×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Trendváltó irányvonalon a Lindner alapítvány

2019.01.17 - 12:23
Megosztás:
Trendváltó irányvonalon a Lindner alapítvány

A Hans Lindner Alapítvány az elmúlt 25 év során bizonyította humanitárius elkötelezettségét. Két és fél évtizede ugyanazon gondolkodásmód mentén zajlik a munka, viszont mivel a problémák időközben változtak, a feladatok is mások lettek az évek során.

 

 

Amellett, hogy folytatja megszokott rendszeres programjait a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány, néhány újdonsággal is bővül az idei tevékenységi paletta az előző évek ajánlataihoz képest. Koczinger Tibor, az alapítvány igazgatója az idei tervekről, de elsősorban az alapítvány látásmódjáról, főbb irányvonalairól beszélt lapunknak.

„Alapítványunknál egy műhely működik, ahol a folyamatosan felmerülő kihívásokhoz igazítjuk tevékenységünket. Egy jól átgondolt folyamat eredményeképpen indítunk útjára vagy folytatunk jól bevált projekteket. Ezekről szeretnénk idén többet is beszélni, hogy az emberek értsenek meg minket, és értsék, milyen célkitűzések vezérlik a jelenlegi alapítványi munkát” — mondta Koczinger Tibor. Hozzátette, hogy jó mederbe szeretnék terelni a mindennapok sodrását, trendváltást szeretnének elérni munkájukkal.

„A trend, amit a környezetünkben látunk, nem olyan biztató, mint a reklámokból kitűnik. Sok ember van gondban, nem tudnak mit kezdeni a mindennapokkal, nincsenek azon a véleményen, hogy itthon élni jó. Külföldre vágynak, úgy gondolják, az ottani, magasabb fizetéssel jobb lesz az életük, ők maguk pedig boldogabbak lesznek. Éppen ezért a Hans Lindner Alapítvány a valós problémák orvoslását tűzte ki célul. Úgy gondoljuk, a legnagyobb gond a nevelésben van. Sokakat nem abban a szellemben nevelnek, hogy idehaza képesek legyenek a helytállásra, holott mindenki számára az lenne a legjobb, ha idehaza, családtagjaik, rokonaik, barátaik köréből nem elszakadva tudnának érvényesülni” — magyarázta az igazgató.

Az alapítvány munkatársai úgy gondolják, tudnak elegendő lehetőséget biztosítani a kínált programok révén, ahol a fiatalok számos új minőségben kipróbálhatják magukat.

A családban és az iskolában történő neveléshez szeretnének kiegészítést nyújtani, a nevelést felelősségteljesen végző személyek munkájához járulnának hozzá. Ahhoz, hogy a fiatalok megértsék, és a társadalom is azt mondhassa, itthon élni jó, itthon élni a legjobb esély, egy nagy összefogásra van szükség, ezt az összefogást szeretné megteremteni az alapítvány.

Mivel a fiatalok körében örökös gondot jelent a szakmaválasztás, ebben kell leginkább segítséget nyújtani nekik, hiszen akik idehaza is rátalálnak egy hivatásra, azoknak nem kell távoli országokba elutazniuk, hogy megelégedésre leljenek. „Véleményem szerint aki hivatásának érzi a szakmáját, az jó úton jár a megelégedés felé a szakma gyakorlása által. Az ezen az úton való elindulásban szeretne segítséget nyújtani a Hans Lindner Alapítvány” — mutatott rá a szervezet filozófiájának egyik fő gondolatára Koczinger.

Ahogy az alapítvány szórólapjai is hirdetik, fontos, hogy milyen szakmát választanak a mai fiatalok, kapnak-e gyakorlati útmutatót stb.

 

Mi kerül az asztalra?

 

Az alapítvány gyakorlati képzéseinek egyik vezető területe az egészséges táplálkozás tudatosítása, az egészséges élelmiszerek előállítása, feldolgozása mint egy mindenki által könnyen érthető szakma.

Az utóbbi öt évben az alapítvány tevékenysége és érdeklődési területe ez irányba is jelentősen kiterjedt.

Itt hangsúlyos szerepet kapott a „Liszt útja”, hiszen tudatosítani kell a gyerekekben, hogy milyen kenyér kerül az asztalra. Ennek okán egy tanpékség is létrejött, ahol eleinte csak gyakorló tevékenységek folytak, mára pedig napi rendszerességgel készül a pékáru.

