×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

UNESCO szellemi kulturális örökség lett a francia bagett

2022.12.02 - 08:41
Megosztás:
UNESCO szellemi kulturális örökség lett a francia bagett
A francia elnök szerint a bagett az élet francia művészete (Fotó: shutterstock)
A bagett (baguette) eredetét tekintve egy „legenda” szerint Napóleon pékjeinek ötlete volt a hosszúkás forma, hogy a csapatok könnyeben tudják szállítani azt, mások szerint viszont a ropogós, könnyen törő kenyér igazából osztrák eredetű, és egy August Zang nevű pék találta fel. Méretét és súlyát szigorúan szabályozták: 80 centiméter hosszú és 250 gramm.

Ki ne ismerné (és szeretné) a hosszú-hosszú, ropogós héjú, belül lyukacsos, isteni francia kenyeret, ami mára már Franciaország egyik szimbólumává vált? A híres eledel mostantól még inkább védett státuszt élvez, ugyanis felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségeit sorakoztató listájára.
A párizsi székhelyű szervezet pontosabban a bagett kézműves készítésének módját és fogyasztásának kultúráját sorolta a világörökségi listára, nem magát a terméket, mivel az UNESCO a megőrzendő hagyományokat ismeri el.

Naponta 12 millió francia fogyasztó nyitja ki egy pékség ajtaját, és évente több mint hatmilliárd bagett kerül ki a pékségekből – a kenyérvásárlás és falatozás tehát igazi társasági és baráti szokás Franciaországban, amely örömet okoz az ott élők mindennapi életében.

Eredetét tekintve egy „legenda” szerint Napóleon pékjeinek ötlete volt a hosszúkás forma, hogy a csapatok könnyeben tudják szállítani azt, mások szerint viszont a ropogós, könnyen törő kenyér igazából osztrák eredetű, és egy August Zang nevű pék találta fel.
A jelenleg használt nevét egyébként csak 1920-ban kapta. Akkoriban szigorú szabályokat állapítottak meg méretére és súlyára vonatkozóan is  – 80 centiméter hosszú és 250 gramm –, sőt, a ropogós finomságnak még fix, egységes ára is volt 1986-ig.

hirek/2022/december/1-french-baguettes.jpg

A francia kulturális minisztérium márciusban jelölte a bagettet a listára, közleményük emlékeztetett arra, hogy Franciaországban a pékségek száma folyamatosan csökken, elsősorban a vidéki területeken: míg 1970-ben 55 ezer házi készítésű péksüteményeket árusító pékség volt az országban – 790 lakosonként egy –, addig jelenleg már csak 35 ezer – 2 ezer lakosonként egy – van, s a szerepüket gyakran az üzemileg, adalékanyagokkal készített bagett váltotta fel.

"250 gramm varázslat és tökéletesség a mindennapi életünkben. Az élet francia művészete” – írta Emmanuel Macron francia elnök a Twitteren, üdvözölve az UNESCO döntését.
Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója szerint ez egy erős szimbolikus tett, míg  Dominique Anract, az Országos Pék- és Cukrászszövetség elnöke szerint elismerés, amely elmondása szerint arra késztetheti a fiatalokat, hogy kövessék ezt a szakmát.

Szabó Beatrix