×
2024. 05 13.
Hétfő
Szervác, Imola
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.62 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Újabb sertéspestisgócot fedeztek fel Szatmár megyében

2018.11.06 - 08:09
Megosztás:
Újabb sertéspestisgócot fedeztek fel Szatmár megyében

Tizenhét megye 276 településén 1062 afrikaisertéspestis-gócot tartanak nyilván — közölte az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). Az intézmény tájékoztatása szerint eddig 356 144 sertést pusztítottak el.

 

A fertőzést ugyanakkor 142 vaddisznónál is kimutatták. A legtöbb fertőző gócot, 566-ot Tulcea megyéből jelentették, Ialomiţa megyében 125, Brăila megyében 106, Konstanca megyében 84 helyen ütötte fel a fejét a betegség. Országszerte 7785 sertéstulajdonost kártalanítottak eddig, nekik összesen 189,18 millió lej kártérítést utaltak át. Szatmár megyében 61 nap után újabb sertéspestisgócot fedeztek fel, ezúttal Érdengelegen. Nicolae Dumuţa, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője rávilágított, hogy felelőtlen személyek illegális sertéskereskedelmet folytattak a megye területén, aminek eredményeként október 29-én beigazolódott, hogy Érdengelegen sertéspestissel fertőzött állatok találhatóak. A vizsgálatok alapján elmondható, hogy jelenleg Szatmár megyében Érdengelegen (öt), Bocskón (négy), Nagytarnán (kettő) és Kisgércén (egy) találhatóak még sertéspestisgócok, ennek okán a megye egész területén zárva maradnak az állatvásárok és állatkiállítások.

 

18 sertést pusztítottak el

 

A DSVSA munkatársai az elmúlt héten is figyelemmel kísérték az élő állatok szállítását a megye területén. Egy ilyen akció során fennakadt egy 18 sertésből álló, 520 össztömegű szállítmány, amelyek értéke 7600 lej. Mivel az állatokat mindenféle állategészségügyi engedély, kísérőlevél nélkül szállították, a sertéseket lefoglalták és elaltatták a tulajdonos jelenlétében.

A DSVSA felhívja a figyelmet, hogy azonnal jelenteni kell a sertéspestissel való fertőzés gyanúját, az állatokat pedig meg kell semmisíteni. Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, ám a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni, és védőoltás sem létezik ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartatásával lehet elejét lehet venni a kór terjedésének.