„Szeretnénk, ha a fiatalok megértenék, hogy környezetünkben a főként mezőgazdaságra alapuló tevékenységek voltak honosak. Ez a környék életet és élelmiszert ad, éppen ezért ápolnunk kell a hagyományokat. Ezt a lehetőséget nem szabad elszalasztanunk. Mára a földművelés nem olyan vonzó, mint kellene. Ezen a mentalitáson kellene változtatni. Szeretnénk újra előtérbe hozni egy másik, egy, a környezetünkben hagyományosnak mondott szemléletet. Fedezzük fel újra, hogy nekünk esélyünk van elégedetten és jól élni ezen a vidéken. Ehhez szeretnénk gyakorlati lehetőségeket biztosítani a mai fiataloknak, első osztályos kortól tizenkettedikig, illetve idősebb korban is a szakképzések által” — hangsúlyozta Koczinger.

Ezek mentén minden fiatal megfelelő munkát szerezhet magának, épp ezért tovább bővül a lehetőségek tárháza. Míg tavalyig csak egyetlen gyakorlati műhellyel rendelkezett az alapítvány, mégpedig a Dsida Jenő utcában, addig az elmúlt év során kettőre növekedett a műhelyek száma, a Szigetlanka utcai ingatlanban is újabb műhelyek nyíltak.

A Dsida Jenő utcában továbbra is a kézművesműhelyek fognak működni, míg a Szigetlankán a ház körüli tevékenységekre fektetik a hangsúlyt az alapítvány munkatársai. Ugyanakkor tavaly bővültek az alapítvány lakhatási lehetőségekre vonatkozó projektjei is, viszont a jövőben további bővítésekre van kilátás e téren is.

 

Várják a vállalkozni vágyó fiatalokat is

 

A Hans Lindner Alapítvány szeretné újra napirendre tűzni a kezdő vállalkozók megsegítését is.

Ha valaki úgy gondolja, nem tud kiteljesedni munkavállalói formában, de szép terveket sző, és egy vállalkozásba fogna, a Hans Lindner Alapítvány segítséget nyújthat ebben. „Ahogy korábban is, immár 25 éve, ezután is tudunk lehetőséget biztosítani számukra céljaik elérésében. Legyen szó anyagi vagy tudástőke biztosításáról, netán egy jól menő külföldi vállalkozáshoz menne el tapasztalatgyűjtés céljából, esetleg tanácsra van szüksége idehaza sikert elért vállalkozóktól. Az elmúlt 25 évben 40 vállalkozás fakadt a Hospitanten programból, éppen ezért már egy jól bevált módszerben bízva lehet felkeresni ez ügyben is a Hans Linder Alapítványt.

„Nem csak egy kölcsönt biztosítunk a vállalkozás megvalósításához, hanem érdekel is bennünket annak fejlődése. Segítségünkre szolgálnak tanácsadói minőségben az elmúlt 25 évben sikeresen vállalkozó tagjaink is. Ha nekik szerencséjük volt az életben, miért ne legyen a mai fiataloknak is szerencséjük? 25 év múltán talán ők lesznek azok, akik tanácsaikkal segíthetik a majdani fiatalokat” — fogalmazott Koczinger.

 

Összefogásra van szükség

 

Koczinger Tibor elmondta, hogy a Hans Lindner Alapítvány 25 évvel ezelőtt humanitárius elkötelezettség által vezérelve kezdte meg munkáját, viszont két és fél évtizeddel ezelőtt mások voltak a problémák. Különböző pénzalapokat kellett létrehozni, adományokra kellett támaszkodni, ételt, ruhát és szállást kellett biztosítani a hátrányos helyzetű emberek számára. Mára a kihívások más jellegűek. Ma különösen szükség van aktuális nevelésre. A fiatalnak meg kell tanulnia felkészülni a holnap kihívásaira. Legyen rugalmas, de felkészült, csak elméleti és gyakorlati tudással felvértezve lehet szembenézni a feladatokkal. Ehhez összefogásra van szükség.

„Ilyen gondolataink vannak az év elején, segítünk a fiataloknak szembenézni a problémákkal, nyitottak vagyunk az együttműködésre, készek vagyunk segíteni” — magyarázta az igazgató.

