×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Washingtonból jelentjük – romániai küldöttség Amerikában

2022.05.26 - 16:00
Megosztás:
Washingtonból jelentjük – romániai küldöttség Amerikában
A kongresszusi küldöttekkel való találkozókon a negyed évszázados partnerség új szintre emelése mellett kiemelten fontos téma volt a vízumkötelezettség is (Fotó: facebook)
A Románia és az Amerikai Egyesült államok közötti stratégiai partnerség megszületésének 25 éves évfordulója kapcsán a román képviselőház több tagja Washingtonba utazott a napokban.

A küldöttség tagjai között, Nagy Szabolcs, a Szatmár Megyei RMDSZ parlamenti képviselője is jelen volt, aki megkeresésünkre elmondta:  25 évvel ezelőtt, 1997-ben írták alá azt a stratégiai egyezményt, amely Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget hivatott szolgálni, és az egyezmény volt az alapja a későbbi NATO csatlakozásnak, valamint az Európai Uniós felzárkóztatási folyamatban is nagyon fontos szerepet játszott.  Annak idején a román fél részéről egyébként ez egy várt, elvárt partnerség volt, mivel a keleti blokkból való kiválás után, a kommunista rezsim elhagyása után, nyugati eszmék szerint szerette volna újraépíteni az országot – jegyezte meg Nagy Szabolcs.

Negyed évszázad

25 éves a stratégiai partnerség – amelynek alkalmából a román és az amerikai fél egyaránt úgy gondolta, hogy minél több eseménnyel igyekeznek kiemelni ennek fontosságát, ami mint Nagy Szabolcs elmondta: a jelenlegi helyzetben, a szomszédukban zajló ukrán – orosz háború kapcsán rendkívüli fontossággal bír. Romániának NATO tagországként nincs félnivalója a katonai agressziótól, és erről a 25 éves partnerség megünnepléséről szóló rendezvényeken is szó volt. 
Több esemény is volt Washingtonban és az Egyesült Államok különböző helyszínein, Romániai részéről egy többpárti delegáció látogatott el a földrésznyi ország fővárosába, ahol az Amerikában székelő román nagykövetség, a washingtoni nagykövetség segítségével és szervezésében több találkozón is részt vett. Ezeket a találkozókat nem befolyásolták az ottani politikai erőviszonyok, demokrata és republikánus képviselőkkel egyaránt találkoztak és egyeztettek, sőt a legfontosabb kutatóközpontok, vagy ahogy ott nevezik Tink Thankek, demokratikus elvekért harcoló, civil szervezetek képviselőivel is találkozott a román delegáció – emelte ki a képviselő.  

„A beszélgetések nagy részén a kongresszusi küldöttekkel találkoztunk, ahol elhangzott: Amerikából jól látszik, hogy a régió és elsősorban Románia mennyire igyekezett hatékonyan kezelni az ukrajnai menekült válságot, igyekezett hasznosnak lenni ebben a helyzetben. Azoknak a múltbéli nézetkülönbségeknek ellenére, amelyek Ukrajna és Románia között húzódtak, a jó szomszédi viszony határozottan látszik, azaz ha segítségre van szükség a szomszédban, akkor ott vagyunk” – mondta Nagy. Jelen pillanatban az 1 milliót éri el a menekültek száma, ami a romániai határokon átlépő, Ukrajnából érkező, de úgy is mondhatni: beáramló menekült állampolgárok számát illeti, akik közül sokan nyugatra utaztak, viszont többen itt is maradtak. A humanitárius akciók elismerést váltottak ki az amerikai fél részéről, megköszönték, hogy az általunk képviselt hatóságok, civilek, egyházak, önkormányzatok, kormányzati szervek ilyen módon együtt tudtak működni – tette hozzá a képviselő.

Vízumkötelezettség eltörlése?

„Én úgy érzem, az idei évben egy új szintre vihető a két ország közötti együttműködés. Egy hasznosabb és jobban érzékelhető szintre, akár a romániai polgárok számára is. A találkozókon szó esett arról is, hogy át kell értékelni a romániai állampolgárok vízumkötelezettségét Amerikával szemben. Amikor utazni szeretnének a romániaiak, akkor nagykövetségi procedúra által vízumot kell igényelniük — ennek a kérdését mindenképpen az idei évben kellene újratárgyalni.  Illetve ami nagyon fontos, hogy gazdasági kapcsolatokkal is bővíteni kellene a meglévő stratégiai, védelmi és civil szektorban kialakított együttműködést, kézzel foghatóbb eredményeket lehetne felmutatni idén Románia felé.. Románia megmutatta, hogy jó, megbízható, felnőtt demokráciával rendelkező partner, akiben az amerikai fél, a befektetők  is partnert kell lássanak, s meg kell bízzanak (visszatérve a vízum kérdéshez) a romániai polgárokban – ezeket a kérdéseket erőltettük.” – fejtette ki.

 Kérdésünkre, hogy járt-e a Fehér Házban, Nagy Szabolcs elmondta, sajnos a Fehér Házba nem sikerült eljutni a szoros program miatt, sokan voltak kíváncsiak a román delegációra, s azok véleményére. Viszont ami fontos — s ezt kiemelte — : a menekültválság kezelése kapcsán, elsősorban  a civilek és az egyházak voltak azok, akik nélkül nem jöhetett volna létre az a nagyszabású segítségnyújtás, amit a román fél Ukrajna irányába mutatott, ezért elismerés jár nekik. De ugyanakkor azon önkormányzatok munkájára is igyekezett felhívni a figyelmet az Egyesült Államokban a képviselő, akik a háború kapcsán soha nem látott helyzetbe kerültek —  gondolva itt elsősorban Halmira, amelynek állandó kapcsolata van Ukrajnával határmenti elhelyezkedése miatt – és kérte az amerikai felet, hogy kiemelten figyeljenek rájuk. „Így volt külön szatmári vonatkozása is a találkozónak”  –  mondta.

 Mi lehet a vízumkönnyítés jövője?

Nagy Szabolcs képviselő szerint: nagyon fontos választott képviselőként, hogy továbbítsák az amerikai fél irányába  a romániai társadalom azon  jogos elvárását, miszerint könnyebb beutazást szeretnének a térségbe, s ennek technikai megoldásai többfélék lehetnek. „Egy biztos: ígéretet tettek, hogy az amerikai külügyminisztérium szintjén minden olyan érintett intézménnyel, amely a vízumkérdéshez hozzászólhat, egy munkacsoport jön majd létre, amely kielemzi ennek a leghatékonyabb könnyebbé tételét.” – summázta a képviselő. J. Zs.