×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Ajándékvásárlási jó tanácsok a fogyasztóvédelemtől

2022.12.02 - 22:54
Megosztás:
Ajándékvásárlási jó tanácsok a fogyasztóvédelemtől
Vegyük komolyan a figyelmeztetést: 3 év alatti gyermekeknek ne vásároljunk kisméretű, illetve levehető részekkel rendelkező játékokat (Fotó: jatekvarazs.hu)
A Mikulásjárás és karácsony egyet jelent a játék- és édességáradattal, amellyel a család elhalmozza a gyerkőcöket, ám a nagy vásárlási lázban pár dolgot mindenképp tartsunk szem előtt.

A téli ünnepek közeledtével mindenki életében megkezdődik a rohanás, egyes dolgokra azonban nem árt jobban odafigyeli: mégpedig a gyermekek – és nem csak – mikulási és karácsonyi ajándékvásárlására.

Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Ügynökség (ANPC) vezérigazgatója az ajándékvásárlással kapcsolatban látja el jó tanácsokkal a szülőket, nagyszülőket, kiemelve a vásárlás legfontosabb részeit. A vásárlás (legyen szó bármilyen termékről) egyik alapszabálya, hogy lehetőleg olyan üzletekből vásároljunk, ahol vásárlási okmányokat állítanak ki, hogy a termék minőségével vagy biztonságával kapcsolatos kifogások esetén igazolni tudják az ügyletet.

Játékvásárlásnál mit tartsunk szem előtt

Mindig olyan játékot válasszunk, ami megfelel a gyermek életkorának, képességeinek és készségeinek egyaránt (Fotó: nbcnews.com)
Mindig olyan játékot válasszunk, ami megfelel a gyermek életkorának, képességeinek és készségeinek egyaránt (Fotó: nbcnews.com)

Anghel többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos mindig olyan játékot választani, ami megfelel a gyermek életkorának, képességeinek és készségeinek egyaránt, ezért érdemes figyelembe venni a játékok dobozán, címkéjén feltüntetett ajánlott korosztályt és az azokra vonatkozó általános figyelmeztetéseket — sokak számára talán fölösleges ajánlásnak/figyelmeztetésnek tűnhetnek, pedig ha az adott játék nem a megfelelő korosztály kezébe kerül, könnyen sérüléseket vagy egyéb bajokat okozhat.

Azt is ajánlatos ellenőrizni, hogy a játékokon „láthatóan, olvashatóan és tartósan” fel vannak-e tüntetve a gyártó és/vagy importőr koordinátái (a gyártó neve, bejegyzett kereskedelmi neve vagy bejegyzett védjegye és/vagy az importőr és a kapcsolatfelvételi cím), a játék egyedi azonosító száma (típus-, tétel-, sorozat- vagy modellszám vagy egyéb azonosító elem) a CE-megfelelőségi jelölés, amely alapján feltételezhető, hogy a játék biztonságos. Ha a játékok kicsik, akkor a fenti elemeket fel kell tüntetni a csomagoláson vagy a játékhoz mellékelt dokumentumban – magyarázza az ANPC képviselője.

Ellenőrizni kell a használati utasítások és a különleges figyelmeztetések meglétét, valamint a játékok bizonyos kategóriáira vonatkozó, használati óvintézkedéseket célzó jelzéseket.
Anghel azt is javasolja az ajándékozóknak, hogy vegyék komolyan, és 3 év alatti gyermekeknek ne vásároljanak kisméretű, illetve levehető részekkel rendelkező játékokat — ebben a korban a gyerkőcök még mindent „megkóstolnak”, de véletlenül is szájukba, orrukba kerülhet a játék vagy annak darabja, ami fulladást is okozhat. Éppen ezért be kell tartani a játékokon feltüntetett Vigyázat, 36 hónaposnál fiatalabb gyermekek számára nem ajánlott figyelmeztetést, illetve a kifejezés helyettesíthető a 0 és 3 év közötti gyermekeket célzó grafikus tiltó szimbólummal/piktogrammal. 
Ugyanakkor a szülőknek gondoskodniuk kell(ene) arról is, hogy az idősebb gyermekeknek szánt játékokat a három év alatti kicsiktől távol tartsák.

