×
2024. 05 11.
Szombat
Ferenc
16 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Vissza az iskolába — így látják a szülők

2020.09.04 - 16:32
Megosztás:
Vissza az iskolába — így látják a szülők
Tízből nyolc szülő azt szeretné, ha ő dönthetné el, hogy elengedi-e iskolába gyermekét az új tanévben — mutat rá a Román Értékelési és Stratégiai Intézet (IRES) legfrissebb kutatása.

A romániai szülők első számú prioritása a gyermekeik egészsége, éppen ezért azt szeretnék, ha ők maguk dönthetnék el, hogy a járványhelyzet közepette fizikailag is részt vegyenek-e a tanórákon gyermekeik. A szülők több mint fele ugyanakkor tisztában van azzal, hogy a gyermekeik számára nehézséget fog okozni a járványügyi szabályok betartása, a pedagógusaik pedig nem fogják tudni maradéktalanul betartatni ezeket — derül ki a Román Értékelési és Stratégiai Intézet (IRES) kutatásából.

A városi iskolák 60, a vidéki tanintézetek 40 százaléka zsúfolt, a romániai diákok 41 százaléka, azaz nagyjából 1,2 millió iskolás két vagy három váltásban járt iskolába eddig is. A több váltásban működő tanintézetek 72 százaléka városon található, a zömük Bukarestben és a déli országrészben. Vidéken sem annyira fényes azonban a helyzet, négyből egy vidéki iskolás két váltásban jár iskolába. Mindezek mellett a szülők kétharmada a klasszikus tanévnyitás mellett teszi le a voksát, főként az Erdélyben és a Bánságban élők, ahol az iskolai infrastruktúra fejlettebb, és többnyire egy váltásban tanulnak a diákok. A fennmaradó hányad, a szülők egyharmada szerint inkább nem kellene a klasszikus módon iskolába járniuk a tanulóknak mindaddig, amíg a vírust nem számolták fel teljesen Romániában. Utóbbi csoport szerint a hibrid oktatási formával vagy teljesen online kellene indítani a 2020/2021-es tanévet.

Azok alapján, amit eddig hallottak az oktatási intézményekben bevezetendő óvintézkedésekről és szabályokról, 68 százalék elégedett, 30 százalék szerint viszont ez nem elégséges a lehetséges fertőzések minimálisra csökkentéséhez. A szülőknek alig 20 százaléka ért egyet például azzal, hogy elegendő a diákok közötti 1 méteres védőtávolság, 45 százalékuk 1,5 méteres távolság betartását szeretné, 29 százalékuk pedig legalább 2 méterre ültetné egymástól a gyerekeket. Olyanok is akadnak, akik szerint nincs szükség a tanulók között megszabott távolságra, az ő arányuk 5 százalék.

Tízből hét szülő szerint a diákok nem tudják betartani az iskolák folyosóin a fizikai távolságtartás szabályát, ellenben a mosdókban való távolságtartásról már optimistábban nyilatkoztak. Ami a maszkviselést illeti, ötből egy szülő szerint a gyermekek nem fogják a szabályok szerint viselni a védőeszközt, egyharmaduk szerint nagyon kevesen fogják használni. Tízből négyen viszont optimisták, abban bíznak, hogy a diákok betartják majd ezt a szabályt.

A szülők 30 százaléka bízik abban, hogy az iskola a lehető legjobb döntést hozza majd meg a nyitásra vonatkozóan, 25 százalékuknak nagy a bizalma a szülői egyesületben, 18 százalékuknak a polgármesteri hivatalokban, 14 százalékuknak a tanfelügyelőségben, 10 százalékuknak a szaktárcában, 9 százalékuknak az Egészségügyi Minisztériumban, a kormány viszont csak 5 százalékuk szerint hoz jó döntést. A szülők nyolcvan százaléka azt nyilatkozta, hogy az oktatási intézmény egyelőre nem vette fel velük a kapcsolatot, hogy tájékoztassa őket, milyen módon indul majd a tanév, 16 százalékukkal viszont már közölték ezt az iskolák.

A legrosszabb azonban az, hogy a megkérdezettek 15 százaléka — főleg a vidéki szülők közül — bevallotta, hogy vagy nincs otthon internet, vagy olyan lassú, hogy lehetetlenség részt venni az online órákon, ez pedig nagyjából 450 ezer diákot érint.

Bumbuluţ Krisztina

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”
Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.