×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Új, mobil egészségügyi szolgáltatások

2021.11.04 - 09:16
Megosztás:
Új, mobil egészségügyi szolgáltatások
Fotó: Caritas szervezet
Otthoni EKG, háznál elvégzett orvosi vizsgálat, relaxációs masszázs — ezeket az egészségügyi szolgáltatásokat is biztosítja novembertől a Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központ.

Negyed évszázados fennállása alatt több ezer szatmárnémeti krónikus beteg idősnek nyújtott szakszerű, szeretetteljes ápolást otthonában, valamint nélkülözhetetlen segítséget a mindennapi teendők elvégzésében a Caritas Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központja. Az intézmény munkatársainak lelkesedése nem lankadt a világjárvány jegyében eltelt másfél év alatt sem, hiszen a központ célközönsége, a 65 év feletti idősek még nagyobb figyelmet, törődést igényeltek, lévén, hogy ők a legveszélyeztetettebb korcsoport a koronavírus-fertőzés szempontjából.

A központ által nyújtott házi betegápolási szolgáltatások iránti igény az idők folyamán egyre nőtt. Ennek oka, hogy míg a születéskor várható élettartam más uniós tagállamokhoz hasonlóan Romániában is emelkedett, az egészségesen várható élettartam csökkent. A 2020 decemberében publikált, a népesség egészségi állapotára vonatkozó országos beszámoló szerint 2019-ben a várható élettartam nők esetében 79,56 év volt, míg férfiak esetében 72,48 év. Az említett kiadványnak megfelelően az egészségesen várható élettartam az utóbbi években hazánkban mindkét nem esetében 59 év körül ingadozott, ami azt jelenti, hogy a romániai férfiak életének utolsó 13 évét, míg a nők életének akár két évtizedét is a betegségek határozhatják meg. Nem véletlen, hogy az egyik fő, uniós szintű törekvés az aktív időskor népszerűsítése annak érdekében, hogy a szépkorúak minél több évig maradjanak jó formában, hogy élvezhessék az időskor szépségeit, és ne a betegségek jegyében teljen életük alkonya.

Jelenleg viszont tény: a házi betegápolásra országos és helyi szinten is egyre nagyobb szükség van. És a betegség nem válogat: e tekintetben a szociálisan rászoruló és nem rászoruló szépkorú esetében nincs különbség. Rászoruló alatt hajlamosak vagyunk csak anyagi nehézségekkel küszködő személyt érteni, de ha emberileg nézzük, az idős, beteg, önmagát egyáltalán nem vagy csak részben ellátni képes embertárs ugyanúgy rászorul a szakszerű ápolásra, a gondoskodásra, a törődésre, mint az, aki szociálisan is hátrányos helyzetű. Az egészségügyben tapasztalható szakemberhiány a házi betegápolás terén is megmutatkozik, hiszen nemcsak az orvosok, de a romániai ápolók és asszisztensek is szívesebben dolgoznak külföldön. Mivel akkor sem könnyű szakembert találni, ha az ember hajlandó fizetni érte, fennáll a veszély, hogy nagyon sok, otthoni ápolást igénylő idős marad szakszerű ellátás nélkül. Ezért több éve, lehetőségeihez mérten azokat a helyi szépkorúakat is igyekszik ellátni a Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központ, akiknek a havi jövedelme meghaladja azt a szintet, hogy a szociálisan rászoruló kategóriába sorolhatók legyenek, és emiatt az ellátásukkal járó költségek sem állami, sem helyi alapokból nem finanszírozhatók. „Egyre többen vannak, akik teljes körű ellátást igényelnek. Missziónk nem változott, hiszen először is a szociálisan hátrányos helyzetű emberek ellátását igyekszünk biztosítani. De közömbösek maradni az emberi szenvedéssel szemben nem tudunk, és ezért igyekszünk mindent megtenni, ami rajtunk áll, hogy minél több idős számára biztosíthassuk a tőlünk megszokott és elismert minőségi színvonalon a szocio-medikális ellátást” — állítja Kiss Angéla, a Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központ vezetője. A nem szociális esetek ellátásából származó bevételt jó célra fordítja a Caritas — pontosabban ebből fedezi azoknak a komplex, szociális és medikális szolgáltatásoknak a költségeit, amelyeket a súlyos beteg, egyedül, nehéz anyagi körülmények között élő időseknek biztosít. „Nonprofit szervezetként az ilyen jellegű szolgáltatásokból befolyt összegeket nem a profitunk növelésére használjuk, hanem azoknak a kisnyugdíjasoknak, anyagilag hátrányos helyzetben lévő személyeknek az ellátására fordítjuk, akiknek szükségük van szolgáltatásainkra, de nincs lehetőségük fizetni értük, és akiknek a teljes körű ellátása olyan költségekkel jár, hogy azt sem az állami vagy helyi támogatás, sem a saját erőforrásokból származó alap nem tudja lefedni” — tájékoztatott Lieb-Nemes Zsolt, a szervezet aligazgatója.

Az évek során az intézmény munkatársai folyamatosan reagáltak az ellátottak és a hozzátartozók irányából érkező javaslatokra, igényekre. Ennek köszönhető, hogy a Szent Hildegárda központ e hónappal kezdődően három új, mobil egészségügyi szolgáltatással bővítette szolgáltatáspalettáját, éspedig otthoni EKG elvégzésével, házhoz jövő orvosi vizsgálattal, valamint relaxációs masszázzsal. A hordozható EKG révén az idős személy már friss mérési eredménnyel mehet a szakorvoshoz, ami többszöri úttól mentesíti. A helyszínre kiszálló orvos által a beteg számára biztosított a személyes vizsgálat lehetősége ebben az időszakban is, amikor a koronavírus-járvány miatt óriási teher hárul az egészségügyi ellátórendszerre. A relaxációs masszázs hatékonyan hozzájárul az időskorra oly jellemző mozgásszervi fájdalmak enyhítéséhez.

A Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központ munkatársai bíznak abban, hogy az új szolgáltatások révén sikerül megkönnyíteni az ellátottak mindennapjait a jelenlegi, pandémiás helyzetben és természetesen a világjárvány utáni években is, és nyitottak arra, hogy tovább bővítsék a szocio-medikális szolgáltatások skáláját, amennyiben újabb igények jelentkeznek. SZFÚ

 

Energiaügyi miniszter: nem függeszthető fel a háztartási fogyasztók áram- és földgázellátása
Nem függeszthetik fel a szolgáltatók a háztartási fogyasztók gáz- és az áramellátását, amíg hatályban van az energiadrágulás kompenzálásáról és az árak korlátozásáról szóló törvény - közölte a szerdai kormányülés után az energiaügyi miniszter.
Beindulnak az adóhivatalok
Befejeződött az év elején szokásos procedúra a helyi adóhivatalokban, hétfőtől már minden fiskális szolgáltatás elérhető lesz.
Nagy az igény a palliatív ellátásra
Egyre több a rosszindulatú daganatos betegséggel küszködő lakos, és sokan nem férnek hozzá időben a szükséges egészségügyi ellátáshoz, palliatív ellátásban pedig a betegek kevesebb mint 10 százaléka részesül — közölte Cezar Irimia, a FABC elnöke.