×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
10 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Arafat: nem fognak különbséget tenni 'COVID-' és 'non-COVID-kórházak' között

2020.05.08 - 18:12
Megosztás:
Arafat: nem fognak különbséget tenni 'COVID-' és 'non-COVID-kórházak' között
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának vezetője, Raed Arafat pénteken úgy nyilatkozott, egy idő után nehéz lesz 'COVID-os' és 'nem COVID-os' kategóriákba sorolni a kórházakat, és minden egészségügyi intézménynek alkalmazkodnia kell majd az új helyzethez.

Pénteken egy konferencián arról kérdezték a katasztrófavédelem vezetőjét az újságírók, hogy tervezi-e a COVID-19 támaszkórházak számának csökkentését.

Arafat azt felelte, az esetek számának csökkenésével a támaszkórházak visszatérnek a régi kerékvágásba, de egy idő után már nem fognak különbséget tenni 'COVID-kórházak' és 'non-COVID-kórházak' között, minden kórháznak fel kell készülnie a járvány második hullámára.

Hozzátette, a legtöbb sürgősségi osztály már módosított a betegfogadás menetén a járvány kezdete óta, például nem engedik, hogy lázas, légzési nehézségekkel küzdő személyek más betegekkel érintkezzenek. Egyes módosított betegfogadási módszereket állandósítani kell, és fel kell készülni, hogy többen fognak jelentkezni sürgősségi ellátásra, mint eddig - mondta még Arafat.

Május 15-e után a kórházak ismét egyre több olyan beteget fogadnak majd, akik 'nem jelentenek sürgősségi esetet' - mondta a belügyi államtitkár.

Arafat szerint a szükségállapot lejártával a kórházak több beteg fogadására lesznek képesek, de megtörténhet, hogy kevesebb pácienst tudnak ellátni, mint a járvány előtt, hiszen a fizikai távolságtartásra vonatkozó előírások a kórházon belül is érvényesek lesznek. Egy négyágyas szobában tehát valószínűleg csak két pácienst lehet majd elhelyezni. A kórházak biztonságos működése érdekében minden egészségügyi intézmény esetében járványtani szakember fogja kidolgozni a betegellátás menetét.

Azt is elmondta, a COVID-19 járvány előtt az ország sürgősségi osztályai naponta 12-15 ezer pácienst fogadtak, ez jelenleg 5-6 ezerre esett vissza, de a szám ismét növekedhet.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy a sürgősségi eseteket fogadó osztályok (UPU) legalább felének korszerűsítésre van szüksége. Raed Arafat, az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (DSU) vezetője elmondta a korszerűsítések egy része már elkezdődött, többnyire európai uniós alapokból a fejlesztési tárcán keresztül, de a társfinanszírozásokba beszállnak a helyi önkormányzatok és az egészségügyi minisztérium is.

A katasztrófavédelem vezetője szerint fel kell készíteni ezeket az egységeket minél több páciens fogadására. Azt is elmondta, ebben az időszakban a sürgősségre érkező páciensek száma országszerte jelentősen csökkent, de ez egy idő után változni fog.


AGERPRES

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba
Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.
Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!
Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Interaktív térkép: mennyire egészséges a lakosság?
Tudta, hogy a romániai fiatal felnőttek közel 40 százaléka valószínűleg soha nem volt még családorvosnál? És azt tudta, hogy az 50 feletti lakosságnak 60 százalékos az esélye arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben hunyjon el? Érdekes közegészségügyi adatokat foglaltak össze interaktív térképek segítségével szemléltetve.