×
2024. 05 15.
Szerda
Zsófia, Szonja
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

VálóVersek könyvbemutatója a Kölcseyben

2022.06.08 - 15:00
Megosztás:
VálóVersek könyvbemutatója a Kölcseyben
Az iskola díszterme a kötet motívumait és illusztrációit, a költő belső világát jelképezve öltözött ünnepi „ruhába” (Fotó: A szerző felvétele)
A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban mutatták be a Méhes György-debütdíjas Fehér Imola VálóVersek című első kötetét kedden délután, a Kölcsey Napok keretében — a bemutató, akárcsak maguk a versek, illetve maga az írójuk is rendhagyóra és igen érdekesre sikeredett.

Szatmárnémetiben mutatták be Fehér Imola VálóVersek című első kötetét kedden, június 7-én délután fél 2-től a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében. A különleges művet többek között Balázs Imre József, a könyv szerkesztője ismertette a közönséggel.

Az eseményt Pataki Enikő igazgatónő nyitotta meg, és örömét fejezte ki, hogy iskolája adott otthont a kötet bemutatójának, ugyanis elmondása szerint Imola tanárnő az egyik legkedvesebb és szívéhez közel álló kollégája. A kötetre térve büszkeségét fejezte ki, hogy a költő a nehézségek ellenére sem adta fel, hanem továbblépett, szintet is lépve ezáltal. „Ez a kötet azért is különleges, mert mint az igazgyöngy, fájdalomból született, és példája annak, hogy a fájdalom — amikor az ember úgy érzi, hogy világvége van, hogy nincs tovább, hogy nem tud utat találni — lehet építő, felemelő, továbbvivő. Lehet olyan pillanat, amiből új világok születnek” — fogalmazott, beszéde végén pedig egy Szilágyi Domokos-verssel üzent Fehér Imolának, majd gratulált a kitűnő munkához.

Ezt követően Balázs Imre József, a könyv szerkesztője vette át a szót, röviden bemutatva a megjelent kötetet. Elmondta, hogy Fehér Imola első szövegeit 2018-ban küldte el a Korunk szerkesztőségének, majd 2019 januárjában jelent meg első publikációja. A szerkesztő szerint elismerésre méltó, hogy a költő neve nemcsak helyi szinten, hanem Kolozsváron, sőt, Budapesten is ismert. Említést tett arról is, hogy Fehér Imola alig pár nappal korábban Méhes György-debütdíjjal is gazdagodott, majd felolvasta a díjazásra írt laudációját, ami többek között a költőről, a kötet témájáról és annak felépítéséről szól. 

Ezt követően a kötet — „sokszereplős könyv” — megálmodói és megvalósítói munkáira tért ki, Gönczy Tamást a borítóért felelős személyként említve, Orbán Emőkét az illusztrációk gyártójaként, majd Marosan Csabát, akinek közreműködései felé a borítón megjelentetett QR-kód vezet.
A szerkesztő után a szerző, Fehér Imola köszöntötte a résztvevőket, meghatottan köszönte meg Pataki Enikő szép szavait, éveken át tartó támogatását és barátságát, majd Balázs Imréhez fordulva hasonló szép gondolatokkal fejezte ki háláját a közreműködésért.

A szerző felkérésére Téglás József magyartanár felolvasta Simonfi József a kötetbemutatóra írt versét, majd Méhes Kati színművésznő szavalt a VálóVersekből.

„Honnan hoztad?”

A szavalatokat követően egy interjúszerű beszélgetés vette kezdetét, melyet Balázs Imre vezetett le Fehér Imola — a szerző —, Orbán Emőke — grafikáért felelős —, valamint Papp Fejér Áron — a versek megzenésítője — társaságában.
A beszélgetés során szó esett a szerző hangnemkereséséről, ami Imola elmondása szerint hosszas folyamatként írható le, mivel iskolás korában kezdett el írni, majd élete során átesett a trauma szakaszain, köztük az elengedésen is, ami meghatározó része volt fejlődésének. A három ciklusának megírása után Imola az abbahagyáson gondolkodott, ám barátai segítségének köszönhetően más-más ötletek jöttek a ciklusokban szereplő helyekhez — „honnan hoztad?”, amik aztán a további művek megírását segítették elő. A költő azt is elmondta, hogy a versekben azért is visszatérő motívum a vér, mert nem bírja azt, és a versek által próbálja feldolgozni. Nem mellékesen a verseket olvasva megfigyelhető, hogy a véres sebektől egészen a begyógyult hegekig jut el — ami az elengedést és az idővel járó gyógyulást jelképezi.
A beszélgetés során Imola azt is elmondta, hogy nagy örömmel tölti el az Ábel kiadó — a VálóVersek kiadója — szabadkezűsége, mivel fontos számára, hogy olyan emberekkel dolgozzon, akikkel egy lélekhúron pendül, közösen alakítva valami szépet, valami rendkívülit.

A költővel folytatott beszélgetés után Orbán Emőkére irányult a figyelem, akit többek között rajzairól kérdezett a szerkesztő. Emőke mindenekelőtt a Fehér Imolával való különleges kapcsolatára tért ki, háláját fejezve ki a bizalomért és a közös munkáért, majd első rajzáról mesélt a közönségnek. Kiderült, hogy ceruzával rajzolt képein visszatérő motívum a térképeken megjelenő nyíl, ami a tartózkodási helyet jelképezi, ezzel szemléltetve azt, hogy az adott vers hol játszódik. 
Papp Fejér Áron elmondása szerint nem foglalkozott még versek megzenésítésével, de felbecsülhetetlen élményként élte meg a versek hegedűre és brácsára való megírását, és a továbbiakban is szívesen folytatja majd az elkezdett tevékenységeket.

A hangulat még teljesebbé tétele érdekében Orbán Emőke megzenésített verseket adott elő gitáron, gyönyörű énekhanggal tarkítva azokat, majd Papp Fejér Áron hegedűjátékával örvendeztette meg a közönséget.
A minikoncert után a költő a kezdetekhez repítette vissza a közönséget, ismertetve az első ciklus születésének történetét, megköszönve közreműködő barátai segítségét, többek között Póti Eduárdét, akit arra kért fel, hogy szavaljon el néhány kedvencet a kötetből.

Szabó Beatrix

A felolvasást követően zárásképpen legújabb, még nem megjelent kötetéről kérdezték Fehér Imolát, aki elmondta, hogy könyve készen áll, csupán az utolsó simításokon kell átessen, viszont már készülőben van egy annál újabb darab is — szintén az Ábel kiadóval —, s ezek valószínűleg egymást követve jelennek majd meg.