×
2024. 04 28.
Vasárnap
Valéria
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Zeneoktatás és a koronavírus-járvány

2020.09.25 - 15:38
Megosztás:
Zeneoktatás és a koronavírus-járvány
Hadházi Éva, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum és Nevezi Dobosi Csilla, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium zenetanárnője számolt be lapunknak arról, hogy jelen körülmények között hogyan zajlanak a zeneórák, és milyen módszereket alkalmaznak az oktatás során.

Hadházi Éva, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum énektanárnője és kórusvezetője az első zeneórák tapasztalatairól elmondta, hogy a legfontosabb a gyermekek biztonsága. „Nem sok órám volt még maszkos tanítási rendszerben, a rövid tapasztalatom pedig az, hogy még beszélni is nehéz folyamatosan, hiszen fokozott hangerővel kell fenntartani a figyelmet, miközben a saját leheletünket a maszk miatt visszaszívjuk, ennek viszont rövid időn belül torokfájás lesz a vége, ha nem vigyázunk magunkra.” 

Nevezi Dobosi Csilla, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium énektanárnője és kórusvezetője a következőképpen írta le az új tanév első zeneóráját: „Bevallom őszintén, amikor beléptem az idei első zeneórára, a sírás környékezett. Ültek a gyermekek a padokban, betartva a tisztes távolságot egymástól, pislogtak a maszkok alól, vagy inkább csak néztek maguk elé. Azt gondoltam magamban, hogy én ezt így nem fogom tudni végigcsinálni. Meg van csonkítva a zeneóra, így lehetetlen dolgozni. Aztán látva, hogy valamit mégis várnak tőlem, meg kellett 'emberelnem' magam. Kicsit olyan ez, mint amikor egy ember elveszti az egyik végtagját, és meg kell hogy oldja a helyzetet pszichikailag és fizikailag egyaránt. Tehát nálam és szerintem minden kollégánál az első lépés a megoldás felé az elfogadás volt. Amikor elfogadjuk a helyzetet, már jönnek is az ötletek a megoldásra.”

Hadházi Éva elmondta, hogy azon dolgozik, hogy kialakítson egy olyan oktatási folyamatot, amely által biztonságos körülmények között tudja zenei oktatásban részesíteni a diákokat. „Igyekszem keveset énekelni, énekeltetni, de ha mégis rá kerül a sor, akkor közben sokat gyakoroljuk a szünetjeleket. A zene fontos eleme a csend, úgyhogy közben pihenünk, csendben maradunk, hogy egyáltalán ne legyen megerőltető az a kevés sem. Sok-sok zenehallgatást, zenefelismerést terveztem, a zenetörténetnél is leginkább nekem kell mesélni. Az élő zenét hangszeresekkel fogjuk kivitelezni, hiszen vannak olyan hangszerek is, ütősök, csengők stb., amikhez nem kell hangszertudás, és jó hangulatot tudnak varázsolni, a szolfézst valamilyen szinten lehet vele helyettesíteni, így mindenki be tud kapcsolódni. Természetesen használat előtt-után fertőtlenítünk, és egy órán csak egy személy játszik az adott eszközön, illetve ami már tudást igényel, ott mindenki a saját hangszerével muzsikál. Kottákat, szövegeket, zenetörténeti anyagot kivetítünk, és az ezekhez kapcsolódó teszteket is, játékokat, az általunk online tanításra használt Classroomban is megtalálhatják majd a gyerekek. A legfontosabb, hogy egészségesek maradjunk, és mehessünk iskolába, úgyhogy igyekszem majd kreatívnak lenni. Előfordulhat, hogy amikor már nagyon hiányzik a gyerekek énekhangja, házi feladat lesz például hazai stúdiózás mobillal. Az szinte mindenkinek van, és aki szeretné, bemutatjuk az osztályban is, még meg is hangszerelhetjük. Kialakul majd, csak járhassunk iskolába!” — fogalmazott Hadházi Éva. 

