×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Újabb színháztörténeti könyv

2022.01.18 - 07:12
Megosztás:
Újabb színháztörténeti könyv
Fotó: Czinzel László
Vasárnap az Északi Színház Ács Alajos Stúdiótermében mutatták be Csirák Csaba Huszonkilenc színházi évad című kötetét, ami a szerző újabb színháztörténeti kutatásait tartalmazza.

Csirák Csabával Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója beszélgetett, aki felvezetőjében elmondta, hogy egy folyamatnak vagyunk a részesei, amely már rég elkezdődött, s ez a folyamat arról szól, hogy a Harag György Társulat már az alapításának az évfordulója — 2013-ban — óta hangsúlyosan és következetesen könyveket ad ki annak érdekében, hogy megőrizze egyfajta lenyomatát annak a magyar színháztörténeti múltnak, amelynek a talaján áll. Bessenyei felsorolta azokat a kiadványokat, amelyek eddig megjelentek. Ezeknek a köteteknek más szerzőkhöz is van közük, azonban a döntő hányaduk (90 százalékuk) Csirák Csaba kutatásaihoz kapcsolódik. Ő az a színháztörténész, aki a szatmári színjátszás története szempontjából kétségkívül nagyon fontos személyiség. A kötet húsz év kutatómunkájának az eredménye. A kötet három részből áll: bevezető, az évadok részletes leírása és a függelék.
Ez alkalommal a Huszonkilenc színházi évad című kötetet mutatták be. Csirák Csaba, a könyv szerzője elmondta, hogy a kötet a szatmárnémeti színjátszás legnehezebb periódusát öleli fel. A szerző azt a címet adta eredetileg a könyvnek, hogy A szatmári magyar színjátszás a három terror idején. Nyomtatás előtt Bessenyei Gedő István szerkesztővel egyeztetve az eredeti cím megváltozott. A kötet különbözik az előzőektől, mert míg azok 50 és 60 év krónikája lecsupaszított, érzelemtől és gondolattól megfosztott, szinte statisztikai adatokat tartalmaznak, addig az utóbbi kötetben bőven kap teret az érzelem és a gondolat, mert csak így lehet bemutatni ezt a nagyon nehéz korszakot. A három terror, melyekről a könyv szól, a következő: 1919-től 1940-ig naponta romlott a magyar színjátszás helyzete; 1944. március 19-én a nyilasmegszállás egy újabb terrort hozott magával, amikor a zsidó származású szerzőket, színészeket, rendezőket és más alkotókat deportálták; a harmadik pedig a kommunista terror, ami azzal végződött, hogy 1948-ban Méliusz József és barátai bezáratták a színházat, arra hivatkozva, hogy a társulat nem felel meg szakmailag azoknak a feltételeknek, amelyeket egy profi színháznak teljesítenie kell.
A kötet megvásárolható a Harag György Társulat titkárságán, az ára 50 lej.

 

 

Bérletcserében Szatmárnémetibe érkezik Az öngyilkos című előadás
A nagyváradi Szigligeti Társulat groteszk vígjátékát a 2022-es Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján a zsűri a fesztivál legjobb előadásának választotta.
Közel 3000 nézője volt az IFESZT előadásainak
Tíz napon keresztül volt a romániai kisebbségi színjátszás fővárosa Szatmárnémeti, ugyanis itt rendezték meg a 18 térsulatot, izgalmas előadásokat, könyvbemutatókat és tartalmas szakmai beszélgetéseket felvonultató Interetnikai Színházi Fesztivált.
A demokrácia bizony zűrös dolog
Hétfőn is két remek előadással várja a nézőket az IFESZT — a Leenane szépe anya és leánya gyülőlettel terhes, ám mégis örökre egybefonódott történetét meséli, míg A jegyzőkönyv története akármelyik itthoni tanácsülésen is játszódhatna. Na igen, a demokrácia bizony zűrös dolog.