×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
22 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

Újraélesztés: merni kell cselekedni

2021.10.18 - 15:00
Megosztás:
Újraélesztés: merni kell cselekedni
Fotó: SZFÚ archívum
Hétvégén volt az európai újraélesztési nap, amely az elsősegélynyújtás fontosságára és az újraélesztésre irányítja a lakosság figyelmét, hiszen bármikor szükség lehet erre a tudásra.

Az elsősegélynyújtáshoz és újraélesztéshez nincs szükség másra, csak két kézre és akaratra — mondta korábban lapunknak a téma kapcsán dr. Nótárius Gabriella, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat igazgatója. A mentősök a korábbi években több ízben is szerveztek elsősegélynyújtási és újraélesztési gyorstalpalót a lakosságnak, volt, hogy a nagyobb bevásárlóközpontokba szerveztek bemutatót, és tanították meg a helyes lépésekre azokat a szatmáriakat, akik érdeklődtek ez iránt, de az iskolákba is szerveztek ilyen jellegű akciókat. A koronavírus-járvány miatt azonban már több mint két éve nem keríthettek sort hasonlóra, márpedig nagy szükség lenne rá. Szerte Európában évente mintegy 350 ezer ember szenved hirtelen szívhalált a kórházakon kívül. Az esetek zömében a lakosok a felkészületlenségük és félelmük miatt meg sem próbálnak segíteni, és mire kiérnek a mentők, már késő.

A hirtelen szívhalál váratlan esemény, mely ugyanúgy érintheti a fiatal, egészséges szervezetet, mint az idős vagy beteg embert; bekövetkezhet az utcán, munkahelyen vagy akár otthon is. A keringésmegállás oka leggyakrabban a szívben hirtelen fellépő ritmuszavar, orvosi nevén kamrafibrilláció.

A keringésmegállást követő néhány perc sorsdöntő. Minden segítség nélkül eltelt perccel körülbelül 10 százalékkal csökken az életben maradás esélye, ezért kiemelkedően fontos a korai mentőhívás és az újraélesztés elkezdése. Az újraélesztés — vagyis a gyorsan és kellő erősséggel kivitelezett mellkaskompresszió és a befúvásos lélegeztetés — egy egyszerű, eszköz nélküli, könnyen elsajátítható mozdulatsor, mellyel bárki (egészségügyi képzettséggel nem rendelkező személy is) érdemben segíthet keringésmegállás esetén. A módszer ugyanúgy alkalmazható felnőtt és gyermek ellátása esetén is. Az azonnal elkezdett és a mentők megérkezéséig folyamatosan végzett újraélesztés (30 mellkaskompresszió, 2 befúvás felváltva) lényegesen megnöveli a túlélés esélyét.

Életveszély esetén hívjunk mentőt!

Természetesen az elsősegélynyújtás és az újraélesztés mellett életveszély esetén a mentőszolgálatot is értesíteni kell. Eszméletlenség, súlyos sérülés, hirtelen légzészavar esetén nem szabad késlekedni, mert néhány perc tanácstalanság is súlyos következményekkel járhat, azonnal hívja a mentőket! A mentők hívószáma a 112, mely bármikor, bárhonnan díjmentesen hívható Romániában. Fontos, hogy mentőhívás előtt tájékozódjon, tisztázza, hogy mekkora a baj, milyen ellátásra van szükség.

Ahhoz, hogy a mentők a lehető legfelkészültebben érkezhessenek a helyszínre, először is közölni kell, hol történt az eset. Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbáljuk elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét. Adjuk meg a nevünket, telefonszámunkat, amin elérhetők vagyunk! Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, a mentőszolgálat így vissza tudja hívni az értesítő személyt. Pontatlan cím esetén például a mentők nem fognak odatalálni a segítségünk nélkül.

Amikor elmondjuk, hogy milyen jellegű vészhelyzet áll fenn, szorítkozni kell a tényekre: minél rövidebben és pontosabban mondja el a problémát, annál hamarabb indulhat a segítség. A mentőknek fontos segítség, hogy megtudják, milyen panasz, tünet észlelhető a mentésre szorulókon, minden tünet fontos lehet.

Nyújtsunk elsősegélyt a mentő megérkezéséig! Ilyenkor ne szakítsuk meg a vonalat, hiszen képzettség hiányában követhetjük a mentőszolgálat munkatársának telefonos instrukcióit.

Bumbuluţ Krisztina