fáradékonyság, szag- és ízérzékelés elvesztése, torokfájás, fejfájás, izomfájdalmak — észlelünk, fontos, hogy minél hamarabb teszteltessünk. Ezt megtehetjük például a tesztelést végző családorvosoknál vagy laboratóriumban. Ha a tünetek ellenére a gyorsteszt eredménye negatív, akkor PCR-tesztet is végeznek. Ha az eredmény pozitív, és enyhék a tünetek, ugyanakkor nem kell számolni egy kockázati tényezővel, akkor a beteg a családorvos megfigyelése mellett otthon gyógyul.

Ha enhye vagy közepes tünetei vannak, de olyan kockázati tényezők állnak fenn, mint szív- és érrendszeri betegségek, légúti betegségek, túlsúly, cukorbetegség, krónikus veseelégtelenség, cukorbetegség, immunhiányos állapotok, krónikus májbetegségek, 65 év feletti életkor, akkor a kivizsgálás a COVID-állapotfelmérő rendelőben történik. A beteg ez esetben is megfelelő gyógyszeres kezeléssel otthon gyógyulhat. Azok a betegek, akik esetében súlyosbodnak a tünetek, kórházi kezelésre szorulhatnak a gyógyulásig — írja a szaktárca rendelete.

Az Egészségügyi Minisztérium egy interaktív térképet — www.ms.ro/centre-de-evaluare-covid-19 — is közzétett arról, hogy hol találhatók a COVID-állapotfelmérő központok. Országszerte 212 ilyen központ szerepel a térképen, ennek tanúsága szerint pedig Szatmár megyében jelenleg kettő üzemel: egy a Nagykárolyi Városi Kórházban (telefon: 0749.081.235) üzemel hétfőtől péntekig 8–15 óra között, egy pedig az Avasfelsőfalui Városi Kórházban (telefon: 0261.854.830) működik hétfőtől péntekig 8–20 óra között.

Bumbuluţ Krisztina

 

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!
Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Románia a beszerzett oltások kevesebb mint felét használta fel
Románia a koronavírus ellen beszerzett oltóanyag felét sem használta fel, így az Európai Bizottság közvetítésével lebonyolított vakcinabeszerzés csaknem háromszáz millió eurónyi kárt okozott a költségvetésnek – állapította meg kedden közzétett zárójelentésében egy másfél éve létrehozott parlamenti különbizottság.