×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
18 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Új nevet kaphat a 10-es iskola

2018.12.12 - 11:06
Megosztás:
Új nevet kaphat a 10-es iskola

Az iskola tantestülete és az igazgatótanács már elfogadta, hogy az intézményt Rákóczi Ferencről nevezzék el, a végső döntés a prefektus által kinevezett névadó bizottságra vár.

A szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola tantestülete, szülői bizottsága és igazgatótanácsa szinte a rendszerváltás óta tervezi, hogy új nevet adjon az intézménynek. Egy olyan ismert személyiségről szerették volna elnevezni az iskolát, aki kötődik a városhoz, olyan életúttal és munkássággal rendelkezik, ami példamutató lehet a felnövekvő generációk számára. Felmerült már Dsida Jenő, majd Szilágyi Domokos neve, de ezeket a korábbi városvezetők nem hagyták jóvá. Az elmúlt napokban a tantestület és az igazgatótanács nagy többséggel fogadta el, hogy az iskola vegye fel a Rákóczi Ferenc Általános Iskola nevet. Gnandt Zoltán, a tanintézmény igazgatója tegnap iktatta a jegyzőkönyvet és a kérvényt a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalban.

 

Jogos igény

 

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere szerint a 10-es Számú Általános Iskola Rákóczi Ferenc Általános Iskolára történő átnevezése jogos igény, ami megfogalmazódott az iskola tantestületében és az igazgatótanácsban. Ha csak a statisztikából indulunk ki, Szatmárnémetiben van tíz V–VIII. osztályos iskola, s ezek közül egyiknek sincs magyar neve, egyetlenegy kétnyelvű általános iskola van, a Bălcescu–Petőfi Általános Iskola. Van a városban tizenhat középiskola, ezek közül csak a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumnak és a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumnak van magyar neve, még a Szatmárnémeti Református Gimnáziumot sem nevezték el személyről. Vannak vegyes tannyelvű iskolák, amelyek román személyiségekről vannak elnevezve (Ion Creangă, Avram Iancu, Vasile Lucaciu, Mircea Eliade).

Kereskényi hozzátette, hogy a névválasztással kapcsolatban a románságnak sem lehet kifogása, hiszen a Rákóczi-szabadságharc volt az utolsó jelentős történelmi esemény a régióban, ami össze tudta fogni a magyarokat és a románokat. Rákóczi ezer szállal kötődik a városhoz, köztéri szobra van a városban, amelynek elhelyezéséről a városi tanácsban egyhangú döntés született, de a román történelemkönyvekben is tanítják Rákóczit.

Kereskényi hangsúlyozta: az iskola tantestületének és az igazgatótanács határozatának jegyzőkönyvét a helyi tanács elé terjesztik, s közben a névadó bizottság is véleményezni fogja. Ennek a bizottságnak nincs döntéshozói szerepköre, csupán megfogalmaz egy véleményt, amit eljuttat a prefektúrára. Egyébként ezt a bizottságot, amelynek öt tagjából csak egy magyar, a prefektus nevezte ki, a döntés joga a bizottsági véleményezés alapján prefektusi hatáskörbe tartozik.

Az ügy kapcsán lényeges tehát az, hogy a helyi tanács hogyan áll majd a kérdéshez, ha pedig az önkormányzati testület jóváhagyja a névváltoztatásról szóló határozatot, a prefektus elfogadja-e azt.

 

Elek György