Csoki, és cukorka, meg szaloncukor, nápolyi, karamella

Ha mást nem is, de a csomagolás sértetlenségét és a szavatossági időt mindenképp ellenőrizzük le! (Fotó: Evgeny Karandaev )
Ha mást nem is, de a csomagolás sértetlenségét és a szavatossági időt mindenképp ellenőrizzük le! (Fotó: Evgeny Karandaev )

Az édességekkel kapcsolatban az ANPC vezérigazgatója azt javasolja, hogy csak az engedéllyel rendelkező helyekről, termelőktől vásároljanak. "El kell kerülni az utcai árusoktól való vásárlást, még akkor is, ha az ajánlott ár viszonylag alacsonyabb.” — hangsúlyozza. Ám ha mégis ilyen helyről vásárolunk, mindenképp ellenőrizzük az édesség csomagolásának állapotát (sértetlenség, tömítettség) és adott esetben a termékek minimális eltarthatósági dátumát.

A csomagoláson lévő címkéknek a következő információkat kell tartalmazniuk: a termék neve, a gyártó vagy a csomagoló vagy a forgalmazó neve és címe. Import termékek esetén az importőr vagy a Romániában bejegyzett forgalmazó neve és címe, a minimális szavatossági idő, a nettó mennyiség és a tárolási feltételek kell megjelenjenek. Minden importtermékhez mellékelni kell a román nyelvű azonosító és információs elemeket tartalmazó címkéket — ez az az „apróság” amelyről sok esetben megfeledkeznek, pedig elég borsos bírságot szokott kiróni érte a fogyasztóvédelem.

Csokoládénál és csokoládétermékeknél a szárazanyag-kakaótartalom százalékban kifejezve, töltött csokoládé esetén a töltelék terméke kell legyen feltüntetve. Az 50 grammnál kisebb tömegű, előrecsomagolt csokoládétermékek mentesülnek a nettó mennyiség feltüntetése alól. Szintén meg kell említeni a kávé vagy szeszes ital hozzáadását, ha az meghaladja a termék tömegének 1%-át.
"A friss csokoládénak fényes, nem rétegzett és foltmentes felülettel kell rendelkeznie, simának, törékenynek kell lennie, anélkül, hogy rágás közben érdesnek érződne, sajátos színűnek és ízűnek kell lennie, a drazsénak pedig sima, fényes, száraz és nem ragadós felületű kell legyen." — emlékeztet Anghel.

Végül, de nem utolsósorban, a vásárlónak/ajándékozónak nagyon óvatosnak kell lenniük, ha a termék címkéjén az esetlegesen allergén hatású összetevőkre vonatkozó információ található, vagy olyan színezékek, amelyek a „gyerekek aktivitását és figyelmüket negatívan befolyásolhatják”  – ezek az élelmiszer-adalékanyagokról szóló 1333/2008/EK rendelet V. mellékletében felsorolt ​​összetevők listáján találhatók meg.

Szabó Beatrix

Kitakarítottak, így újranyithatott a Kaufland
Gyors tempóban helyrehozta a fogyasztóvédelmi felügyelők által jelzett problémákat a szatmárnémeti, Corvinilor utcán lévő Kaufland hipermarket, így kevesebb, mint 24 órával a bezárását követően, kedden már ismét megnyithatott az üzlet.
Peténél hozták volna be a mocskos, penészes limlomot
Kopott bútorokat, piszkos, penészes, valószínűleg ágyi poloskás matracokat, mocskos ruhaneműket ellenőriztek a petei határátkelőnél a határrendészet felkérésére a szatmári fogyasztóvédelmi felügyelők. A szállítmányokat nem engedték be az országba.
A Vásárló, a Carrefour és a romlott tej esete
Hiába a hatóságok egyre javuló fogyasztóvédelmi politikája, és hiába élesedik a vásárlóért folytatott verseny a kiskereskedelemben, mert amikor bizonyítani kell, még mindig a megúszás a cél, nem a rendezés. Kell egy kis segítség és megtörhető a rendszer.