Hasonló véleményen volt Nevezi Dobosi Csilla is, aki elmondta, hogy nagyon színes a zenei oktatási módszerek palettája, tehát van miből válogatni: „A zenei kultúra fejlesztése nem csak a különböző dalok elsajátításában rejlik. Nyilván a hangszál a legkézenfekvőbb 'hangszer', amit bármikor elő lehet venni, most azonban lehetőség nyílik arra is, hogy a gyermekek még jobban elmélyüljenek az egyes zeneszerzők munkáiban. Nagyon sok gyermekeknek szánt mű született, de a nagyobbak figyelmét is felkeltik a kellőképpen 'tálalt' darabok. Ha egy-egy kis rövid történetet, érdekességeket fűzünk hozzájuk, máris lekötik a diákok figyelmét. Rengeteg jobbnál jobb videó található az interneten, amelyek szemléletes voltuknál fogva nagyon megkönnyítik a tanárok munkáját. Telefonra letölthető zenei alkalmazásokat használunk, amelyekben mindenki próbálkozhat saját dallamokat alkotni. Persze itt a sikerélmény általában adott, hiszen megízlelhetik az alkotás örömét. Ezenkívül vannak olyan online felületek, amelyek zenei gyakorlati lehetőséget is nyújtanak, általuk a zeneelméletet lehet jobban elsajátítani. Ezt is nagyon szeretik a gyerekek, szívesen végzik el a feladatokat. Mindent összevetve számos módszer adott, alkalmazkodnunk kell és haladni a korral” — véli Nevezi Dobosi Csilla a biztonságos oktatási technikákról és a zeneórák menetéről beszélve. 

A járványügyi szabályok az iskolákban működő kórusokra is nagy hatással vannak, ugyanis jelen rendelkezések szerint nem szabad több osztályból csoportosulásokat képezni. „Az egyik szívfájdalmam az iskolakórus, mert az egy szabadon választott jó dolog, ahol a legtöbbet muzsikálunk, abban rengeteget fejlődnek a tehetséges, a zenét komolyabban gondoló gyerekek, fiatalok. Az én eddigi gyakorlatom szerint a kórus, a zenekar jobban kivitelezhető lehetne, hiszen amúgy is csoportbontásban és nagyon sokszor személyes odafigyeléssel dolgozom a zenészekkel. A szólamokat, szólókat, zenekari részeket ugyanis külön ki kell gyakorolni, és ebben az esetben csak pár diák vesz részt ebben, majd utólag rakjuk össze a produkciókat. De rugalmasak vagyunk. Most osztályszinten fogok kitalálni valamit. A fiatalokkal foglalkozni kell, és nevelni kell az utánpótlást is. Zenére minden körülmények között szükségünk van, és a szépérzéket is fejleszteni kell. Én arra fókuszálok, hogy minden jóra fordul” — mondta Hadházi Éva. A kórussal kapcsolatban Nevezi Dobosi Csilla a következőket mondta: „A kórussal, illetve az ott zajló munkával már picit bonyolultabb a helyzet, hiszen ott tényleg énekelni kell. Ezen is gondolkodom egyelőre. Mivel nem feltétlenül tud mindenki kottát olvasni, kottaíró program segítségével beírható minden szólam külön-külön kórushangszínre, a kotta könnyen követhető lesz. Így mindenki meg tudná magától is tanulni a saját szólamát. Itt a 'magától'-lal van a baj, hiszen a kórus az együtt éneklésről szól. Egyedül nem biztos, hogy rávehető a diák. De hát ez még a jövő kérdése. Online kórusóra szerintem nem kivitelezhető, legalábbis nekem eddig nem ment. Azonban nyitottnak kell lennünk az új lehetőségek felé, mert szerintem a jövő zenei oktatása ebben rejlik” — összegzett az énektanárnő.

Kallós András

Fotó: Archív feltvétel

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.