Egy sokoldalú tapasztalatokkal rendelkező csapat várja mindazokat, akik fejlődni szeretnének, akár nyelvtanulásban, akár számítógépes ismeretekben, akár számos szakma elsajátításában.

Az alapítvány munkatársai vallják, hogy fontosabb a minőségi együttlét, mintsem a statisztikai adatok. Igaz, hogy tavaly 1000-nál több gyerek fordult meg a Hans Lindner műhelyeiben, vagy 400-nál többen jelentkeztek a különböző tanfolyamokra, de nem a számok a legfontosabbak, hanem az, hogy sikerült-e valamilyen változást hozni ezeknek az embereknek az életébe. Ha igen, akkor a kitűzött célokat is sikerült elérni. Viszont még tovább kell haladni: éppen ezért is bővült az alapítvány tevékenységeinek sora is, mégpedig a szakkörökkel.

Amíg eddig csak az Iskola másként hetében jutott el egy-egy diákcsoport az alapítvány műhelyeibe, akkor is a legjobb esetben évi 1–2 alkalommal találkozhattak ezekkel a foglalkozásokkal, most már a szakkörök keretében hétről hétre van erre lehetőség. Amennyiben a diákok szeretnének megismerni egy bizonyos szakterületet, legyen az asztalosság, barkácsolás, ház körüli karbantartási ismeretek, agyagozás-kerámia, pékség-cukrászat, konyhatechnika, textil-kreativitás, elektrotechnika vagy éppen a tankert nyújtotta alternatívák, a szakkörök remek lehetőséget biztosítanak erre.

Az alapítvány munkatársai mérföldköveket szeretnének a gyerekek elé helyezni. Ne csak a jókedv legyen a cél, hanem mérhető tudás biztosítása. Minden szakterületen lépcsőfokok vezetnek a magasabb szintekig, ezeket a lépcsőfokokat pedig tanúsítványokkal akarják megerősíteni. Ezáltal a gyerek is érezheti, hogy lépeget ezen a képzeletbeli lépcsőn. Érezni fogja, mennyi mindenhez ért, és büszke lesz arra, hogy nagyobb tudással rendelkezik, mint a kortársai. Ez lesz az ő sansza az életben, hiszen vette a fáradságot, és többet tanult, mint kortársai — vallják a Hans Lindner Alapítvány csapatának tagjai.

A vállalkozók is megértik, és hálásak ezért, hiszen ők jövőbeni munkatársakat látnak ezekben a gyerekekben. „Ez egy hosszú távú befektetés: ma kell foglalkozni azokkal a fiatalokkal, akikkel szeretnénk a jövőben együtt dolgozni. Számos olyan vállalkozás van a környezetünkben, amelyek minőségi munkát végeznek, és hajlandók is együttműködni a gyermekeinkkel. Ezek a vállalkozások segítettek abban is, hogy az alapítvány műhelyei megfelelően legyenek felszerelve” — magyarázta Koczinger.

Ugyanakkor folynak a tárgyalások egy általános mezőgazdasági képzést nyújtó osztály beindításáról is, amely akár már a jövő tanévtől is megkezdené ezt a méltatlanul elfeledett képzést, amire vitathatatlanul szükség van térségünkben.

 

Tovább él a Reménysugár

 

Természetesen azért, mert az elmúlt öt év során a fiatalok pályaválasztásának segítését tűzte ki célul az alapítvány, nem szűntek meg az olyan, régóta zajló projektek sem, mint a Reménysugár program.

A szociális elkötelezettség továbbra is folyamatosan tetten érhető, az alapítvány munkája ebben gyökerezik.

A Reménysugár program keretében az a kolozsvári lakás, amelyet a klinikai kezelésre érkező betegek és hozzátartozóik vesznek rendszeresen igénybe, a tavalyi évben is igencsak forgalmas volt. Összesen 370 esetben nyújtott ezáltal segítő kezet az azt igénylőknek az alapítvány.

Folyamatosan működik ugyanakkor a saját mentőautóval történő betegszállítás is, tavaly 120 esetben nyújtottak segítséget ahhoz, hogy eljussanak bel- és külföldi klinikákra azok, akik betegségükből kifolyólag mozgásukban korlátozottak voltak, illetve a lakásukba (különösen a tömbházakba) való hazajutás is körülményes volt számukra.

 Bajnai Botond